Tottenham četvorkom pregazio Blackburn

Marin Vuković • subota, 13.11.2010.

U hrvatskom dvoboju na White Hart Laneu uspješniji je bio domaćin i s visokih 4:2 prekinuo niz od četiri kola bez pobjede. Ivan Klasnić i njegov Bolton s gostovanja u Wolverhamptonu vraćaju se s tri boda i fantastičnim petim mjestom na ljestvici, a Manchester City svojim je navijačima pružio još jednu mlaku predstavu i iz ogleda s Birminghamom uzeo samo bod.

Tottenham je u susret s Blackburnom ušao s imperativom pobjede i na kraju pogocima Garetha Balea, Romana Pavljučenka i Petera Croucha uspješno obavio zadatak. Bila je to osjetno bolja predstava Spursa u odnosu na prethodna četiri kola u kojima su upisali dva poraza i dva neodlučena rezultata, a valja istaknuti da su domaći stigli promašiti i jedanaesterac.

Što se hrvatskih reprezentativaca tiče, na strani Spursa od prve minute krenuo je Luka Modrić, a u dresu Roversa Nikola Kalinić. Dok je Luka na travnjaku ostao svih 90 minuta i bio među boljim pojedincima, Kalinić je u prvom poluvremenu promašio sjajnu priliku i nakon odmora ostao u svlačionici, ustupivši mjesto Jasonu Robertsu. Vedran Ćorluka i Niko Kranjčar još su jednu utakmicu pak ispratili s klupe za pričuvne igrače.

Prije nego se u domaće redove stigla uvući nervoza, u 16. minuti utakmice mrežu Blackburna zatresao je Bale, i to za njega nekarakterističnim udarcem glavom. Rani pogodak oslobodio je noge domaćina, pa su u 31. minuti izborili udarac s bijele točke kojeg je Pavljučenko poslao pored desne vratnice. Ruski se napadač ipak iskupio tri minute prije odmora, dočekavši ubačaj Garetha Balea i poslavši ga glavom pod gredu Robinsonova gola.

Nakon dvije-tri poluprilike gostiju u prvoj polovici nastavka, utakmica je definitivno riješena u 69. minuti. Udarac Pavljučenka gostujući je vratar uspio tek odbiti do Gaela Giveta, a ovaj umjesto čišćenja situacije napravio potez više, na loptu je natrčao Crouch i zakucao je iza leđa Robinsona. Demoralizirani gosti u 75. minuti su dokrajčeni, loptu je u srcu šesnaesterca primio Bale i povisio na sada nedostižnih 4:0.

Visoko vodstvo potpuno je opustilo Spurse, koji su do kraja utakmice Blackburnu dozvolili dva počasna pogotka. David Dunn i Gael Givet u posljednjih su deset minuta dva udarca s ruba kaznenog prostora pretvorili u pogotke i susret dovršili nešto podnošljivijim porazom od 4:2.

Iako je proteklih tjedana igrao dobro, Wolverhampton je u sudaru s momčadima iz velike četvorke uporno gubio bodove. Danas su na svom stadionu dočekali sebi ravnog protivnika i - opet izgubili. Tajnu visokog poraza od Boltona valja tražiti u očajnom početku jer već u prvoj minuti Vukovi su autogolom Richarda Stearmana poklonili prednost gostima.

Momčad Micka McCarthyja od toga se šoka dugo nije uspjela oporaviti, gosti su bili bolja momčad i u 62. minuti prekrasnom prezentacijom tehnike Johana Elmandera došli do prednosti od 2:0, a samo pet minuta kasnije prvijencem Stuarta Holdena i do prednosti od tri gola.

Posljednju riječ ipak su imali domaćini, s dva brza pogotka Kevina Foleyja u 69. minuti i Stevena Fletchera devet minuta kasnije vratili su se na obećavajućih 2:3, no do potpunog pothvata ipak nisu mogli. Ivan Klasnić u igru je ušao tek u 74. minuti, zamijenivši Elmandera, no nije ostavio pečat na konačnom rezultatu.

Roberto Mancini i igrači Manchester Cityja još jednom su sterilnom predstavom pošteno naljutili svoje navijače i nakon remija s Manchester Unitedom (0:0) istim rezultatom okončali i dvoboj s Birminghamom. U prilično jednosmjernoj utakmici u kojoj su se gosti orijentirali na čuvanje svoje mreže, City je uspio stvoriti tek nekoliko pravih prilika i već drugu uzastopnu utakmicu u svlačionicu odlazi uz zvižduke s tribina Eastlandsa.

Što se prilika tiče, u prvom poluvremenu Carlos Tevez jednu je loptu gurnuo preko gol linije Birminghama, no pogodak je poništen zbog prethodnog igranja rukom. U nastavku utakmice do pogotka je mogao i Adam Johnson, no njegov je pokušaj s linije gola očistio Stephen Carr.

Identičnim rezultatom dovršen je i okršaj na St. James Parku, gdje su Newcastle i Fulham u solidnoj utakmici podijelili bodove. Najbliže golu bili su gosti, Moussa Dembele je pogodio okvir gola, a na kraju će i jedni i drugi biti zadovoljni bodom. Strijelcima nije išlo ni u ogledu West Hama i Blackpoola, Mandarine su rezultatom 0:0 odnijele bod s Upton Parka.

Jedan, ali vrijedan pogodak donio je Wiganu pobjedu nad West Bromwich Albionom i nakon dugo vremena bijeg iz opasne zone. Čovjek odluke bio je Victor Moses, koji je u igru ušao početkom drugoga dijela i u 70. minuti poslao loptu iza leđa Scotta Carsona.