Primera División, 26. kolo, 14.03.2010, 19:00 h
Barcelona
Barcelona 3:0 Valencia
Valencia

Vedran Babić • nedjelja, 14.03.2010.

Uistinu magičnom izvedbom Lionel Messi potopio je Valenciju u 26. kolu Primere. Omaleni Argentinac postigao je sva tri pogotka u pobjedi 3:0 s kojom Barcelona zasjeda na vrh prvoligaške ljestvice, pa makar i na samo dva sata.

U kratkim crtama rečeno, Lionel Messi još je jednom pokazao zašto je proglašen najboljim igračem svijeta. 22-godišnji Argentinac praktički se sam obračunao sa Šišmišima iz Valencije, zabivši im tri gola za povećanje vodstva na ljestvici strijelaca Primere. S 22 gola ima pet više od prvog pratitelja Davida Ville, koji je morao propustiti večerašnju utakmicu.

Već u petoj minuti utakmice Valencia je mogla povesti i dobro zabrinuti domaćina, no zamjena za Villu, Alejandro Dominguez, pucao je glavom preko gola. Nakon toga Barcelona je preuzela konce igre u svoje igre i u svom prepoznatljivom tonu počela diktirati tempo utakmice.

Prva prava šansa stigla je u 22. minuti kada je gostujući vratar César Sánchez obranio udarac glavom Gabriela Milita. Pet minuta kasnije Messi je bio vrlo blizu pogotka, no 38-godišnji César je rukom uspio odbiti loptu na sigurno nakon što ga je najbolji svjetski nogometaš pokušao zaobići.

U 31. minuti Victor Valdés je spasio Barcelonu pravovremenom reakcijom na povratnu loptu Domingueza prema Hedwigesu Maduru koji je čekao u izglednoj situaciji. Već u sljedećem napadu Messi je oteo loptu gostujućem braniču Ángelu Dealbertu i sjurio se prema Césaru, no ovaj je ponovno bio na visini zadatka i vršcima prstiju usmjerio loptu preko gola.

Veteran na vratima Valencije ponovno se proslavio obranivši udarac Messija koji je prethodno lukavo izbjegao zaleđe, a vrlo sadržajno prvo poluvrijeme zaključio je u 40. minuti Pedro lošim udarcem s ruba kaznenog prostora poslije još jednog prodora raspoloženog Messija.

Na poluvremenu trener Barcelone Josep Guardiola u svlačionici je ostavio mladog Bojana Krkića, a umjesto njega na travnjak poslao iskusnog Thierryja Henryja. Pokazao se to kao pametan potez jer je Francuz uz Messija stvorio mnogo problema obrani Valencije u nastavku susreta.

U 53. minuti Henry je probio desnu stranu i pronašao Messija koji puca ravno u noge Césara. Lopta se odbila pored vratnice i rezultat je ostao 0:0. No, ne zadugo. Samo tri minute kasnije Messi se othrvao nekolicini suparničkih igrača i prizemnim udarcem matirao do tog trenutka odličnog Césara.

U 67. moglo je biti i 2:0, no pogodak Maxwella opravdano je poništen zbog zaleđa. Usred najvećeg pritiska Barcelone Valencia je imala priliku za izjednačenje, i to kakvu. Nikola Žigić, koji je u igru ušao svega nekoliko minuta ranije umjesto Domingueza, pobjegao je braničima Barcelone i u situaciji jedan na jedan pucao mlako i ravno u Valdésa.

Kao nekakva kazna za Valenciju u sljedećoj minuti stigao je drugi žuti karton i isključenje Madura zbog prekršaja na Messiju. Bio je to tek početak kraja za goste, koji su do završetka susreta svjedočili još dvama pogocima čarobnjaka Messija.

Prvi je stigao u 81. minuti kada je Messi prihvatio loptu Henryja i s desne strane pogodio suprotni kut mreže, a drugi samo dvije minute potom kada je ponovno Henry u ulozi asistenta pronašao Argentinca na drugoj strani za konačnih 3:0.

Ovom fantastičnom pobjedom i još boljom izvedbom igrači Barcelone prelaze u vodstvo na ljestvici, no u ovim trenucima Real igra u gostima kod Valladolida i ukoliko pobijedi, Katalonci će se opet naći iza leđa vječitih rivala.