Premiership, 8. kolo, 17.10.2010, 14:30 h
Everton 2:0 Liverpool
Liverpool

Evertonu primat na Merseysideu

Marin Vuković • nedjelja, 17.10.2010.

Zasluženom pobjedom od 2:0 u Merseyside derbiju nogometaši Evertona novim su vlasnicima Liverpoola na nimalo lijep način poželjeli dobrodošlicu u Premier ligu. Prema svemu što su vidjeli na Goodison Parku, John W. Henry i New England Sports Ventures možda su tek sada postali svjesni posla koji je pred njima.

Liverpool je odigrao još jednu utakmicu ispod svog ugleda i realnih mogućnosti, čak niti tradicionalno vatreni gradski derbi nije ih uspio motivirati da pokažu nešto više u odnosu na nezapamćeno loš početak sezone. Štoviše, Redsi su još jednom nadigrani, još su jednom pokazali sve slabosti iz prethodnih utakmica i utakmicu izgubili praktički bez ispaljenog metka.

Naravno, pobjedu Evertona nipošto ne bi bilo fer pripisati tek slaboj igri Liverpoola. Usprkos jednako lošem otvorenju sezone, barem što se bodovnog salda tiče, David Moyes i njegovi izabranici upravo su ovaj susret shvatili kao prekretnicu. U skladu s ulogom, od prve su minute bili bolja momčad, jedina koja je jasno znala što hoće i kako doći do cilja.

Već su uvodne minute pokazale da će Redsi imati dosta problema u obrani. Još jednom svojim su protivnicima nudili previše drugih prilika u šesnaestercu, dok su u napadačkom dijelu uz izoliranog Fernanda Torresa ponudili vrlo malo, gotovo ništa.

Torres je u 24. minuti zaprijetio udarcem glavom, kojeg je Tim Howard lako obranio i bila je to jedina prava prilika gostiju u prvome dijelu. Domaćim su napadima odolijevali više od pola sata, a potom u 34. minuti kapitulirali.

Bitne zasluge za pogodak idu Seamusu Colemanu, koji je odlično prošao desnom stranom, zadržao loptu i potom je oštrim, prizemnim udarcem poslao u srce gostujućeg šesnaesterca. Tamo je spreman i nepokriven bio Tim Cahill te snažnim udarcem pod gredu svladao nemoćnog Pepea Reinu.

Minimalnom prednošću domaćina otišlo se na odmor, a svaka nada gostujućih navijača u preporod Liverpoola zamrla je već u četvrtoj minuti nastavka. Nakon kornera kojeg je izveo Leighton Baines loptu je na rubu kaznenog prostora, točno po sredini gola, primio Mikel Arteta. Liverpoolov blok je zakasnio, a Španjolac bombom sa 16 metara povisio na 2:0.

Niti drugi pogodak u mreži Reine nije posebno probudio igrače u crvenim dresovima. Zadovoljan prednošću od dva pogotka, Everton je lako kontrolirao utakmicu, a tek u završnih desetak minuta gosti su izvršili nešto jači pritisak prema vratima Tima Howarda. Najbolju priliku u nastavku Liverpool je složio tek četiri minute prije kraja, Torres je prevario dvojicu svojih čuvara i iskosa uputio udarac, no domaći je vratar bio na mjestu.

Tri boda iz derbija lansirat će Everton prema sredini ljestvice, dok će Liverpool drugo kolo zaredom zaključiti u zoni ispadanja. Premda je na klupi Redsa odradio tek osam prvenstvenih utakmica, Roy Hodgson već sada je pod ekstremnim pritiskom.

• Obrisan korisnik17.10.2010. u 19:13
    gledajte s vedrije strane, ako se malo rezultati poklope, sljedece sezone mogao bi liverpool napokon osvojiti prvenstvo nakon 20 godina, jer naravno konkurencija u championshipu nije tako jaka :))