Premiership, 18. kolo, 01.03.2011, 20:45 h
Chelsea 2:1 Manchester United
Manchester United

Chelsea srušio United i otvorio prvenstvo

Marin Vuković • utorak, 01.03.2011.

Chelsea je u sjajnom derbiju na Stamford Bridgeu svladao Manchester United s 2:1, smanjio zaostatak na još uvijek velikih 12 bodova, ali i otvorio priliku Arsenalu da se vodećoj momčadi prvenstva približi na samo jedan jedini bod.

Derbi s dva različita poluvremena pripao je na kraju Chelseaju rezultatom 2:1. Izabranici Carla Ancelottija odigrali su loše prvo poluvrijeme, ali su puno boljim nastupom u nastavku utakmice dohvatili zaostatak od jednog pogotka i pogotkom s bijele točke došli do pobjede.

Kao i u susretu s Wolverhamptonom, United je prvi postigao pogodak, ali je potom ispustio prednost i Arsenalu odškrinuo vrata za potpuni povratak u utrku za naslov. Dodatni hendikep za momčad Alexa Fergusona bit će crveni karton Nemanje Vidića, zbog kojeg će kapetan Uniteda propustiti gostovanje na Anfieldu.

Vezane vijesti

Alex Ferguson: "Što se prvog pogotka tiče, loše smo odigrali u obrani, no jedanaesterac je vrlo prestrogo dosuđen. Igrali smo vrlo dobro i nismo zaslužili poraz, već tri uzastopne godine odluke sudaca ovdje odlučuju utakmice. Što se pak Davida Luiza tiče, ne znam kako je ostao na travnjaku do kraja utakmice. Prije nego je dobio žuti karton već je trebao biti kažnjen zbog prekršaja na Chicharitu, a dvije minute prije jedanaesterca srušio je Rooneyja. Igrači nisu zaslužili toliki broj odluka u korist protivnika. Ako i dalje budu imali ovakvu podršku sudaca, Chelsea je još uvijek u utrci za naslov."

Carlo Ancelotti: "Dobro smo odigrali i još uvijek smo na životu. Manchester United je fantastičan, igrali su vrlo dobro, ali uspjeli smo izdržati i čak uz pogodak zaostatka igrali smo punim intenzitetom jer ovu momčad ne možete pobijediti ako ne date svoj maksimum. Sredinom prvog dijela bili smo u problemima jer su igrali jako dobro, ali smo u nastavku mi bili bolji. David Luiz je možda imao sreće, ali puno se toga događalo i sucu nije bilo lako."

Nešto konkretnije u utakmicu je ušao Chelsea i odmah stvorio višak na sredini terena, stvorivši već u petoj minuti priliku za Florenta Maloudu. Francuz je dobio loptu na rubu kaznenog prostora i bez razmišljanja uputio udarac, no Edwin van der Sar je bio na pravom mjestu.

Igralo se otvoreno s obje strane, baš kako su Alex Ferguson i Carlo Ancelotti i najavili, a otprilike sredinom prvoga dijela Manchester United je polako preuzimao inicijativu i počeo sve opasnije prijetiti Petru Čechu.

Prvo je Patrice Evra paralelno s gol linijom ubacio loptu za Waynea Rooneyja, no Unitedova desetka za djelić je sekunde zakasnila zakucati loptu u mrežu. Odmah potom Rooney na ubačaj Nanija ima priliku glavom doći do pogotka, no loše je procijenio let lopte i ona od njegova ramena odlazi u gol aut.

Odnos snaga u tim trenucima dao je naslutiti da bi jedna od lopti mogla odsjesti iza leđa Čecha i to se dogodilo u 30. minuti. Na dvadesetak metara od gola Nani je dao kratku loptu do Rooneyja, a on pronašao metar-dva prostora i silovitim udarcem svladao nemoćnog Čecha.

