Premiership, 13. kolo, 14.11.2010, 17:10 h
Chelsea
Chelsea 0:3 Sunderland
Sunderland

Marin Vuković • nedjelja, 14.11.2010.

Momčad Sunderlanda, koja je prije samo nekoliko tjedana doživjela pravi debakl na St. James Parku i izgubila od Newcastlea s 5:1, u posljednjoj je utakmici 13. kola Premier lige ostvarila nevjerojatan podvig. Izabranici Stevea Brucea iznenadili su, nadigrali i zasluženo s visokih 3:0 pobijedili aktualnog prvaka, koji je pred svojim navijačima odigrao jednu od najlošijih utakmica u protekle dvije sezone.

Tko je mogao očekivati da će ista momčad koja je prošle sezone od Chelseaja primila čak sedam pogodaka ovaj put s gotovo neosvojivog Stamford Bridgea odnijeti sva tri boda i takvom lakoćom razbiti branitelja naslova? Bez ozlijeđenih Franka Lamparda i Johna Terryja, Chelsea je odigrao utakmicu za zaborav, pokazao puno slabosti u obrambenom redu i na kraju morao stisnuti ruku danas daleko boljem protivniku.

Navijači Sunderlanda slavit će sjajno momčadsko izdanje, ali i svoje junake Neduma Onuohu, Asamoaha Gyana i Dannyja Wellbecka. Kada je to najviše bilo potrebno, svoja je vrata sačuvao i najskuplji golman Premier lige Craig Gordon, a konačnih 0:3 definitivno je najveće iznenađenje u dosadašnjem tijeku sezone.

Chelseajev nastup svodi se na početnih pola sata, u kojima su stvorili nekoliko opasnih situacija pred vratima Gordona, no Nicolas Anelka, Jurij Žirkov i Didier Drogba nisu pronašli put do mreže. Sunderland se neočekivano dobro branio i potom, desetak minuta prije odlaska na odmor potpuno okrenuo situaciju na terenu u svoju korist.

Danas iznimno propusna Chelseajeva obrana našla se na pravim mukama, a pred vratima Petra Čecha redale su se stopostotne prilike gostiju. Kada se činilo da je najgore ipak prošlo, u posljednjoj minuti prvoga dijela Sunderland je poveo. Nedum Onuoha je izveo slalom kroz obranu londonske momčadi, izbio sam pred Čecha i poslao loptu u donji lijevi kut.

Niti nakon odmora Chelsea nije djelovao kao momčad koja može dobiti ovu utakmicu, Carlo Ancelotti nije uspio probuditi svoje igrače koji su u 52. minuti još jednom nadigrani od strane gostiju. Jordan Henderson je pronašao Gyana, a ganski reprezentativac hladnokrvno poslao loptu pored domaćeg vratara.

Nenaviknut na ovakav razvoj situacije, Stamford Bridge je utihnuo, a branitelju naslova preostalo je da spašava što se spasiti može. Uslijedio je pritisak na šesnaesterac Sunderlanda, ali obrana koja je prije nekoliko kola pokazala nevjerojatnu propusnost, danas je uspijevala zadržati najefikasniji napad Premier lige.

Konačno, tri minute prije kraja pogreška Ashleyja Colea oslikala je cijelu Chelseajevu večer. Engleski je reprezentativac neoprezno je pokušao vratiti loptu svom vrataru, dodavanje je presjekao Danny Wellbeck i bez problema poentirao u praznu mrežu. Sunderland je pobjedom skočio na sjajno šesto mjesto, a Chelsea pretrpio najgori domaći poraz od 2002. godine, kada ih je na Stamford Bridgeu jednakim rezultatom svladao Manchester United.