1. Hrvatska nogometna liga, 29. kolo, 08.05.2010, 18:00 h, Stadion Maksimir, gledatelja: 100
Suci: Ante Vučemilović (Osijek) Siniša Premužaj (Varaždin) Tomislav Hudika (Varaždin)

Borna Rupnik • subota, 08.05.2010.

Lokomotiva i Slaven Belupo podijelili su na Maksimiru bodove. Na semaforu je nakon 90 minuta pisalo 1:1, a dojam je nakon nemalog broja uzbuđenja i pokazane želje vrlo dobar...

Posljednju ovosezonsku maksimirsku utakmicu Lokomotiva je odigrala protiv Slaven Belupa, a u sasvim prihvatljivoj predstavi domaćeg prvoligaškog nogometa i jedni i drugi napustili su teren s bodom u džepu. Gosti iz Koprivnice stigli su s teoretskom nadom u plasman u Europsku ligu, a trener Zlatko Dalić, za razliku od prošlog tjedna, bio je jači za Mateasa Delića i Elvisa Kokalovića.

Njima je pripao početak susreta. Veći su dio vremena provodili na polovici Lokomotive i pogodak Slavena je pogodak visio u zraku. Prvi je pokušao upravo Mateas Delić, ali preslabo, potom je njegovu loptu u zadnji čas izbio Josip Pivarić, a tresla se i greda, no sudac je u osmoj minuti ionako pokazao zaleđe napadača Slaven Belupa.

Bliski susret

U susretu u kojem nije nedostajalo lijepim poteza, jednom se nespretnošću istaknuo Slavenov stoper Kaja Rogulj, koji je pri jednom prekidu preskočio loptu i potrčao prema liniji šesnaesterca samo da bi se - sudario sa sucem.

Najbolju je priliku, doduše, promašio Aljoša Vojnović, koji je uklizavao kod desne vratnice i s nekoliko metara samo trebao gurnuti loptu u praznu mrežu, no ona je završila iznad gola. Ali u 17. minuti više nije bilo spasa za Lokose.

Vojnović je iz kuta šesnaesterca nabacio pred vrata Ivana Kelave, a na pravom se mjestu našao Goran Mujanović i glavom smjestio loptu u gol Lokomotive za vodstvo gostiju 1:0. Taj pogodak kao da je probudio šareni sastav Roya Ferenčnine, koji se uslijed izostanaka nekih standardnih igrača priliku dao i onima koji se ove sezone nisu naigrali, poput Denisa Ceroveca, Ivana Borasa i Filipa Ščrbeca te često ozlijeđenog Pivarića.

Lokomotiva je mogla poravnati već u sljedećem napadu, izdaleka je zatim pokušao Mateo Poljak. Kapetan Željko Sopić pucao je iz blizine preko gola, kao i prvi strijelac Zagrepčana, Nino Bule. Ali Bule se iskupio u 33. minuti, spretno reagiravši u gužvi pred nemoćnim Tomislavom Pelinom. Do kraja poluvremena malobrojni su gledatelji vidjeli još dvije solidne prilike sa svake strane, a najljepša je bila ona iz 41. minute, kada je Nicolas Nynkeu opalio s 25 metara, a lopta je okrznula prečku.

Nagrada Kelavi

Navijačka skupina Lokomotive od prošle sezone uručuje priznanje igraču za kojeg smatra da je pokazao najviše, a Željka Sopića ove je godine na popisu dobitnika te nagrade dobio vratar Ivan Kelava.

Ni nastavak nije razočarao. Visok ritam nije padao, a posebno su se lijepim potezima istaknuli Aljoša Vojnović, koji je Kelavu pokušao svladati škaricama, te Mateo Poljak odličnim prodorom i zamalo nepreciznim udarcem prema suprotnim Pelinovim rašljama. U tim je trenucima Lokomotiva preuzela inicijativu, a Slaven se okova oslobodio tek nakon 60. minute.

No, prije završnih uzbuđenja zbivanja na terenu ipak su nakratko usporena, ali posljednjih je desetak minuta ponovno ponudilo napetosti. Vojnovićev je udarac prošao samo nekoliko centimetara od okvira gola, a još je bliže bio Nikola Šafarić, koji je odlično izveo slobodan udarac, ali ga je zaustavila prečka. Lokomotiva je pri kraju bezuspješno prijetila iz prekida.

Naposljetku je ostalo 1:1, ali obje momčadi zaslužuju pohvale za svoju subotnju prezentaciju i pokazanu želju za pobjedom te zalaganje. Slaven Belupo tako je uoči posljednjeg kola zadržao bod ispred Lokomotive.