Tottenham u režiji Van der Vaarta

Marin Vuković • subota, 02.10.2010.

U pogocima neobično siromašnom kolu, barem po standardima Premier lige, Tottenham je na White Hart Laneu nadoknadio pogodak zaostatka i zahvaljujući odličnom Rafaelu Van der Vaartu došao do nova tri boda. Nakon godinu dana bez poraza na St. Andrewsu, Birmingham je autogolom darovao pobjedu Evertonu, a Blackburn bez Nikole Kalinića pognute glave otputovao iz Stokea. Manchester United pak s još jednog gostovanja odlazi bez punoga plijena, četvrti put ove sezone upisali su tek jedan bod.

Rafael van der Vaart iz utakmice u utakmicu dokazuje da je Harry Redknapp na samom kraju ljetnog prijelaznog roka napravio zaista odličan posao. Nizozemac je bio prvo ime susreta s Aston Villom i čovjek odluke koji je zaostatak od jednog pogotka pretvorio u pobjedu Spursa od 2:1. Vedran Ćorluka i Niko Kranjčar nisu ulazili u igru, dok je Luka Modrić odigrao vrlo dobrih 77 minuta i potom ustupio mjesto Wilsonu Palaciosu.

Bolji početak utakmice Aston Villa je pretvorila u pogodak u 16. minuti, i to zahvaljujući velikoj požrtvovnosti Emilea Heskeyja, koji je oteo loptu Sebastienu Bassongu i ubacio na drugu vratnicu, gdje je utrčao Marc Albrighton i preusmjerio je u mrežu Heurelha Gomesa.

Vezane vijesti

Pogodak je probudio igrače Tottenhama koji su krenuli po izjednačenje i u drugoj minuti sudačke nadoknade do njega zasluženo i došli. Roman Pavljučenko je ubacio loptu za Petera Croucha, a ovaj glavom vratio za Van der Vaarta. Nizozemcu nije bilo teško neometano skočiti i izjednačiti rezultat na 1:1.

Na gotovo identičan način Tottenham je došao i do pobjede. Sredinom vrlo dobrog drugog poluvremena Još jednu visoku loptu Crouch je spustio za Van der Vaarta, a ovaj je smirio i sa sedam-osam metara zakucao u mrežu gostiju. Imala je Aston Villa prilike do kraja utakmice doći do boda, no rezultat je ipak ostao nepromijenjen.

Još jedan loš dan Manchester Uniteda na gostovanju započeo je i prije prvog sučevog zvižduka. Zbog pucanja cijevi i poplave u gostujućoj svlačionici susret je počeo s 20 minuta zakašnjenja, a nastavljen je još jednom neuvjerljivom i lošom predstavom Crvenih vragova na gostovanju.

Pravo je čudo kako Sunderland u prvom poluvremenu nije došao do pogotka i osjetljivije prednosti. Čudan sastav Uniteda, u kojem su u napadu krenuli Federico Macheda i Michael Owen, u prvih 45 minuta nije pokazao baš ništa i valjalo bi prolistati povijesne knjige i provjeriti kada su posljednji put izabranici Alexa Fergusona poluvrijeme završili bez udarca u okvir gola.

Sunderland je, s druge strane, prijetio iz svih oružja, a samo je briljantna obrana Edwina van der Sara u situaciji jedan na jedan sa Steedom Malbranqueom spasila goste. Boudewijn Zenden je nedugo zatim pogodio i vratnicu, a premda je u nastavku United ulaskom Javiera Hernandeza i Dimitra Berbatova izgledao nešto bolje, susret je završen remijem bez pogodaka.

Punih godinu dana trajao je niz nepobjedivosti Birminghama na domaćem travnjaku St. Andrewsa, no danas mu je došao kraj. Everton je pobjedom od 2:0 došao do prve ovosezonske pobjede koja će im jamačno udahnuti puno samopouzdanja. Do prvog pogotka došli su u 54. minuti nesretnim autogolom Rogera Johnsona, a u trećoj minuti sudačke nadoknade pobjedu je potvrdio Tim Cahill.

Blackburn je na Britannia stadionu poražen s 1:0, a naš Nikola Kalinić ovaj put nije ulazio u igru. Trenutak odluke dogodio se početkom drugog poluvremena kada je Jon Walters dočekao dodavanje Matthewa Etheringtona i postigao svoj prvijenac u Premier ligi.

Bolton je s gostovanja kod West Bromwich Albiona odnio bod, a Ivan Klasnić još je jednom utakmicu odgledao s klupe. Izabranici Owena Coylea poveli su u 64. minuti golom Johana Elmandera, a 14 minuta kasnije izjednačio je James Morrison.

Istim je rezultatom završen i susret West Hama i Fulhama, a zanimljivo je spomenuti da je gostima ovo šesti remi iz sedam odigranih kola. Clint Dempsey je pogodio u 33. minuti za Fulham, a bod Čekićarima spasio je Frederic Piquionne u 51. minuti.

• Obrisan korisnik02.10.2010. u 21:41
    Tonco jedan Hutton je jako dobar nogometaš da se razumijemo,to nije kako ti kažeš tamo neki,a Ćorluka vec ko zna koliko igra jako puno ispod svoje razine,i nije ni za drugo nego da sjedi na klupi,dobe bogate ugovore i onda im se više neda,a to nije hnl da igraš s pola gasa
  • Obrisan korisnik02.10.2010. u 20:14
    ''valjalo bi prolistati povijesne knjige i provjeriti kada su posljednji put izabranici Alexa Fergusona poluvrijeme završili bez udarca u okvir gola.'' - Prelistali bi jednu str unazad i otkrili da se to dogodilo u zadnjoj utakmici protiv Valencije hahahaha kakav fail... [više na forumu]
  • Tonco02.10.2010. u 20:05
    e moj corluka, bio si godinama standardan u svim ekipama i sad je neki hutton ispred tebe, jos jedan od veliki hrvatski nogometasa koji u najboljim godinama stagnira (eduardo, kranjcar, klasnic prije itd.). svi oni su imali potencijal da budu medu najboljim na svijetu. nadam se da ce barem modric... [više na forumu]