Bayer slomio Stuttgart, Schalkeu poraz

Damir Žbulj • nedjelja, 20.02.2011.

Nedjeljni raspored 23. kola Bundeslige donio nam je puno golova, ali i pobjede domaćih nogometaša. Bayer je, nakon što je Stuttgart u dva navrata stizao njihovu prednost, slavio s 4:2, dok su nogometaši Borussije iz Mönchengladbacha, pod vodstvom novog trenera, stigli do prve ovosezonske domaće pobjede.

Nakon što su obavili svoje europske obveze u četvrtak, nogometaši Bayera i Stuttgarta međusobno su odmjerili snage. Nogometaši iz Leverkusena su ponovili efikasnu partiju te su nakon četiri pogotka Ukrajincima preko tjedna i Stuttgartu utrpali jednako toliko golova.

Kriza u redovima Stuttgarta se nastavlja. U ovom dvoboju dva puta su stizali prednost domaćih nogometaša, ali snage i znanja za bolji rezultat nisu imali te ih novi poraz ostavlja pri dnu prvenstvene ljestvice.

Domaći nogometaši već su šestoj minuti stigli do vodstva. Sam se oslobodio Molinara, ubacio u kazneni prostor, a lopta uz pomoć Castra dolazi do Kiesslinga, koji Bayer dovodi u početno vodstvo. Prednost domaćih trajala je samo deset minuta, jer već u 16. gosti dolaze do izjednačenja. Hajnal je odličnom loptom pronašao Harnika, on se oslobađa svog čuvara i s 15-ak metara puca pored vratara Adlera, za 1:1.

U nastavku poluvremena gosti su bili bolja ekipa, ali u nezgodnom trenutku po njih, četiri minute prije odlaska na odmor, Leverkusen ponovno dolazi do prednosti. Kadlec je prošao po lijevoj strani i ubacio loptu u kazneni prostor. Castro natrčava na nju i u prvom pokušaju pogađa vratara, ali na odbijenu loptu najbrže reagira ponovno isti igrač i tako postiže drugi pogodak za Bayer, za vodstvo 2:1 na poluvremenu.

U nastavku susreta gosti su dominantnija ekipa te u 52. minuti stižu do zasluženog izjednačenja. Zdravko Kuzmanović puca s 30-ak metara udaljenosti te fantastično pogađa gornji desni kut domaćeg gola. Adler je bio na lopti, ali je udarac jednostavno bio prejak te je ipak završila u mreži. Prilike su u idućih desetak minuta propustili Hajnal i Harnik, dok je Cacau pogodio vratnicu.

Pred kraj susreta gosti su se povukli pred svoj gol i to su igrači Bayera kaznili u 81. minuti. Castrov ubačaj iz kuta Reinartz glavom šalje u mrežu. Igrači Stuttgarta tada su zaigrali na sve ili ništa te su za takvu igru kažnjeni u sudačkoj nadoknadi kada domaći nogometaši akcijom Sama i strijelca Kiesslinga postavljaju rezultat na konačnih 4:2.

Naš Domagoj Vida je čitavi susret prosjedio na klupi Bayera, a domaći nogometaši su se ovom pobjedom vratili na drugo mjesto prvenstvene ljestvice te s deset bodova zaostatka gledaju u leđa vodećoj Borussiji iz Dortmunda.

U drugom susretu, novi trener posljednje plasirane ekipe prvenstva, Lucien Favre imao je debi na klupi Borussije iz Mönchengladbacha i to protiv Schalkea, njemačkog predstavnika u Ligi prvaka.

Borussia je jedina ekipa Bundeslige bez pobjede na domaćem terenu, a neuvjerljivi i od Lige prvaka umorni Schalke stigao im je u najboljem mogućem trenutku.

Međutim, nije sve krenulo po planu za domaće nogometaše. Na samom početku dvoboja, već u drugoj minuti, gosti dolaze u vodstvo. Kluge je iskoristio neodlučnost domaće obrane te solo prodorom i udarcem s desetak metara svoju ekipu dovodi u vodstvo. No. to je bio tek samo mali dio uzbuđenja iz početnih minuta susreta.

Domaći do prve prilike stižu u šestoj minuti, a pokušaj Idrissoua glavom, vratar Neuer odbija u gredu. Samo dvije minute kasnije domaći nogometaši ponovo pogađaju okvir gola. Arango je pronašao Reusa, ali njegov udarac pogađa samo vratnicu.

Borussia do zasluženog pogotka stiže u 12. minuti. Reus je izbjegao zamku zaleđa gostujućih nogometaša i s 13 metara, snažnim udarcem, probio Neuera. U 17. minuti Neuer ponovno spašava Schalke i vršcima prstiju pokušaja Aranga šalje u korner.

Nakon 23 minute igre domaći stižu i do drugog pogotka. Arango je ovaj put ubacio, loše je reagirao Metzelder, Neuer je otišao u prazno, a Idrissou glavom loptu šalje u mrežu. Do poluvremena domaći još propuštaju priliku preko Herrmanna te se na odmor ipak odlazi minimalnom prednošću Borussije.

Drugo poluvrijeme donosi ponovno bolju igru domaćih nogometaša. Idrissou je u 57. minuti glavom nakon kornera zamalo neprecizan, dok u 78. minuti Herrmann propušta odlučiti pitanje pobjednika prije kraja dvoboja. Idrissou je ubacio s lijeve strane, pronalazi ga usamljenog na petercu, ali njegov udarac odlazi pored gola.

Odmah u idućem napadu veliku priliku propustili su i gostujući nogometaši. Farfan je probio po desnoj strani, a njegovo ubacivanje Huntelaar 'škaricama' šalje preko grede. Prvom domaćom pobjedom nogometaši Borussije izjednačili su se sa Stuttgartom na dnu poretka s 19 osvojenih bodova, dok je Schalke i dalje na desetom mjestu bundesligaške ljestvice s 29 bodova. Naš potencijalni reprezentativac Mario Gavranović u Magathovom sastavu cijelu utakmicu odgledao je s klupe za rezervne igrače.