Cibona korak do "jedinice"

Ivor Krapac • srijeda, 12.05.2010.

Košarkaši Cibone ostvarili su sve što su željeli u derbiju protiv Zadra u pretposljednjem, 13. kolu Lige za prvaka. Cibosi su u Draženovom domu uvjerljivom pobjedom prestigli svoje današnje goste na prvom mjestu, a za osiguranje "jedinice" uoči doigravanja potrebna im je još pobjeda nad Zagrebom CO u nedjelju u Trnskom...

Predstava bez puno oscilacija, s glavnim osloncem u odličnoj obrani, odvela je Cibonu do visokih 91:68 na domaćem parketu u najvećem derbiju hrvatske košarke. Momčad Velimira Perasovića željela je pobjedu i po mogućnosti više od šest razlike, s koliko su izgubili u Zadru, a da će ostvariti oba cilja postalo je sasvim jasno već rano u posljednjoj četvrtini, kada su Cibosi otišli preko 20 razlike.

Zadrani su, tako, na dva gostovanja u Zagrebu u razmaku od tri dana doživjeli dva teška poraza i ispustili prvu poziciju iz svojih ruku. Podsjetimo, u nedjelju u Trnskom bili su još slabiji, što će sigurno zabrinuti Danijela Jusupa s obzirom da je polufinale prvenstva pred vratima.

Početak utakmice nije bio loš za Zadar, no pokazalo se da je to bilo njihovo najbolje razdoblje u ovom susretu. Predvođeni Tomislavom Ružićem i Hrvojem Perićem, gosti su u sedmoj minuti vodili s 11:7, ali asistentski raspoloženi Jamont Gordon i poeni Dalibora Bagarića i Marka Tomasa ubrzo su pokrenuli Cibonu.

Nakon što su gubili s 14:11, Cibosi su uz po pet poena Bagarića i Tomasa povezali seriju od 10:0 za preokret na 21:14, a početkom druge četvrtine prednost je otišla i na preko deset razlike. Gordonova trica iz kuta i zakucavanje Leona Radoševića u kontri (26:15) dodatno su zabrinuli Danijela Jusupa.

Do kraja prvog poluvremena Zadrane je od dodatnog potonuća spašavao Perić, no sam nije mogao napraviti previše. U završnici druge dionice Cibona je bila i na +13 nakon Trohine trice iz kuta za 39:26, a nakon 41:30 na 15-minutnom odmoru, u nastavak su domaći krenuli još bolje i stigli nadomak 20 razlike.

Početkom treće četvrtine Zadar nije zabio gotovo četiri i pol minute, a Cibona je odličnu obranu naplatila serijom od 8:0 za povećanje na 49:30. Jusup je u tom razdoblju probao sa zonom, ali nije dugo trajalo, odustao je nakon trice Lukše Andrića za tih, dotad najvećih 19 razlike.

S obzirom da su gosti brzo tonuli, činilo se da ih u tim trenucima može vratiti jedino neka pogreška Cibosa, a jedna takva otvorila je Zadranima vrata kakve-takve nade. Nakon prekršaja na Caru, Robert Troha dobio je i tehničku zbog prigovora, što je Jusupova momčad naplatila s po dva slobodna bacanja Cara i Stipčevića u seriji od 6:0 za smanjenje na 51:38 u 26. minuti.

Ipak, asistencije Gordona i laki poeni Radoševića u tranziciji u završnici treće četvrtine osigurali su Ciboni povratak na +17 nakon 30 minuta, a kada se rano u posljednjoj četvrtini Radoševiću s dvije trice priključio Bojan Bogdanović, domaći su stigli nadomak 30 razlike (75:47), što je zapečatilo derbi u kojem je na razini bila jedino Perasovićeva momčad.

Trener Cibosa se ove srijede mogao osloniti na puno veći broj raspoloženih igrača, a najviše je zabio centarski dvojac, Leon Radošević 20 poena bez ijednog promašaja (7/7 iz igre, 6/6 iz slobodnih bacanja) i Dalibor Bagarić (14 poena). Lukša Andrić dodao je 12 poena i šest skokova, a Jamont Gordon devet poena uz slabih 3/13 iz igre, no istaknuo se s devet asistencija i osam skokova.

Kod Zadrana je daleko najraspoloženiji bio Hrvoje Perić (23 poena, šut 11/18, deset skokova), a vrijedi dodati i 17 poena i šest skokova Tomislava Ružića. Nedostajao je pravi učinak Roka Stipčevića (10 poena, šut 2/11, četiri asistencije) i Marka Cara (šest poena, 1/6 iz igre).