Borussia spasila bod, Mainz opet na vrhu

Damir Žbulj • nedjelja, 24.10.2010.

Nedjeljni bundesligaški raspored donio nam je tri utakmice, kojima je zaključeno deveto prvenstveno kolo. Dortmundska Borussia je u posljednjim sekundama utakmice osvojila bod na domaćem terenu protiv Hoffenheima, Stuttgart je pobjedom protiv St. Paulija pobjegao s dna prvenstvene ljestvice, dok je Mainz slavio u Leverkusenu i tako ponovno zasjeo na vrh tablice.

Vodeća Borussia iz Dortmunda dočekala je Hoffenheim, u želji da nastavi svoj pobjednički niz koji se protegnuo na sedam utakmica. Gosti su u Dortmund doputovali bez Šimunića, koji je zbog ozljede propustio ovaj susret. Hoffenheim je poveo u već u devetoj minuti. Nakon pogreške domaćih, Luiz Gustavo prolazi po lijevoj strani, ubacuje prizemnu lotu na peterac, a Demba Ba sigurno posprema loptu u mrežu. Samo pet minuta kasnije Borussia ima priliku za izjednačenje rezultata. Vorsah u svom 16-ercu igra rukom i sudac utakmice svira kazneni udarac za domaće. U prvom pokušaju, Sahin je siguran realizator, ali sudac poništava pogodak zbog preranog utrčavanja domaćih igrača u kazneni prostor. U ponovljenom pokušaju, golman Starke odlično brani Sahinov udarac. Na odmor se odlazi minimalnim vodstvom Hoffenheima.

Drugo poluvrijeme proteklo je u konstantnim pokušajima domaćih nogometaša da stignu do izjednačujućeg zgoditka, međutim, nisu bili dovoljno opasni i konkretni da svladaju Starkea. Hoffenheim se orijentirao na prilike iz kontranapada te je uspijevao čuvati vodstvo sve do treće minute sudačke nadoknade. Na 18 metara od gola gostiju dosuđen je 'sumnjiv' prekršaj, a Antonio da Silva, koji je u igru ušao u 74. minuti, fantastično izvodi slobodan udarac te u posljednjim trenucima susreta donosi svojoj momčadi važan bod. Odmah nakon pogotka sudac je svirao kraj utakmice, a gostujući nogometaši pohitali su prema njemu prigovarajući zbog dosuđenog prekršaja, koji je prethodio pogotku. U nastaloj gužvi Salihović je zaradio crveni karton, a domaći nogometaši, nakon svega, mogu biti zadovoljni osvojenim bodom.

Stuttgart je nakon smjene trenera i pobjede u Europskoj ligi protiv Getafea, u optimističnom raspoloženju dočekao goste iz Hamburga. St. Pauli je u posljednja dva susreta ostvario dvije pobjede i u Stuttgart su stigli s namjerom da se kući vrate neporaženi. Domaći su u vodstvu od 19. minute. Gebhart je izveo korner, a Niedermaier glavom zabija za 1:0. Prvo poluvrijeme završava minimalnim vodstvom Stuttgarta.

U nastavku utakmice Stuttgart dolazi do drugog pogotka u 79. minuti utakmice. Domaći su priliku dočekali iz kontranapada, u kojem Rumunj Marica pronalazi Kuzmanovića, koji zabija za 2:0 te tako rješava pitanje pobjednika.

Ugodno iznenađenje prvenstva, Mainz, stigao je u goste Bayeru iz Leverkusena. Domaći su u četvrtak odradili gostovanje kod Arisa i izvukli bod na teškom gostovanju. Naš Domagoj Vida našao se u početnom sastavu u toj utakmici, ali u susretu protiv Mainza priliku je čekao s klupe. Prvo poluvrijeme proteklo je u otvorenoj igri s obje strane. Domaći su prijetili preko Derdiyoka, za goste je dvije prilike propustio Szalai, ali do odmora se početni rezultat nije mijenjao.

Mainz je pobjednički pogodak postigao u 70 minuti. Allagui je na desnoj strani pronašao Schurrlea, a njegov ubačaj, sa sedam metara, Austrijanac Andreas Ivanschitz posprema u mrežu Adlera. Gostujući nogometaši uspjeli su se do kraja susreta sačuvati svoju mrežu, a novom pobjedom vratili su se na vrh prvenstvene ljestvice.