Marin Vuković • subota, 17.04.2010.

Blackburn je nakon boda protiv Manchester Uniteda pred svojim navijačima odigrao još jednu dobru utakmicu i bio na pragu boda protiv jakog Evertona, no u sudačkoj nadoknadi Tim Cahill je ponovno ispao junakom Moyesove momčadi. Od momčadi s dna ljestvice strašno bitnu pobjedu upisao je Bolton i vjerojatno se riješio svih briga oko opstanka dok je Burnley upisao novi gostujući poraz i Hull Cityju omogućio skok na 18. mjesto.

Odličnu utakmicu s pet golova odigrali su na Ewood Parku Blackburn i Everton, a domaći Roversi još jednom su dokazali da su pred svojim navijačima daleko žilavija momčad nego kad igraju u gostima. Sve do sudačke nadoknade držali su u rukama bod protiv gostiju iz Liverpoola, no tada se još jednom ukazao Tim Cahill i nakon dva pogotka iz susreta s Aston Villom još jednom u odlučujućem trenutku zatresao protivničku mrežu.

Uzbuđenja su počela već u četvrtoj minuti kada je jedanaesterac u pogodak za goste pretvorio Mikel Arteta i tu je prednost Everton držao sve do 69. minute. Tada je prekrasnim udarcem s 30-ak metara gornji kut Howardova gola pogodio Steven Nzonzi i vratio utakmicu na početak.

Novo vodstvo Evertona stiglo je deset minuta kasnije, a strijelac je bio Aiyegbeni Yakubu, no ovaj put gosti su prednost držali samo dvije minute. Nikola Kalinić, koji je u momčadi Blackburna zaigrao od prve minute, uposlio je Jasona Robertsa, a ovaj s preko 20 metara potegao i izjednačio na 2:2.

Posljednju riječ imao je ipak Everton, Yakubu je ovaj put bio asistent, a egzekuciju je prepustio Timu Cahillu za konačnih 3:2. Momčad Davida Moyesa ovom se pobjedom na samo dva boda približila mjestu koje vodi u Europsku ligu i koje trenutno drži omraženi gradski rival Liverpool.

Gotovo sve dobro što su napravili prošlotjednom pobjedom nad Hull Cityjem, nogometaši Burnleyja prosuli su novim gostujućim porazom u Sunderlandu. Opsada gola Briana Jensena trajala je 25 minuta, a tada je Frazier Campbell donio prednost domaćinu. Pet minuta prije odmora na 2:0 povisio je Darren Bent, a gosti su u nastavku uspjeli tek smanjiti na 2:1 golom Stevena Thompsona.

Poraz Burnleyja vrlo vjerojatno znači i put u drugu ligu, a nešto bolje izglede od njih ima Hull City koji je s teškog gostovanja u Birminghamu donio bod odigravši 0:0. Oba će rezultata s oduševljenjem dočekati Gianfranco Zola jer njegov West Ham u ponedjeljak ima priliku doći još korak bliže osiguranju opstanka u Premiershipu.

Stoke City rijetko gubi na Britanniji, a ne bi ni danas da im se nije dogodio Matthew Taylor. Još od pete minute vodili su pogotkom Davea Kitsona, no između 85. i 88. minute uspjeli su primiti dva pogotka i Boltonu prema svemu sudeći tri kola prije kraja osigurati opstanak u ligi. Ivan Klasnić u igru je ušao od prve minute drugoga dijela.

Bod po bod, sve bliže osiguranju prvoligaškog statusa je i Wolverhampton, koji je treći put u posljednje četiri utakmice odigrao remi bez pogodaka. Ovaj put to im je uspjelo na Craven Cottageu gdje su bodove podijelili s Fulhamom, koji iz ovoga susreta nije mogao ništa ni dobiti ni izgubiti.