1. Hrvatska nogometna liga, 27. kolo, 24.04.2010, 18:00 h, Stadion Maksimir, gledatelja: 200
Suci: Šime Bugarija (Bibinje), Robertino Dujela (Zadar), Damir Kraljević (Zadar)

Borna Rupnik • subota, 24.04.2010.

Nogometaši Lokomotive i Osijeka podijelili su na Maksimiru bodove nakon solidnog prvog i izvrsnog drugog dijela, uz nemali broj uzbuđenja na terenu...

Neočekivano vodstvo, sijaset promašaja, prvijenac, obranjeni jedanaesterac, ekspresni preokret i iščupani bod - sve su to ponudili Lokomotiva i Osijek za konačnih 2:2.

Od prve minute

S obzirom na izostanak Tomislava Havojića i ostanak Tomislava Martinca na klupi, priliku je po prvi put u hrvatskom prvenstvu od prve minute dobio mladi Moldavac Gheorghe Andronic, koji je u prijašnjim utakmicama redovito ulazio kao zamjena. Ne može se reći da je impresionirao, a trener Roy Ferenčina iz igre ga je povukao početkom nastavka.

Uvodne minute nisu mnogo obećavale. U vrlo rastrganoj igri Osječani su bili tek za nijansu manje slabi, a gotovo iz ničega u osmoj se minuti rodila prilika za Lokomotivinog napadača Mateja Jelića, no on se nije najbolje snašao.

Dugo je trajala ta uspavanka na Maksimiru, a onda se Osijek probudio. Dvije su izvrsne prilike u razmaku od dvije minute imali Vedran Jugović i Milan Pavličić, no i jednom i drugom ispriječio se domaći čuvar mreže, Ivan Kelava.

U 27. minuti Lokosi su uzvratili: Nino Bule iz blizine je pucao glavom, ali se Ivan Kardum nije dao iznenaditi. No, Osječani su i dalje bolje stajali na terenu i imali inicijativu, a onda ih je dočekao hladan tuš.

Matej Jelić sjurio se po desnoj strani terena, ubacio u šesnaesterac, a na odbijenu loptu idealno natrčava Mateo Poljak i prizemnim je udarcem iz prve smješta u kut osječkog gola. Bio je to Poljakov prvijenac. Goste to ipak nije uzdrmalo i zamalo su prije odlaska na odmor i poravnali, ali je Domagoj Vida na centaršut Pere Stojkića zatresao prečku.

Rezultatski minus u drugom je poluvremenu potaknuo Osječane na još aktivniju i agresivniju igru. Seriju prijetnji otvorio je Ivan Miličević volejem nakon dara Mateja Bagarića, nastavio je netom ušli Domagoj Pušić, a vrlo je burno bilo u 63. minuti.

Fair-play

U 33. minuti lijepom se gestom istaknuo osječki napadač Ivan Miličević. Sudac je pokazao na udarac iz kuta za njegovu momčad, a on je priznao sucu da je posljednji igrao loptom i tako je vratio Lokomotivi. Uslijedila je akcija iz koje su domaćini zabili.

Tada je Osijek nastavio svoju akciju nakon što je na zemlji ostao ležati Matej Jelić, Tomislav Šorša probio se u kazneni prostor Lokomotive i pao, a sudac Šime Bugarija dosudio jedanaesterac. Zadatka se primio Vedran Jugović, no Kelava je obranom potvrdio svoj sjajan dan.

Ipak, Lokomotiva je morala potpisati privremenu kapitulaciju, i to dva puta u vrlo kratkom razdoblju. Prvo je Steinbrücknerov džoker s klupe Vedran Nikšić uspješno realizirao lijepu i jednostavnu akciju Osijeka koju je započeo Jugović, a već u sljedećem napadu uslijedio je novi šok.

Dino Gavrić s(p)retno je zabio nogom nakon kornera, nakon što se lopta odbila od zemlje. I nije tu bio kraj, mogao je Osijek i do trećeg gola, no Miličević je pomalo nevjerojatno promašio nečuvanu Lokomotivinu mrežu.

No, priča je dobila još jedan zaplet. Tri minute prije isteka vremena Lokosi su smogli snage napraviti gužvu pred Ivanom Kardumom, a sudac zbog igranja rukom Jurice Pranjića opet pokazuje na bijelu točku. Bod Zagrepčanima naposljetku donosi Nino Bule, što je bio i kraj sjajne završnice na Maksimiru.