Bundesliga, 30. kolo, 17.04.2011, 15:30 h
Bayern
Bayern 5:1 Bayer Leverkusen
Bayer Leverkusen

Damir Žbulj • nedjelja, 17.04.2011.

Najzanimljiviji dvoboj 30. kola njemačke Bundeslige trebali su odigrati Bayern i Bayer. Na Allianz Areni domaći nogometaši lovili su mjesto koje iduće sezone vodi u Ligu prvaka, dok je gostima iz Leverkusena trebala pobjeda koja bi ih približila vodećoj dortmundskoj Borussiji te produljila nade u borbi za naslov prvaka Njemačke. Međutim, na terenu smo vidjeli samo jednu ekipu. Bayern je u prvom poluvremenu deklasirao goste, poveo 4:0 i nastavku utakmice mirno priveo susret kraju, koji je završio rezultatom 5:1.

Pod budnim okom izbornika njemačke nogometne reprezentacije Joachima Löwa, nogometaše Bayerna i Bayera očekivala je vjerojatno najzanimljivija utakmica 30. kola Bundeslige. Gosti pred utakmicu još uvijek bili u utrci za naslov njemačkog prvaka te su pobjedom u Münchenu mogli smanjiti zaostatak na vrhu i tako stvoriti dodatni pritisak dortmundskoj ekipi, pred njihov kasniji susret. Domaćim nogometašima u mislima je kako se dokopati trećeg mjesta i plasmana u Ligu prvaka, jer im je Hannover prije ovog dvoboja bježao dva boda.

Bayern je prošao kroz loše razdoblje u posljednjih nekoliko tjedana, ispadanje iz Lige prvaka, loši rezultati u domaćem natjecanju, koji su kompromitirali osvajanje barem trećeg mjesta u prvenstvu, posljednjem koje vodi u elitno europsko nogometno natjecanje i iduće sezone, ponukali su upravu da napravi rez. Trenerska promjena koja se trebala desiti na kraju sezone, napravljena je odmah. Louis van Gaal otjeran je s klupe, a sve dok sadašnji trener njihovog današnjeg suparnika Jupp Heynckes ne preuzme kormilo, Bavarce će do kraja sezone voditi još jedan Nizozemac, Andries Jonker, čovjek bez trenerskog bundesligaškog iskustva.

Jonker je po dolasku u Bayern napravio neke radikalne promjene u sastavu. Butt je vraćen na vratarsko mjesto umjesto Krafta, a umjesto Badstubera, Kroosa i kažnjenog Robbena, u početnom sastavu priliku su dobili Van Buyten, Timoščuk i Klose. Luiz Gustavo je s pozicija u veznom redu prebačen na stopersku poziciju, dok je poziciju lijevog beka ostavio hrvatskom reprezentativcu Danijelu Pranjiću

Trener gostiju Jupp Heynckes budući je trener Bavaraca i sigurno je s podijeljenim osjećajima ušao u ovaj dvoboj. Pobjedom nad Bayernom dodatno bi pritisnuo vodeću Borussiju u borbi za osvajanje Bundeslige, ali istovremeno, svoje buduće poslodavce takvim raspletom udaljio bi od pozicije koja iduće sezone vodi u Ligu prvaka, kada će on biti na njihovoj trenerskoj klupi. Heynckes je u početni sastav uvrstio Michaela Ballacka, koji se nakon gotovo pet godina vratio u München, a mjesto za Domagoja Vidu i ovog puta bilo je rezervirano na klupi za rezervne igrače, od kud je i odgledao čitav susret.

Utakmicu su nogometaši otvorili s puno trke i malo pravih prilika, ali već u sedmoj minuti vidjeli smo pogodak. Nakon kornera Riberyja, najviši u skoku je Schweinsteiger, koji glavom prebacuje loptu u peterac. No, ona pogađa u glavu kapetana Bayera Rolfesa i završava iza leđa vratara Adlera, za rano vodstvo Bavaraca. Nakon 13 minuta provedenih na terenu ozlijedio se naš Danijel Pranjić. Zaradio je neugodan udarac u bedreni mišić i više nije mogao nastaviti utakmicu. Na njegovo mjesto ušao je Contento.

Sve do idućeg pogotka, uz puno trke obje ekipe, nismo vidjeli previše prilika. Igrala se 28. minuta kada su gosti poklonili Bayernu novi pogodak. Vidal je jednu loptu koja je išla van granica igrališta, petom, vratio ravno u noge Müllera, koji na petercu pronalazi Gomeza, za povećanje vodstva domaćih nogometaša. Gomezova predstava nastavila se i u samoj završnici prvog poluvremena, kada njemački reprezentativac postiže još dva pogotka. Prvo je u 44. minuti zaključio odličnu akciju Van Buytena i Müllera, dok je u prvoj minuti sudačke nadoknade, na asistenciju Schweinsteigera, iskosa s desne strane kaznenog prostora, snažnim udarcem svladao Adlera.

Pravim hat-trickom, s tri uzastopna pogotka u jednom poluvremenu, Gomez je zasjeo na vrh bundesligaške ljestvice strijelaca s 22 postignuta pogotka.

Nakon velikog vodstva na poluvremenu, domaći nogometaši u nastavak susreta ušli su malo opuštenije, što je uzrokovalo nekoliko prilika gostiju iz Leverkusena. Balitsch u 53. minuti i Kiessling u 58. minuti opasno su ugrozili vrata Bayerna, dok je samo minutu kasnije Butt zakomplicirao situaciju pred svojim vratima, pogodio suparnika prilikom ispucavanja, srećom bez posljedica po svoju mrežu.

Do počasnog pogotka gosti su stigli u 62. minuti. Na ubacivanje u kazneni prostor loše je reagirala obrana Bayerna, pogotovo Van Buyten, do lopte dolazi Derdiyok i iz neposredne blizine loptu šalje ispod vratara Bayerna. Prilike za smanjenje vodstva u narednim minutama propustili su Ballack i Derdiyok, no, rezultat se nije mijenjao. Utakmicu je pogotkom zaključio Ribery u 75. minuti dvoboja. Nakon kombiniranja njegovih suigrača, ušao je u kazneni prostor i odmjerenim udarcem svladao gostujućeg vratara.

Bayern se ovom pobjedom vratio na treću poziciju na ljestvici, sada oni bježe Hannoveru jedan bod, a prednost će u idućem kolu braniti na gostovanju u Frankfurtu kod Eintrachta. Bayer iz Leverkusena ovim porazom vjerojatno se oprostio od snova kako bi do kraja prvenstva mogao stići i prestići vodeću dortmundsku Borussiju. U idućem kolu na svom travnjaku dočekuju Hoffenheim.

• Obrisan korisnik17.04.2011. u 20:04
    majke mi da je izgledalo u prvom poluvremenu ko da pustaju. nisu dve lopte spojili jebo ih. drugo nisam ni gledao.
  • Obrisan korisnik17.04.2011. u 19:55