Arsenal preko Fulhama dohvatio vrh

Marin Vuković • subota, 04.12.2010.

Nogometaši Arsenala iskoristili su novi domaći kiks Chelseaja, ali i odgođenu utakmicu Blackpoola i Manchester Uniteda, te pobjedom nad Fulhamom preuzeli vrh Premier lige, gdje će i ostati do kraja 16. kola. Tottenham je na St. Andrewsu dugo imao prednost od jednog pogotka, ali se na kraju morao zadovoljiti bodom, što je iskoristio Manchester City i pobjedom nad Boltonom ponovno pobjegao Spursima.

Odigrano je prvih šest utakmica 16. kola Premier lige, a najveći dobitnik nakon subotnjeg programa je svakako Arsenal, koji je pobjedom nad Fulhamom napokon zauzeo vodeće mjesto na ljestvici, preskočivši i svog gradskog rivala Chelsea, ali i Manchester United, koji danas zbog više sile neće odigrati utakmicu s Blackpoolom.

Topnici su tijekom većeg dijela utakmice sa svojim londonskim rivalom bili bolji protivnik i svaki ishod osim pobjede smatrali bi neuspjehom. Dobro su otvorili utakmicu i već u 14. minuti golom Samira Nasrija došli do prednosti.

Odgoda u Blackpoolu

Blackpool i Manchester United danas su u 18 sati i 30 minuta trebali igrati susret 16. kola, no utakmice je 24 sata ranije odlukom glavnog suca i delegata odgođena jer nisu postojala jamstva da će smrznuti teren biti spreman za odigravanje utakmice.

Domaćini su uložili velike napore ne bi li pripremili travnjak, no usprkos grijačima i posebnim prekrivačima donesena je odluka o odgodi. Novi datum odigravanja ove utakmice još uvijek nije određen.

Fulham je nakon pola sata igre ipak došao do izjednačenja, na kojem prije svega može zahvaliti nesporazumu Laurenta Koscielnyja i Sebastiena Squillacija, kojeg je iskoristio Diomansy Kamara i gostima donio ipak nezasluženo izjednačenje. Arsenalov dan, ali i živce Arsenea Wengera ipak je spasio Samir Nasri, svojim drugim pogotkom na utakmici 15 minuta prije kraja Topnicima je osigurao bodove za skok na prvo mjesto Premier lige.

Na tom mjestu ponovno neće biti Chelseaja, koji je nakon još jedne neuvjerljive predstave s Evertonom na Stamford Bridgeu odigrao tek 1:1 i svojim rivalima pružio priliku da izgrade opipljiviju bodovnu prednost. Usprkos povratku Johna Terryjay i Michaela Essiena, Chelsea ni ovaj put nije blistao, a forma u posljednjih šest kola svakako mora zabrinjavati Carla Ancelottija.

Domaćin je bez sumnje bio bolja momčad, no svoju igru okrunio je pogotkom tek tri minute prije odmora, i to iz jedanaesterca kojeg je realizirao Didier Drogba. Prethodno je dvojbenu odluku donio glavni sudac utakmice, koji zbog prekršaja u šesnaestercu nije isključio gostujućeg vratara Tima Howarda.

Everton se nije predavao i u 86. minuti to mu se i isplatilo, bivši napadač Leedsa Jermaine Beckford udarcem glavom nakon asistencije Tima Cahilla pogodio je mrežu Petra Čecha i gostima iz Liverpoola spasio vrijedan bod.

Blackburn je bez ozlijeđenog Nikole Kalinića imao lak posao protiv pretposljednje momčadi lige. David Dunn je načeo Vukove nakon pola sata igre, a Brett Emerton i Ryan Nelsen zaključili su utakmicu i iskupili se pred svojim navijačima nakon prošlotjedne "sedmice" s Old Trafforda.

Luka Modrić ponovno je bio jedini Hrvat u redovima Tottenhama, dok su ostala trojica hrvatskih reprezentativaca susret u Birminghamu odgledali s klupe. Harry Redknapp je napravio samo jednu zamjenu tijekom utakmice, pa ni Vedran Ćorluka, ni Niko Kranjčar nisu dobili priliku.

Spursi su u prvom dijelu bili bolji protivnik i zasluženo su u 19. minuti došli do prednosti pogotkom Sebastiena Bassonga. Mogli su do odmora i povećati svoje vodstvo, a prilike su imali i u nastavku, no angažiraniji pristup domaćina u drugom se poluvremenu ipak isplatio. Devet minuta prije kraja sjajno je u srce šesnaesterca utrčao Craig Gardner i glavom zakucao loptu iza leđa Heurelha Gomesa.

Remi Spursa s oduševljenjem će primiti Manchester City, koji je na Eastlandsu došao do bodova u ogledu s Boltonom. Jedini je pogodak djelo Carlosa Teveza iz četvrte minute, a Građani su do kraja mogli još nekoliko puta svladati Jussija Jaaskelainena. Nadu gostima probudio je crveni karton Kolarova 12 minuta prije kraja, no rezultat se nije mijenjao.

Najviše pogodaka posve neočekivano postignuto je u susretu Wigana i Stoke Cityja, gdje su bodovi također podijeljeni rezultatom 2:2. Domaćin je dvaput gubio i dvaput se vraćao u utakmicu, a remi je na kraju vjerojatno i najpošteniji ishod. Strijelci za domaće bili su Collins (autogol) i Cleverley, a za goste Huth i Etherington.