Gostima samo jedan pogodak

Vedran Babić • petak, 12.03.2010.

I dok su ponajbolji europski klubovi odrađivali svoje obveze u kontinentalnim natjecanjima, dalmatinski trećeligaši su odradili 20. prvenstveno kolo. Ono je bilo sretno za Dugopoljce koji su petardom protiv dubrovačkog GOŠK-a pobjegli Uskoku na pet bodova nakon što je ovaj u Kninu doživio prvi poraz od listopada. Pet pogodaka postigle su i Raštane, koje su sad preuzele drugo mjesto, ali imaju jednaki broj bodova kao Uskok.

U kolu u kojem su gosti u osam utakmica postigli samo jedan pogodak (!), po efikasnosti su prednjačili Dugopolje i Raštane. Vodeća momčad lige je s 5:0 ispratila slabašni GOŠK, a sve pogotke postigli su igrači čije prezime počinje sa slovom B. Božidar Balić i Ante Barać vlasnici su po dva gola, a Hrvoje Balić jednog. Već poslije 23 minute bilo je 3:0 i sve do kraja bila je samo rutina domaćih nogometaša, koji su ponovno povećali svoju prednost pred konkurentima.

Ona sada iznosi pet bodova, a na toj su distanci Raštane i Uskok. Raštane su također s 5:0 apsolvirale fenjeraša Omiš uz po dva gola Marina Batura i Marka Gospića te jednog Šime Gregova, dok je Uskok poražen kod Dinare 2:1. Domaćini su na poluvremenu imali 2:0 (Bumbak, Šubić), a Klišani su 18 minuta prije kraja uspjeli tek ublažiti poraz. Bio je to njihov prvi poraz od 12. kola, ali i jedini pogodak gostujućih momčadi u ovom kolu.

Iako se prije zimske stanke činilo kako Jadran (LP) ima potencijal ugroziti Dugopolje, sve je nerealnije da će se to zapravo i dogoditi. Pločani su, naime, u Unešiću doživjeli i treći uzastopni poraz i sada su tek šesti s 11 bodova manje od lidera. Zagora je slavila s 3:0, a strijelci su bili Bačelić, Alfirević i najpoznatiji poštar u Hrvatskoj, Ivo Šupe.

U padu forme je i biogradski Primorac, koji još uvijek čeka na prvu pobjedu u drugom dijelu sezone. Bolji od njega bio je Neretvanac s 2:0 (Bubalo, Komazin) i to je treća utakmica u nizu u kojoj Primorac nije osvojio tri boda. U pripremnom dijelu Biograđani su remizirali s Hajdukom i u nastavak sezone ušli s puno samopouzdanja, no to nisu uspjeli pretočiti u ništa konkretno, barem ne zasad.

Koliko će uzbudljiva i neizvjesna biti borba za ostanak u ligi dovoljno govori činjenica da su klubovi od devetog do posljednjeg, 17. mjesta, udaljeni samo devet bodova. Upravo se na devetoj poziciji nalazi Jadran (KS), koji je s 2:0 porazio Hrvace. Pobjeda je osigurana već poslije 18 minuta kada su bila postignuta oba gola.

Velebit i Konavljanin odigrali su jedini remi u cijelom kolu (0:0), a u posljednjem susretu Primorac 1929 napokon je prekinuo sušu i s 2:0 protiv Zmaja upisao prvu pobjedu od početka studenog (13. kolo). Sve je riješeno u samo pet minuta drugog dijela, od 66. do 70., pogocima Vuletića i Gudelja - Velage. Ovom pobjedom Stobrečani su prepustili poziciju pretposljednje momčadi lige GOŠK-u.

U ovom kolu slobodna je bila Neretva, a sljedeće, 21. kolo, na rasporedu je nadolazećeg vikenda.