1. Hrvatska nogometna liga, 20. kolo, 13.03.2010, 15:00 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 3.500
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Josip Havaić (Koprivnica), Goran Dević (Koprivnica)
Dinamo
Dinamo
0:0 Zadar
Zadar

Zadar zabrinuo Jurčića i Dinamo

Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 13.03.2010.

U borbi za gledatelje Dinamo je učinio veliki korak unatrag odigravši vrlo blijedu utakmicu i osvojivši tek bod kod kuće protiv Zadra. Modri nisu na pravi način ušli u utakmicu, a u završnici kroz stihijske napade nisu uspjeli otključati obranu Zadrana koji apsolutno zasluženo kući nose značajan bod, tek drugi puta u klupskoj povijesti...

7
65'
Ante Mitrović
68'
22
Antonio Mršić
79'
6
Bruno Šiklić
88'
Dalibor Zebić

Nogometaši Dinama uoči su utakmice svojim najvjernijim navijačima za 24. rođendan prvo poklonili dvije lopte s potpisima svih igrača, a onda – teško gledljiv nogomet. Četverostruki uzastopni hrvatski prvak do tog naziva nije stigao nogometom koji je prikazao protiv Zadra, što je zapravo samo nastavak neuvjerljive forme iskazane u Gradskom vrtu protiv Osijeka.

Zadar je također pokazao da nastupi u protekla dva kola nisu bili slučajni - Zebićeva momčad dobro je radila na pripremama te se predstavila kao organizirana, pokretljiva, vrlo čvrsta momčad kojoj je Dinamo u prvih 45 minuta teškom mukom složio jednu jedinu prigodu. U 43. minuti Ibanez je nabacio s lijeve strane, a Mandžukićev udarac glavom Ježina dobrom obranom odbija u korner. Minutu kasnije Ježina je kratko odbio Ibanezov udarac, no Puljić je stigao odbiti loptu ispred Tomečaka.

Malo je toga štimalo u Dinamovoj igri, premda je Sammir čak sasvim solidno odradio rolu Milana Badelja (kartoni) u sredini terena. Potpuno odsječeni i praktički nevidljivi bili su napadači Mandžukić i nadasve Slepička koji ničime nije opravdao Jurčićevo povjerenje.

Raritetni uspjeh

Zadar se nije često osladio u Maksimiru, štoviše, ovo je tek drugi puta u klupskoj povijesti da se iz Maksimira Zadrani vraćaju s bodom. 5. kolovoza 2001. godine Zadar je također odigrao 0:0, što je ujedno uz današnju utakmicu jedini ogled protiv Zadra na kojem je Dinamo/Croatia/HAŠK zabio manje od dva pogotka Zadranima.

Čeh je, stoga, na odmoru ostao u svlačionici, po prvi puta je prigodu u Dinamovom dresu dobio Karlo Primorac, a kako u narednih 20 minuta Dinamo i dalje nije pronalazio pukotine u igri Zadra, trener Dinama promijenio je i cijelu desnu stranu – umjesto Tomečaka i Vrsaljka ušli su Etto i Antolić.

Prilike su dolazile na kapaljku, Morales je najviše pucao, no nakon povratka iz potresom razorenog Čilea nije pronašao pravi ciljnik. U 60. minuti Zadrani su mogli i dodatno slediti Jurčića, no Terkeš je za dijelić sekunde zakasnio na ubačaj Jerbića.

Dinamo je preselio igru na polovicu Zadra, kroz te stihijske napade uspio je utakmicu učiniti neugodnijom za Ježinu, iako su mu suigrači i dalje dobro stajali na terenu. U 71. minuti rastrčani Ibanez uspio je centrirati, no Etto na vrhu peterca očajno loše puca, visoko iznad gola. Primorac je puno bolje od Slepičke odradio ulogu centarfora koji dominira u skoku i prima loptu, ali nedostajalo je prave kombinatorike kako bi se slomila gostujuća obrana.

Zadar se polagano povlačio Ježini u naručje, dinamovci su pucali iz svih pozicija, no nije tu bilo ni prave igre ni pravih prilika. Loš ulaz u utakmicu Dinamo nije uspio nadoknaditi kroz angažiraniji pristup u posljednjh pola sata, kada su domaći vidjeli da je ”vrag odnio šalu”. Organizirani Zadar do tada je već nanjušio bod i nije ga htio ispustiti. Služili su se Zadrani i raznim taktikama odugovlačenja, što je, naravno, potpuno shvatljivo, no gledatelje je ipak puno više od toga iritirala igra Jurčićeve momčadi.

U sudačkoj nadoknadi Dinamo je ipak mogao i trebao doći do pobjede, no nakon odlične asistencije Moralesa i udarca Mandžukića, Ježina izvanrednom obranom postaje zadarski junak.

Dinamo je tako osvojio jedan bod i izgubio dva, no više od toga Jurčića će zabrinuti igra koja drugo kolo zaredom nije prava – a uvjerljiva pobjeda protiv Sesveta ionako je ”sumnjiva” s obzirom na situaciju u kojoj se nalazi sesvetski klub.

Može li Hajdukova euforija – ili čak odlična Cibalia – zanimljivim učiniti i prvenstvo? To, zapravo, može učiniti samo Dinamo, iako još uvijek ima na svojoj strani i veliku bodovnu zalihu i mali broj utakmici do kraja i, barem na papiru, najbolju momčad.

• jazzwa14.03.2010. u 18:40
    Ma ne sekirajte se, kupit će Maminjo ako bude falilo bodova.........
    jazzwa
  • Obrisan korisnik14.03.2010. u 17:45
    hahaha cibalia kaj je to neka seoska zadruga haha tako je i sibenik govorio kad su dosli na 3 boda kao zgaziti cemo dinamo najjaci smo bla bla pa su popili petardu
  • Mihalj14.03.2010. u 03:42
    ja se naprosto tresem od straha kad vidim da nam cibalia dahće za vratom
    Mihalj
  • Obrisan korisnik14.03.2010. u 00:33
    igra dns ocajna jbg los dan ali svejedno prvenstvo je prakticki pa gotovo ali zato navijanje nes predobro grupa se konacno vraca na stare staze http://www.youtube.com/watch?v=yFitW_8fpz4 evo jedan video od dns. pozdrav svim bbb-ima gdje god bili i sretan 24. rodendan. ZA DINAMO DO GROBA!!
  • jazzwa13.03.2010. u 20:11
    još samo 6 bodova imate za profuckat............... a mi cemo strpljivo cekat tu na drugom mjestu i pobjedama 1:0 puhat za vrat :)