Bundesliga, 30. kolo, 17.04.2011, 17:30 h
Borussia Dortmund
Borussia Dortmund 3:0 Freiburg
Freiburg

Damir Žbulj • nedjelja, 17.04.2011.

Porazom Bayera, na gostovanju u Münchenu, nogometašima Borussije iz Dortmunda otvorila se prilika da pobjedom nad Freiburgom u 30. kolu Bundeslige, ponovno prednost na vrhu poretka vrate na osam bodova i praktički priču o osvajanju njemačkog prvaka privedu kraju. 'Super Mario' Götze, 18-godišnja dortmundska zvijezda, i Lewandowski, golovima u prvom poluvremenu te Grosskreutz u nastavku, približili su Borussiju osvajanju naslova...

Bayer je propustio priliku da pobjedom u Münchenu prednost Borussije na vrhu pred ovu utakmicu smanji na samo dva boda i tako stvori dodatni pritisak ekipi Jürgena Kloppa. Umjesto pobjede nad Bayernom, doživjeli su težak poraz te se dortmundskim nogometašima otvorila prilika da ponovno povećaju prednost na vrhu na osam bodova i tako gotovo osiguraju naslov ovosezonskog prvaka njemačke Bundeslige. Iako nisu mogli računati na prvog topnika kluba, Lucasa Barriosa, kojeg je u vrhu napada zamijenio Lewandowski, ostvarili su očekivani uspjeh, svladali ekipu Freiburga i 'na milimetar' se primaknuli osvajanju naslova.

U prvih 20-ak minuta utakmice domaći nogometaši stvarali su konstantni pritisak na lijevu stranu obrane Freiburga. U nekoliko navrata probili su po desnoj strani i Götze i Lewandowski, no, u završnici nije bilo opasnosti po gol gostujuće ekipe.

Dominaciju na terenu igrači Borussije okrunili su pogotkom u 23. minuti utakmice. Odličnom loptom Hummels je pronašao Schmelzera na lijevoj strani. 23-godišnji njemački reprezentativac sjurio se prema golu Freiburga i povratnom loptom u kaznenom prostoru pronašao 18-godišnjeg Götzea, a 'Super Mario' pronašao je put lopti u mrežu, za vodstvo dortmundske ekipe. Nakon postignutog pogotka domaći nogometaši otvoreno su krenuli i po drugi. Samo dvije minute kasnije domaći nogometaši propustili su odličnu priliku , a glavnu riječ imao je opet mladi Götze. Oslobodio se svog čuvara na rubu kaznenog prostora, krenuo prema golu, povratnom loptom u sredini kaznenog prostora pronašao trojicu slobodnih suigrača, no, zasmetali su jedan drugome, a udarac Lewandowskog odlazi preko gola.

Na isteku prvih pola sata, odličnim udarcem iz daljine, vrata Freiburga ugrozio je Jakub 'Kuba' Blaszczykowski, no pokušaj po sredini gola ukrotio je vratar Langerak. U 36. minuti Lewandowski se ponovno našao u opasnoj situaciji. Obrana gostiju blokirala je njegov udarac s 11 metara od gola te je lopta završila u korneru. Poljak se ipak dokazao u 43. minuti utakmice. Nakon pogreške obrane Freiburga, lopta se odbija do Lewandowskog. Poljski reprezentativac se sjurio prema vrataru, zaobišao ga i poslao loptu u nebranjenu mrežu.

Jednosmjerna utakmica nastavila se i u nastavku susreta. Borussia je kontinuirano vršila pritisak na gol gostiju, povremenu stvarala opasne prilike, ali do trećeg gola su stigli tek u 78. minuti.

Grosskreutz je propustio povećati prednost domaćih u 58. minuti. Nakon ubacivanja s lijeve strane lopta se odbila na desetak metara od gola, na nju natrčava Grosskreutz, ali njegov pokušaj završio je visoko iznad gola. Tri minute kasnije nakon opasne situacije pred golom Borussije, Subotić dobro reagira, a na suprotnoj strani terena otvorila se prilika za kontra napada domaćih. U situaciji 'tri na jedan', Da Silva, Schmelzer i Piszczek nisu dobro reagirali.

Lewandowski je izbjegao zaleđe u 62. minuti, krenuo sam prema vrataru, ali njegov udarac odlazi pored gola. Šest minuta kasnije po lijevoj strani prošao je Grosskreutz, ubacio u 16-erac, a Blaszczykowski, vrhom kopačke, loptu šalje malo pored vratnice. Apsolutnu dominaciju domaći sastav potvrdio je pogotkom u 78. minuti utakmice. Odličnom akcijom, ponovno su igrači Borussije izigrali obranu gostiju. Götze i Grosskreutz izbili su sami ispred vratara, 'Super Mario' asistirao je suigraču, za uvjerljivih 3:0.

Koliko je ova utakmica bila jednosmjerna pokazuje da su najveću i praktički jedinu priliku gosti imali dvije minute prije kraja utakmice. Reisingerov volej obranio je Weidenfeller, a na odbijenu loptu natrčava Papiss Demba Cisse, trenutno drugi strijelac prvenstva s 20 postignutih golova, ali neobjašnjivo je promašio loptu, propustivši ju poslati u praznu mrežu.

Još su samo četiri kola do završetka njemačkog prvenstva. Borussia je novom pobjedom povećala prednost na vrhu na osam bodova te je naslov prvaka jako blizu Dortmunda. U idućem kolu putuju u goste posljednje plasiranoj Borussiji iz Mönchengladbacha, gdje će pokušati i matematički osigurati titulu. Freiburg ovim porazom nije osobito ugrozio svoju situaciju na tablici. Nalaze se na osmoj poziciji s 41 osvojenim bodom, a bez mogućnosti nekog velikog napredovanja ili nazadovanja na ljestvici u idućem kolu igraju protiv Hannovera na svom travnjaku.