Petarda na Anfieldu, Spursima samo bod

Marin Vuković • subota, 23.04.2011.

Najuvjerljiviju pobjedu u poslijepodnevnom programu 34. kola Premier lige uknjižili su nogometaši Liverpoola, koji su na Anfieldu napunili mrežu Birminghama s pet pogodaka, od kojih je tri postigao raspoloženi Maxi Rodriguez. Tottenham je nakon dramatičnog remija s Arsenalom dodatno kompromitirao svoje izglede za plasman u Ligu prvaka, podijelivši bodove i s West Bromwich Albionom, a Blackpool je bodom protiv Newcastlea na temelju gol razlike ispuzao iz zone ispadanja.

Nakon boda otetog na Emiratesu u 11. minuti sudačke nadoknade, Liverpool je na Anfieldu dočekao Birmingham i rutinski ga svladao s uvjerljivih 5:0. Odavno Liverpool nije takvom lakoćom pobjeđivao protivnike, no domaći se navijači neće pretjerano buniti, baš kao ni strijelac hat-tricka Maxi Rodriguez.

Argentinac je već u sedmoj minuti iskoristio slabu intervenciju Bena Fostera, koji je ispustio loptu nakon udarca Jayja Spearinga. Maxi se našao na pravom mjestu i zakucao je u mrežu Birminghama, a sredinom prvog dijela na 2:0 povisio je uvijek uporni Dirk Kuyt.

Pitanje pobjednika riješeno je u 66. minuti kada je Maxi svojim drugim pogotkom okončao lijepu akciju Liverpoola, a svoj je hat-trick zaokružio sedam minuta kasnije, natrčavši na ničiju loptu u šesnaestercu i zakucavši je iza leđa pričuvnog vratara Birminghama Colina Doylea. Točku na "i" sjajne predstave Liverpoola stavio je Joe Cole, koji je u igru ušao u 84. minuti umjesto Raula Meirelesa i nepune dvije minute kasnije upisao svoje ime na listu strijelaca.

Tottenham je nakon iscrpljujućeg londonskog derbija s Arsenalom platio danak umoru, podijelivši na White Hart Laneu bodove s West Bromwich Albionom. Momčad Roya Hodgsona zasluženo je osvojila bod, a Spursi propustili priliku preskočiti Manchester City i barem privremeno zasjesti na četvrto mjesto.

Luka Modrić je odigrao solidnih 90 minuta i bio jedini Hrvat u redovima Spursa. Vedran Ćorluka zbog ozljede iz susreta s Arsenalom nije konkurirao za sastav, a u zapisniku nije bilo ni Stipe Pletikose i Nike Kranjčara.

Loš dan za Spurse naznačio je Peter Odemwingie pogotkom već u petoj minuti utakmice, no Tottenham se u igru vratio lijepim udarcem Romana Pavljučenka s ruba kaznenog prostora u 27. minuti. Na sličan način u 66. minuti Jermain Defoe je pogodio za potpuni preokret, no devet minuta prije kraja bod gostima prekrasnim je udarcem donio Simon Cox.

Sunderland je iz posljednjih devet prvenstvenih utakmica uspio inkasirati samo jedan jedini bod, no taj su niz danas prekinuli uvjerljivom pobjedom nad Wiganom od 4:2. Momčad Stevea Brucea u pravo je vrijeme pronašla formu, premda su u samo pedesetak minuta igre ostali bez trojice ponajboljih pojedinaca.

Naime, već u prvom dijelu Bruce je zbog ozljeda morao zamijeniti Phila Bardsleyja i Dannyja Wellbecka, a u drugom dijelu i Asamoaha Gyana. Usprkos tome, domaći su smogli snage preokrenuti prednost gostiju i s četiri uzastopna pogotka doći do bodova i prvoligaške sigurnosti.

Wigan je poveo u 52. minuti golom Diamea, no samo tri minute kasnije i desetak minuta prije nego će ozlijeđen napustiti travnjak izjednačio je Gyan. U 66. minuti Jordan Henderson je povisio na 2:1, a Stephane Sessegnon s bijele točke postigao treći pogodak domaćina. Susret je riješen drugim pogotkom Hendersona 13 minuta prije kraja, a posljednju riječ imali su gosti, koji su u 90. minuti golom Franca di Santa postavili konačnih 4:2.

Blackpool je u ogledu s Newcastleom na Bloomfield Roadu ponovno pokazao oba svoja lica, ono borbeno koje slama protivnike, ali i ono traljavo koje suparnicima poklanja pogotke i bodove. Momčad Iana Hollowayja ovaj je put uspjela osvojiti bod, ali osiguranje prvoligaškog statusa još je miljama daleko.

Ovaj put svojevrsni tragičar bio je kapetan Charlie Adam, koji je u 17. minuti poklonio loptu Peteru Lovenkrandsu, a ovaj odapeo s dvadesetak metara i pogodio za vodstvo Svraka. Na 1:1 kontroverznim je pogotkom 15 minuta kasnije izjednačio DJ Campbell, a bit će još mnogo priče oko toga je li lopta prešla crtu Newcastleova gola ili ne.

Istim rezultatom bodove su podijelili i Wolverhampton i Fulham, a nakon utakmice znatno nezadovoljniji bit će domaćini koji su ključne bodove ispustili u samoj završnici utakmice. Steven Fletcher je Vukove doveo u vodstvo sredinom prvoga dijela, a deset minuta prije kraja i samo 18 sekundi nakon ulaska u igru Andy Johnson je gostima iz Londona spasio bod.

Aston Villa je bez menadžera Gerarda Houlliera, koji je u četvrtak završio u bolnici, na Villa Parku odigrala 1:1 sa Stoke Cityjem. Gosti su poveli na već uobičajeni način, nakon ubačaja rukom Roryja Delapa u 20. minuti loptu je glavom u mrežu zakucao Kenwyne Jones. Na 1:1 neposredno prije odmora izjednačio je čovjek od 24 milijuna funti, Darren Bent.

• Obrisan korisnik25.04.2011. u 20:15
    Slažem se u potpunosti. Namjera mi nije bila uspoređivati Modrića i Xavija, nego samo ilustrirati da golovi i asistencije nisu uvijek pravo mjerilo za prosuđivanje nečije kvalitete. Xavi je jednostavno klasa za sebe, a tako i Barcelona. Istina je i da je Luka daleko od svog maksimuma - ranije je on... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik25.04.2011. u 19:45
    28-3-5, statistika Xavia. Da, točno da statistika ne pokazuje pravu vrijednost igrača, ali daje neke okvirne vrijednosti. Recimo primljeni golovi Spursa - 41 nasuprot 17 Barcinih isto govore o jednom dijelu učinka igrača koji su nosioci igre zadnje vezne linije, čiji je sastavni dio obrana. Kada... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.04.2011. u 17:42
    teško će to ljudi razumijeti i priznati jer onda se nebi mogli baviti najomiljenijim sportom u hrvata-pljuvanjem..da pokojni Dražen živi i igra u ovo vrijeme ne bi imao ni približan status kakvog ima jer bi ljudima smetalo stalno veličanje i pojavljivanje u svakom drugom članku pa bi ga pljuvali i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.04.2011. u 17:23