1. Hrvatska nogometna liga, 1. kolo, 24.07.2010, 20:15 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 350
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Petar Gabrilo (Split), Goran Perica (Šibenik)

Potopljen Dragovoljac, ali i Dinamo

Tomislav Pacak, Vedran Attias • subota, 24.07.2010.

Mizeran broj gledatelja na Maksimiru svjedočio je laganoj pobjedi Dinama protiv Hrvatskog dragovoljca na otvaranju novog prvenstva, ali i prolomu oblaka koji je dodatno ubio draž utakmice koja je bila riješena nakon osam minuta...

Ivan Begović
46'
17
Leopold Novak
46'
21
Marin Žugaj
80'
Davor Mladina

Očajna posjeta i očajno vrijeme

To i nije neka novost kada u Zagrebu pada kiša - iako je pitanje koliko bi sunce promijenilo stvari – no na Maksimir su stigli tek igrači, novinari i par stotina gledatelja. Ne moramo ni napominjati koliko turobno i žalosno to izgleda na stadionu koji prima 30.000 gledatelja. No, nema krov, pa iako sigurno stadion ne bi bio osjetno puniji da je vrijeme bilo ljepše, teško je prigovarati zagrebačkoj publici što u takvim uvjetima ima i ugodnijih načina za provesti subotnju večer. Kiša je u drugom dijelu postala pravi pljusak, nije bilo lako ni igrati, trčati i dobivati novac za to, a kamoli stajati, navijati i za to sve – platiti ulaznicu.

Manje od 10 minuta trajala je neizvjesnost oko ishoda prvog Dinamovog ispita u novoj prvoligaškoj sezoni – Modri su prema obrani titule krenuli s dva pogotka u prvih osam minuta, pokazavši odmah da će se protiv Hrvatskog dragovoljca prošetati do prva tri boda bez previše muke.

U četvrtoj minuti povratnika u prvoligaško društvo načeo je Pedro Morales udarcem s vrha šesnaesterca, nakon što je obrana gostiju pokazala kako još nije spremna za ovaj rang natjecanja. Četiri minute kasnije obrana je opet odigrala svoju ulogu, a onu Moralesovu preuzeo je Sammir postavivši 2:0 iz vrlo slične pozicije.

S ta dva pogotka potopljene su ambicije Mladinine momčadi, pa je do kraja ostalo upitno tek s kojom će razlikom Dinamo slaviti i kakvu će igru pritom pokazati. Na kraju je rezultat djelovao uvjerljivije od igre, više kao plod slabosti Dragovoljca nego kvalitete Dinama kod kojeg dosta stvari nije štimalo. Što je posebno zabrinjavajuće za Velimira Zajeca - to vrijedi za obranu koja je često znala plivati, a taj glagol ne koristimo zbog mokrog terena.

U 16. minuti Sammir je propustio realizirati Slepičkin ubačaj, ali je zato pet minuta kasnije upravo češki napadač glavom zabio loptu u mrežu nakon centaršuta Luisa Ibaneza za 3:0.

Dvojbenu situaciju vidjeli smo u 31. minuti - Tomislav Barbarić je kao posljednji igrač obrane, i što je još važnije, u izglednoj situaciji za pogodak, srušio Zlatara, no sudac Ivo Krečak pokazao je mladom stoperu tek žuti karton.

Ipak, dvije minute kasnije Barbarić je odlučio još jednom pomoći gostujućoj momčadi – nakon kornera je u dva navrata ”zaboravio” na Karla Kešinovića, Butina je mogao obraniti samo prvi, ne i drugi njegov pokušaj – Dragovoljac je tako došao do ipak zasluženog pogotka.

Dinamo je na Dragovoljčev pogodak uzvratio četvrtim u mreži Franića - Morales je nabacio, a Mesarić iskoristio Janjetovićevo kašnjenje.

Drugi dio donio je teški pljusak, a posljedično i dramatičan pad u dinamici i kvaliteti igre – posebno Dinamove. Hrvatski dragovoljac se ohrabrio, zaigrao ofenzivnije i iako nije prečesto prijetio – ipak je ukazao na brojne pukotine u obrani Modrih. Tu nije puno pomogao ni povratak Cufrea, Ibanez je bio uobičajeno slab, puno bolji nije bio ni Barbarić.

U 58. minuti se Marcelo Brozović prošetao pored te skamenjene obrane i uposlio Frljužeca, no ovaj loše puca s vrha šesnaesterca.

O igri Dinama u drugom dijelu dovoljno govori da je prvu ozbiljniju prigodu stvorio u 79. minuti kada je Sammir nakon duplog pasa sa Slepičkom pogodio stativu.

Dragovoljac je u tih drugih 45 minuta bio zabavnija momčad, s više driblinga i zanimljivih pokušaja, no ipak je ostao na jednom postignutom pogotku.

Dinamo može što prije zaboraviti ovu utakmicu i pripremiti se za puno ozbiljniji test protiv Šerifa – iako 4:1 protiv HD-a izgleda dovoljno dobro, igra definitivno nije bila na potrebnoj razini, posebno ne koncentracija i disciplina u obrani, što je u Europi početni uvjet za uspjeh.

Dragovoljac je u prvom poluvremenu izgledao kao drugoligaš, no nakon što su razbili početni strah pokazali su da u toj momčadi ima ”štofa” s kojim će Mladina raditi. Naredni protivnici ipak će biti lakši, kao i uvjeti za igru.

• Obrisan korisnik25.07.2010. u 22:28
    gledaj nemam ništa protiv dalmatinaca.....al kad ovdje nemožeš normalno komentirat ništa....svi na dinamo skočili odma....ajmo malo hajduk....al to su ovi gore več napisali umjesto mene.....
  • Obrisan korisnik25.07.2010. u 22:26
    zadnji je igrač halooo....crvenjak odmaaa.....kontra tj. jedan na jedan sa golmanom oči u oči je mogo imat....čelenjaka odma van i barbarič van.....navijam za dinamo al nemreš neke branit kaje očito
  • Bogomdani25.07.2010. u 18:40
    Vjerojatno se ovaj komentar odnosi na forumaša koji je napisao "ova gamad iz dalmacije". I ti, kao čovjek iz Dalmacije, se zapravo slažeš sa njim i još prisnažuješ da su veći broj Dalmatinaca ne samo gamad nego i debili - a mali, mali broj Dalmatinaca među koje spadaš i ti je "oke". Savjetujem ti... [više na forumu]