Poklon-bon Marseilleu u 95.

Maja Giljanović • subota, 17.04.2010.

Silni Marseille je nakon šest pobjeda uzastopce u svim natjecanjima zamalo posustao gdje se najmanje nadao. Olympique je u Boulogne-sur-Meru vodio golom Valbuene od 44. minute, ali je predzadnja momčad Le Championnata izjednačila manje od 10 minuta prije kraja. Igrači Didiera Deschampsa su stisnuli, ali bunker Boulognea ne bi probili da im sudac Pascal Vileo u trećoj minuti nadoknade nije poklonio jedanaesterac. Taye Taiwo je preuzeo odgovornost i zabio za šestu prvenstvenu pobjedu OM-a zaredom.

Sekunde su dijelile Boulogne od senzacije, a o golu koji ih je pokopao još će se dugo raspravljati. Ne toliko zbog sudbine Boulognea koja se pet kola prije kraja čini zapečaćenom - Boulogneu na 19. mjestu spas bježi (pre)velikih 11 bodova - koliko zbog raspleta Le Championnata.

Marseille je nakon šest pobjeda uzastopce u svim natjecanjima (pet ligaških i jedne u finalu Liga-kupa) zamalo posustao gdje se najmanje nadao. Vodili su golom Valbuene od 44. minute, ali u drugom se se poluvremenu zadovoljili postignutim i dozvolili Boulogneu izjednačenje manje od 10 minuta prije kraja. Lucho Gonzalez nije dobro izbio loptu nakon kornera Boulognea i Blayacu nije bilo teško poslati loptu iza Mandande.

Marseille pet kola prije kraja čvrsto drži uzde, Auxerreu na drugom mjestu bježi pet, a Lyonu na trećem 10 bodova.

Od 83. Marseille je ponovno pritisnuo, ali zid Boulognea bi izdržao da sudac utakmice Pascal Vileo u trećoj minuti nadoknade jedno nenamjerno igranje loptom Lachora kaznio jedanaestercem. Taiwo je preuzeo odgovornost i u 95. minuti probušio nemoćnog Bedenika.

Bez drame je svoj posao obavio Auxerre. Žutu minutu u 36. prvog poluvremena Lorient je skupo platio, Oliech je otvorio špinu, a navijačka pjesma još nije ni utihnula na 2:0 je podebljao Jelen i uklonio svaku sumnju oko ishoda susreta.

U 53. minuti krasan gol iz slobodnog udarca je postigao Birsa (Slovenac je u sljedećem napadu pogodio i spojku prečke i stative), Gameiro je u 81. smanjio u trenucima kad su gosti igrali s devetoricom u polju, a u 87. je Lorient ostao i bez golmana Sorina koji je skrivio jedanaesterac na Jelenu. Sosa je stao na gol i pokušao zaustaviti najgore, ali Hengbart se nije dao smesti (4:1).

Josip Tadić nije sudjelovao u remiju Grenoblea i Sochauxa. Gosti su poveli golom Browna u 27. minuti, Ljuboja je u 55. izjednačio, a Matsui u 63. preokrenuo. Fenjeraš je na koncu bet punog plijena ostao u 74. minuti i gola Brecheta.

Danic i Pujol su u 65. minuti propustili meč-loptu Valenciennesa protiv Le Mansa, spasio je oba puta Ovono i gosti koji su u 83. minuti ostali s igračem manje (Loriot) iščupali su pobjedu golom Corchije iz slobodnog udarca u četvrtoj minuti nadoknade. Le Mans se Saint-Etienneu na prvoj poziciji iznad crte približio na sedam bodova, ali Les Verts svoju utakmicu 33. kola protiv PSG-a igraju sutra.