Benfica nadigrala Trabzon, Česi iznenadili

Vedran Babić • srijeda, 27.07.2011.

Poslije preostalih prvih utakmica trećeg pretkola Lige prvaka ne možemo reći da su neke momčadi već na pola puta do prolaska. U najboljoj je situaciji, međutim, Benfica koja je s 2:0 nadigrala Trabzonspor, a lijepe snove imat će i češka Viktoria, koja je iznenadila Rosenborg...

Bivši igrač Hajduka Jurica Buljat odigrao je svih 90 minuta u pobjedi njegova Maccabija iz Haife protiv slovenskog Maribora (2:1). Već u osmoj minuti domaćin je poveo pogotkom Dvališvilija s bijele točke, no do zasluženog izjednačenja Maribor stiže u 27. minuti preko kapetana Marcosa Tavaresa. Ipak, Maccabi će na uzvrat s prednošću jer je Yampolsky 20 minuta prije kraja zabio za 2:1. Za poražene Slovence Hrvat Dejan Mezga odigrao je točno 90 minuta prije nego što je bio zamijenjen.

Prvi od dva okršaja danskog i irskog prvaka pripao je domaćinu, Copenhagenu, koji je s 1:0 nadvisio Shamrock i osigurao si mirniji uzvrat. Strijelac jedinog pogotka već u četvrtoj minuti bio je Ottesen. Danski viceprvak Odense osigurao je remi (1:1) kod kuće protiv Panathinaikosa i to u samoj završnici, u 90. minuti kada je precizan bio Reginiussen. S rezultatom 0:1 Danci bi imali vrlo težak posao u Ateni, no sada su im šanse ipak veće.

Do izjednačenja u 90. minuti stigao je i Standard također na svom travnjaku, ali protiv Zuricha. Domaćini su bili odvažniji, konkretniji, uputili su više udaraca na suparnički gol, no u 78. minuti poveli su gosti (Mehmedi). Pravda je bila zadovoljena već spomenutim pogotkom Nacha Gonzaleza. I u Zurichu imamo jednog Hrvata, koji se rodio i živi u Švicarskoj. To je 22-godišnji Stjepan Kukuruzović, koji je u igru ušao već u 23. minuti.

Benfica je dugo lomila otpor Trabzonspora, a onda je u posljednjih 20 minuta zabila dvaput za lijepu zalihu uoči uzvrata. Tursku mrežu zatresli su Nolito u 71. te Gaitan u 88. minuti. Još uvijek službeni klub Drage Gabrića blizu je ispadanja.

I konačno, u posljednjoj utakmici večeri Viktoria iz Plzena ostvarila je veliku pobjedu na gostovanju u Trondheimu kod Rosenborga. Klub koji je prošle sezone po prvi put osvojio prvenstvo Češke i kojemu je ovo bila tek peta europska utakmica u povijesti napravio je značajan korak prema eventualnom plasmanu u Ligu prvaka.

U drugom pretkolu su Česi s ukupnih 9:1 deklasirali armenski Pjunik, a sada su protiv bivšeg sudionika Lige prvaka (i to u nekoliko navrata) slavili 1:0 i stigli vrlo blizu četvrtog pretkola. U 33. minuti jedini pogodak zabio je Pilar. O veličini ovog uspjeha dovoljno govori činjenica da Viktoria svoje utakmice igra na stadionu skromnog kapaciteta 7.425 mjesta.