Pobjede Herculesa, Athletica i Racinga

Josip Piršljin • nedjelja, 12.12.2010.

U 15. kolu španjolskog nogometnog prvenstva Hercules i Athletic Bilbao upisali su vrijedne domaće pobjede, Sporting i Levante podijelili su bodove, dok je na gostovanju kod Mallorce Racing došao do slavlja pogotkom u sudačkoj nadoknadi.

Hercules je na domaćem terenu ugostio Malagu i odličnom igrom u drugom poluvremenu došao do vrlo vrijednih bodova. Gostujući igrači su vrlo dobro krenuli u utakmicu i već u 12. minuti imali su vodstvo od 1:0 kada je Sebastián Fernández svladao domaćeg vratara Juana Calatayuda. Unatoč boljoj igri Herculesa, do kraja poluvremena nije bilo promjene rezultata.

Ono što su propustili u prvom dijelu, domaći igrači nadoknadili su u nastavku susreta. U samo šest minuta obrana Malage primila je čak tri pogotka, a prvi je bio djelo Davida Trezegueta u 66. minuti na asistenciju Nelsona Valdeza. Vrlo brzo nakon njega u strijelce se upisao bivši igrač Real Madrida Royston Drenthe pogotkom s bijele točke, a treći gol zabio je Abraham Paz Cruz glavom nakon kornera. Konačnih 4:1 postavlja Kiko devet minuta prije kraja.

Espanyol je na gostovanju u Bilbau bio na dobrom putu da na trećem mjestu Primere zamijeni Villarreal, ali Athletic je došao do preokreta. U prvom poluvremenu obje ekipe imale su nekoliko dobrih šansi, no prvi do gola su došli nogometaši iz Barcelone. Verdú je lijepo asistirao Pablu Osvaldu koji šalje loptu u mrežu za 1:0 Espanyola.

S minimalnim vodstvom gostiju se otišlo na predah, a u drugom dijelu utakmice bolje su igrali Baskijci. Obrana Espanyola izdržala je sve do 73. minute, no tada Fernando Llorente izjednačuje na 1:1. Domaći igrači nastavili su s napadima kako bi došli do sva tri boda, a to im je omogućio David López iz slobodnog udarca u 78. minuti i završilo je 2:1 za Athletic čime su se popeli na devetu poziciju na ljestvici.

Sporting iz Gijona pred domaćom je publikom tražio bodove protiv Levantea koji su mu bili prijeko potrebni da pobjegne iz zone ispadanja. Momčad Mate Bilića, koji nije bio u kadru za ovaj susret, morala se na kraju zadovoljiti s remijem.

U prvom dijelu dvoboja nije bilo pogodaka, ali niti previše prilika na obje strane. Strijelci su proradili tek u nastavku utakmice i to u zadnjih dvadesetak minuta. Gosti iz Valencije su prvi poveli u 72. minuti, a pogodak je zabio Felipe Caicedo nakon ubačaja Juanlua. Deset minuta prije kraja Sporting je ipak došao do izjednačenja, a strijelac za bod bio je Sebastián Eguren.

Mallorca je protiv Racinga računala na puni plijen u borbi za pozicije koje vode u Europu, ali gosti iz Santandera kasnim pogotkom uzeli su sva tri boda i došli do 14. mjesta na prvenstvenoj tablici.

Domaći nogometaši kroz čitavih 90 minuta utakmice bili su bolja momčad na terenu, držali su loptu u svojim nogama i nekoliko puta opasno zaprijetili golu Tona, ali te svoje prilike nisu iskoristili. Kada se već činilo da će susret završiti remijem, u sudačkoj nadoknadi gol za pobjedu Racinga postiže Óscar Serrano nakon brzog kontranapada.