Premiership, 35. kolo, 17.04.2010, 18:30 h
Tottenham
Tottenham 2:1 Chelsea
Chelsea

Marin Vuković • subota, 17.04.2010.

Tottenham je sjajnom predstavom u londonskom derbiju na White Hart Laneu svladao vodeću momčad Premier lige, dohvatio toliko željeno četvrto mjesto, a usput pomogao Manchester Unitedu da zaostatak za Chelseajem smanji na samo bod zaostatka. Tri kola prije kraja utrka za naslov prvaka ponovno je posve otvorena...

U samo nekoliko dana Tottenham je nanizao dvije fantastične pobjede nad gradskim rivalima i time potpuno izbrisao gorak okus nakon razočaravajućeg poraza od Portsmoutha i eliminacije iz FA kupa. U susretu koji im je osim bodova donio i ogromnu količinu samopouzdanja u utrci za Ligom prvaka, večeras su na White Hart Laneu svladali Chelsea s 2:1.

Bizaran trenutak

Rijetko viđena situacija dogodila se prije početka drugog poluvremena. Naime, Carlo Ancelotti je već u prvom dijelu načinio jednu izmjenu i u igru umjesto Johna Obija Mikela ubacio Michaela Ballacka, a od prve minute nastavka na teren je poslao Branislava Ivanovića i Nicolasa Anelku.

Neposredno prije no što će izvesti loptu s centra, međutim, na ozljedu prepone požalio se Drogba i otrčao do klupe na konzultacije s Ancelottijem i liječničkim timom. Kako je Chelsea već izvršio sve tri izmjene, Ancelotti je imao opciju odigrati drugo poluvrijeme s desetoricom (kasnije devetoricom) ili pak ostaviti Drogbu na terenu i riskirati težu ozljedu.

Drogba je ipak ostao na travnjaku, a hoće li ga to koštati i pauze u sljedećem dvoboju, zasad je nepoznato. Poznato je tek da će pauzirati John Terry koji je zaradio crveni karton.

Uzroke uvjerljivog poraza Chelseaja osim u sjajnoj igri Spursa valja tražiti i u činjenici da se nekolicina Chelseajevih zvijezda jednostavno "nije pojavila" na utakmici. Didier Drogba bio je neočekivano bezopasan, a vrlo malo moglo se vidjeti i od Chelseajevih motora Franka Lamparda i Florenta Maloude. Dodamo li tome i iznimno nervoznog Johna Terryja koji je skrivio jedanaesterac i "pocrvenio", Chelseajev poraz u ovoj utakmici bio je neminovan.

U skladu s prezentacijom svoje momčadi, odličnih je 90 minuta odigrao i Luka Modrić, jedini od hrvatskih reprezentativaca na travnjaku White Hart Lanea. Luka je odigrao pravu dirigentsku ulogu, poput tenisača dijelio dijagonale i paralele i jamačno će zaraditi visoke ocjene.

Tottenham je puno bolje otvorio utakmicu i iskorištavao višak prostora kojeg su im ostavljali igrači Chelseaja. Najbolje ga je koristio u posljednje vrijeme vrlo dobri Gareth Bale, s kojim je desna strana Chelseajeve obrane od početka imala puno problema.

Bolju igru Tottenham je u pogodak pretvorio u 15. minuti utakmice, a pogotku Jermaina Defoea iz jedanaesterca prethodile su dvije sporne situacije. Prvo je Bale srušen u kaznenom prostoru, no umjesto bijele točke sudac Phil Dowd pokazao je na korner, nakon kojeg je pak Terry igrao rukom. Dowd ovaj put nije oklijevao, dosudio je najstrožu kaznu koju je Defoe pretvorio u pogodak.

Chelsea - Wigan

Chelsea je ubrzo uzvratio pogotkom Maloude, no on je poništen zbog evidentnog zaleđa, a Spursi su za sjajnu igru u prvom dijelu nagrađeni drugim pogotkom u samoj završnici prvoga dijela. Sve je napravio Gareth Bale, prošao lijevom stranom, otvorio si priliku za udarac i poentirao u bliži kut Čechova gola. Chelsea je mogao uzvratiti već u sljedećem napadu, no sjajan volej Lamparda još boljom je obranom zaustavio Heurelho Gomes i Spurse na odmor odveo s prednošću od dva pogotka.

Tottenham je i drugo poluvrijeme otvorio odličnom prilikom, u 50. je minuti potpuno sam pred Čecha izbio Jermain Defoe, no češki je vratar ovaj put izašao kao pobjednik. Kao pobjednik međutim nije izašao John Terry, koji je čitavu utakmicu odigrao prilično nervozan i u razmaku od 63. do 66. minute uspio je načiniti dva prekršaja za žuti karton, zbog čega ga je Dowd poslao na ranije tuširanje.

Chelsea s desetoricom igrača nije mogao parirati raspoloženim Spursima, koji su do kraja utakmice stvorili tri ili četiri stopostotne prilike. Tek u drugoj minuti sudačke nadoknade dekoncentraciju u domaćoj obrani iskoristio je Lampard i prizemni ubačaj Michaela Ballacka pretvorio u konačnih 2:1.

Uoči posljednja tri prvenstvena kola situacija na vrhu ljestvice posve je neizvjesna. Samo bod dijeli Chelsea i Manchester United i po svemu sudeći borba za naslov vodit će se do posljednjega kola. United je nakon razočaranja u Blackburnu dočekao vikend kakav je samo poželjeti mogao, no sljedećeg tjedna dočekuju upravo Tottenham koji bi, ponovi li igru s White Hart Lanea, svoj poklon mogao uzeti natrag.