Efikasni PSV i Ajax, Twente opet razočarao

Vedran Babić • nedjelja, 15.08.2010.

U subotu navečer odigrano je pet utakmica drugog kola Eredivisie. Na sceni su bili svi najjači nizozemski klubovi, od kojih su PSV i Ajax zajedno ukrcali čak deset golova. Branitelj naslova Twente ponovno je odigrao remi bez golova dok je AZ u samoj završnici izbjegao poraz protiv Groningena.

Nakon uvodne pobjede nad Heerenveenom (3:1) nogometaši PSV-a ostvarili su najveću pobjedu u dosadašnjem dijelu sezone. Sa 6:0 ispratili su novog-starog prvoligaša De Graafschap, koji je već u četvrtoj minuti ostao s igračem manje nakon što je izravni crveni karton dobio Frankel. On je kao posljednji igrač obrane srušio Jeremaina Lensa, a najstrožu kaznu realizirao je Balazs Dzsudzsak.

Sve nade gostiju u osvajanje ponekog boda brzo su se ugasile, a "nabrijani" domaćini nastavili su puniti njihovu mrežu. Sljedeća tri pogotka zabio je Ola Toivonen (26., 46., 55.), a zadnja dva Nordin Amrabat (80.) i Ibrahim Afellay (84.). PSV je sada prvi na ljestvici i jasno je dao svima do znanja da je glavni favorit za titulu.

Vezane vijesti

Njegov možda i najveći konkurent, Ajax, ubilježio je prvu pobjedu. Na svom terenu mučio se s Vitesseom, ali je s 4:2 ipak stigao do pobjede. Gosti su poveli u 26. minuti preko Proppera, a izjednačio je u 37. Jan Vertonghen. Uslijedio je uzbudljivi finiš poluvremena u kojem je Ajax poveo pogotkom Van der Wiela u 40., a Vitesse poravnao u 43. (Ginkel).

Ipak, u drugi dio domaćin ulazi s jasnom namjerom da što prije riješi pitanje pobjednika i to je i učinio. Već u 47. rezultat je bio 3:2 (Siem de Jong), a u 58. Vurnon Anita je potvrdio pobjedu Kopljanika postavivši konačnih 4:2.

Iako su od 76. minute vodili 1:0 pogotkom Sparva, nogometaši Groningena nisu izdržali do kraja i iz Alkmaara će se vratiti samo s jednim bodom. U 87. minuti izjednačio je Martens i tako AZ i drugu utakmicu ove sezone završava identičnim rezultatom. Hrvatski vratar australskih korijena Joey Didulica proveo je svih 90 minuta na vratima domaćina.

Venlo je s 1:0 nadvisio Heracles, dok ni u svojoj drugoj utakmici aktualni prvak Twente nije postigao pogodak. Odigrao je 0:0 kod kuće protiv Heerenveena iako je bio bolji i stvorio više prilika. Zakazala je realizacija i nema dileme kako je pred novim trenerom Michelom Preud'hommeom težak posao, pogotovo s obzirom na to da se približava početak natjecanja po skupinama Lige prvaka.