Primera División, 5. kolo, 25.09.2010, 17:00 h
Athletic Bilbao 1:3 Barcelona
Barcelona

Barcelona pobjedom preskočila Real

Nikola Vlahović • nedjelja, 26.09.2010.

Subotnji program Primere zatvorili su Athletic Bilbao i Barcelona. Teren je bio natopljen te su uvjeti za igru bili vrlo teški, a nakon prvih 45 minuta gledatelji na stadionu San Mames nisu vidjeli pogodak, ali su vidjeli isključenje domaćeg stopera. Međutim, u drugom poluvremenu postignuta su četiri gola, a Barcelona je pobijedila rezultatom 3:1.

Athletic Bilbao na svom je terenu dočekao Barcelonu, koja je bila oslabljena neigranjem Lionela Messija. Naime, Argentinac se još oporavlja od ozljede koju mu je nanio Tomaš Ujfaluši. S toga su napad Barcelone predvodili Pedro i Villa, a iza njih je ordinirao Iniesta.

Bilbao je vrlo zanimljivo krenuo u utakmicu. Domaći trener na teren je poslao formaciju 4-4-2, s tim da su dvojica napadača vršila pritisak na zadnju liniju Barcelone čim bi se našla lopta kod jednog od dvojice gostujućih stopera. Međutim, takva igra domaćina nije dugo trajala jer je Barcelona polako preuzimala igru u svoje ruke. Katalonci su bili blizu vodstva u 11. minuti. Dobro se ubacio Seydou Keita te je uspio poslati udarac, ali vratar domaćina bio je na pravom mjestu.

Dvije minute nakon toga Barcelona je pogodila vratnicu. Na asistenciju Inieste tukao je Villa, vratar je već bio svladan, međutim, domaćine je spasila vratnica. Bilbao je uzvratio preko Fernanda Llorentea, ali Valdes je zaustavio njegov udarac. U 25. minuti udarac je isprobao Pedro, međutim, Iraizoz se nije dao iznenaditi. A onda je u 34. minuti Bilbao ostao s igračem manje. Naime, na sredini terena je grubo na Iniestu startao Amorebieta te mu je sudac Antonio Miguel Mateu Lahoz pokazao put prema svlačionici.

Vrlo blizu pogotka Athletic Bilbao bio je u 49. minuti. Nakon gužve pred golom Barcelone u odličnoj prilici našao se Javier Martinez, ali njegov udarac zatresao je vratnicu. Ubrzo je Barcelona kaznila promašaj domaćina i došla u vodstvo u 54. minuti. Odličnu akciju odigrali su Iniesta, Villa i Keita. U tri su poteza izbacili domaću obranu iz igre te je Keita lukavu utrčao i poslao loptu u gol pored nemoćnog Iraizoza.

Barcelona se odmah razigrala te je skoro došla i do drugog pogotka, ali je udarac Pedra efektno obranio vratar Athletica. Kako se utakmica bližila kraju tako je Barca bila sve goropadnija, a po jednu dobru priliku u samo par minuta razmaka propustili su Villa i Iniesta. Utakmica je bila riješena u 73. minuti kada je mrežu domaćina pogodio Xavi. Veznjak Barcelone uputio je udarac s vrha šesnaesterca te je iznenadio Iraizoza koji je morao još jednom vaditi loptu iz svoje mreže. Četiri minute prije kraja utakmice broj igrača na terenu se izjednačio. Naime, Gurpegi je isprovocirao Villu, a napadač Barcelone ga je udario te mu je sudac pokazao crveni karton.

Minutu prije kraja utakmice Bilbao je smanjio rezultat. Na asistenciju Oscara De Marcosa, Valdesa je matirao Igor Gabilondo. Međutim, u sudačkoj nadoknadi Barcelona je postigla i treći gol. Nakon brzo odigrane kontre, Sergio Busquets je dočekao jednu povratnu loptu i zakucao je u gol Athletica, neobranjivo za Iraizoza.

Barca je odigrala još jednu jako dobru utakmicu, posebno u drugih 45 minuta, kada je zagospodarila terenom te je domaćinima "sakrila" loptu. Katalonci su mogli zabilježiti i uvjerljiviju pobjedu da su napadači imali malo više koncentracije u pojedinim situacijama. S nova tri boda i kiksom Reala, Barcelona je skočila na drugo mjesto te ima bod manje od prvoplasirane Valencije.

• Obrisan korisnik26.09.2010. u 16:58
    da, crveni na iniesti definitivno nije bia, ali je barca već prije toga imala 2 stopostotne šanse i igrala je super, imala apsolutnu premoć, tako da bi vjerojatno i 11 na 11 dobila utakmicu.. a što se tiče sustava - nije to samo sustav igre nego i sustav proizvodnje i odgoja igrača koji se pokazuje... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.09.2010. u 16:33
    Barca fenomenalna cijelu utakmicu. Čak se ne bi složio da je isključenje puno pomoglo, mislim da bi puno prije riješili utakmicu 11 na 11, ovako se Athletic pretežito orijentirao na defanzivu pa je bilo dosta teško. Bilo je i malo sreće, baš prije gola Keite je Martinez pogodio stativu. Crvene... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.09.2010. u 16:28
    Ljudi ne kuže baš da je bitna igra i uštimanost ekipe. Nego kažu ne valja obrana kupite dva vrhunska obrambena igrača. Ne zabiju se golovi - kupi strikera. Igrači jesu bitni ali postoje igrači koji nisu klase, a savršeno dobro nadopunjuju sustav. Pa ko će danas u 3 šanse dat 3 gola. Osim Messija... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik26.09.2010. u 16:15
    Igra daje golove ne igraci, to ste valjda do sada shvatili. Barcelonin sistem igre njoj donosi prednost.