Ryan Giggs

Ulaskom u igru 20 minuta prije kraja utakmice Ryan Giggs je obilježio još jedan u nizu jubileja. Uknjižio je 606. ligaški nastup u dresu Manchester Uniteda, čime se izjednačio s legendom kluba s Old Trafforda Bobbyjem Charltonom.

Giggs će u srijedu proslaviti točno 20 godina od svog ligaškog debija za Manchester United u susretu s Evertonom, 2. ožujka 1991. godine.

United se nakon vodećeg pogotka odlučio za očekivano zatvoreniju varijantu, što su domaći nogometaši iskoristili za prvi značajniji pritisak prema vratima Van der Sara. Najbolju priliku propustili su šest minuta prije odmora, kada je iz slobodnog udarca zaprijetio Frank Lampard, no vratar Uniteda poput hobotnice je intervenirao čak tri puta i spasio svoju momčad sigurnog pogotka.

Kako je završio prvo poluvrijeme, Chelsea je otvorio i nastavak utakmice i prenio igru na Unitedovu polovicu. To se isplatilo već u 54. minuti kada je lijepim volejem s desetak metara David Luiz poslao loptu u mrežu Uniteda pored ukopanog Edwina van der Sara.

Izjednačujući pogodak Chelseaju je dao krila, no United je i dalje prijetio iz opasnih kontranapada. Iz jednog od njih Rooney se sam sjurio prema Čechu, ušao u šesnaesterac iskosa i potom uputio loptu koja nije bila ni udarac, ni ubačaj.

Trenutak odluke zbio se deset minuta prije kraja, a o njemu će biti još dosta priče i nakon utakmice. Glavni sudac Martin Atkinson pad Jurija Žirkova okarakterizirao je prekršajem za jedanaesterac, pokazao na bijelu točku, a siguran izvođač bio je Frank Lampard.

Chelsea je do kraja utakmice još nekoliko puta zaprijetio Van der Saru, a veliki udarac Unitedovim ambicijama za naslov dao je Nemanja Vidić u sudačkoj nadoknadi. Na rubu kaznenog prostora povukao je Ramiresa i zaradio drugi žuti karton, a ujedno i eliminaciju iz velikog derbija s Liverpoolom za nekoliko dana.

• Obrisan korisnik02.03.2011. u 18:33
    Ti moraš svaku temu spamat s tom glupom barcelonom i tvojim gospodinon pepićem. penal je po meni više da nego ne, Smalling je nespretno reagirao, a Luiz je trebao dobit crveni bez pardona. Vidić je nakraju bezveze dobio crveni, to mu se nije trebalo dogodit, sudac je bio loš, ali mislim da bi remi... [više na forumu]
  • Cholo02.03.2011. u 18:07
    GLORY,GLORY UNITED!!hahahahahhaha,topnici se mogu samo nadat,manU osvaja prvenstvo..chelsea,a okzavrsi 4. moze bit zadovoljan,sudac grozno sudio,mogao je sudit penal i za manU...znam dace sada biti minusa..
    Cholo
  • Obrisan korisnik02.03.2011. u 15:31
    Liverpool prodao solidnog igrača, a dobio brdo love...
  • Obrisan korisnik02.03.2011. u 14:37
    Luiz = crveni Vidic =crveni x 2 Torres = 0 Drogba= FTW Nanni = hahahahahahahahahahahahahahahahah Roon... hahahahahahahahahah Nanni hahahahhahahahahaha Rooney = 30 min Berbatov = ? Sudac = ccc... Tekma = 3 ***
  • Obrisan korisnik02.03.2011. u 13:01
    Ferguson,Wenger,Mourinho među najboljim trenerima na svijetu sigurno jesu,ali svaki put kad izgube traže krivce u drugima tj. najčešće u sudcima. Uvjek imaju šta prigovoriti i smaknuti krivicu zapravo sa sebe samih. Zato cijenim Pepa koji je pravi gospodin. I kad gubi,a to se dešava stvarno... [više na forumu]