Liga prvaka, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 03.08.2011, 20:45 h, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 35.000
Suci: K. Jakobsson, G. S. Gunnarsson i F. V. Gunnarsson (svi Island)
Dinamo
Dinamo
Luis Ezequiel Ibáñez 90'+1'
1:0(0:0) HJK Helsinki
HJK Helsinki

Ibanez okrunio potvrdu europske jeseni

S Maksimira:Borna Rupnik, Tomislav Novosel • srijeda, 03.08.2011.

Hrvatski prvak Dinamo potvrdio je pred punim Maksimirom plasman u Europsku ligu i mjesto u četvrtom pretkolu Lige prvaka. Luis Ibanez donio je novu pobjedu protiv finskog Helsinkija, na samom ulazu u sudačku nadoknadu pogodio je za 1:0...

Sebastian Sorsa
58'

Sebastian Männstrom
62'
15
Akseli Pelvas
75'
Antti Muurinen

Dugo je i strpljivo momčad Dinama lomila otpor Helsinkija u uzvratu, nakon 2:1 u prvoj utakmici, te unatoč dominaciji na terenu do pobjede došla u samoj završnici susreta.

Dinamo je uspio od početka utakmice preuzeti kontrolu nad igrom i već je u drugoj minuti nakon akcije Fatosa Beqiraja i Sammira pucao kapetan Milan Badelj, ali malo preko gola. Odmah potom je finski vratar Ville Wallen izbacio loptu ispred glave Ivana Krstanovića. Obećavajuće je izgledao i ubačaj Luisa Ibaneza, kojemu su Finci ostavili puno prostora na lijevoj strani, no Beqiraj i Krstanović ostali su korak prekratki.

Zagrepčani su u uvodnim minutama utakmice tražili i kazneni udarac, tribine su glasno podržavale nogometaše u plavom, ali Helsinki je izdržao i poslije gužve nakon udarca iz kuta u 12. minuti. Tada je uslijedio prvi problem za trenera Krunoslava Jurčića: ozlijedio se Mehmed Alispahić u jednom startu, a umjesto njega na teren je ušao Mateo Kovačić.

Slomljena ruka

Mehmed Alispahić doživio je u prvom poluvremenu prijelom nadlaktice. Odmah je prevezen u bolnicu i operiran, a prema prvim informacijama čekaju ga tri ili četiri mjeseca stanke.

Nogometaši Anttija Muurinena igrali su dosta agresivno, imali jednu polupriliku s lijeve strane kada su Erfan Zeneli i Rafinha izbacili Ibaneza iz igre, no Dinamo je bio taj koji je imao inicijativu. Probao je i Sammir iz slobodnog udarca, a najbliže pogotku u prvom poluvremenu domaćini su bili u 34. minuti, kada lijepu akciju Sammira i Vrsaljka završava Beqiraj iz blizine, ali Wallen i vratnica spašavaju Helsinki.

Kako se poluvrijeme bližilo kraju, tako su i gosti zaigrali nešto hrabrije, a plava je obrana dopustila malo prostora visokom Beratu Sadiku, koji gađa bliži kut, ali je Ivan Kelava na mjestu. 0:0 na poluvremenu, međutim, nije zadovoljilo većinu prisutnih, koji su igrače na odmor ispratili zvižducima.

Dinamovci su imali više od igre, često preko bokova, i na početku nastavka, kada su najizglednije prilike propustili Ibanez i Sammir nepreciznim udarcima, a Jurčić se odlučio za promjenu u napadačkom redu pa je umjesto Krstanovića priliku pružio Anti Rukavini. U 60. minuti Helsinkijeva zamjena Sebastian Sorsa opasno je zaprijetila izravno iz kornera, da bi na drugoj strani na isti način ubrzo uzvratio Sammir.

Finci su malo nervoze u Dinamove redove unijeli i nekoliko minuta kasnije, kada je Matthias Lindström nadskočio domaću obranu, a u 68. minuti malo je nedostajalo da Dinamo ipak povede. Pred Wallenom su bili Sammir, Beqiraj i mladi Kovačić, koji je pokušavao stvarati višak i ponekim prodorom, ali nitko od te trojice nije uspio zahvatiti loptu i gurnuti je u nebranjenu mrežu. Kovačić je u 75. minuti oprobao i šut, no prošlo je pored vratnice.

Zvižduci na slabije ili sporije poteze i promašene prilike nisu smeli Jurčićeve nogometaše, koji su igrali bez srljanja, ali su i desetak minuta prije kraja stvorili dvije vrlo dobre prilike: udarac Jerka Leke koji je Wallen obranio i Tonelov pokušaj iz blizine koji je otišao preko gola. Jurčić je u završnici umjesto Beqiraja upotrijebio i oporavljenika Leandra Cufrea, po prvi puta ove sezone. Helsinki je pri kraju bio osuđen na dva udarca iz daljine i nekoliko neugodnih poteza Dawde Baha, no više od toga nije ponudio.

Lopta u njihov gol nije htjela ni u zadnjim minutama, kada je na Vrsaljkov ubačaj pogriješio i finski branič, a završni udarac nedostajao je Rukavini, a nije prošao ni Sammirov snažan udarac. Međutim, lopta je na kraju došla do Ibaneza, koji ju je silovito i precizno spremio u suprotni Wallenov kut na samom ulasku u sudačku nadoknadu.

Tako je Dinamo pobjednički okončao treće pretkolo Lige prvaka, osigurao najmanje grupnu fazu Europske lige, a u petak će čekati ždrijeb i posljednju prepreku na putu prema elitnom europskom natjecanju.

• Obrisan korisnik04.08.2011. u 13:47
    već tri godine govorim da lučo nema pojma o nogometu i još uvijek mislim da sam upravu,al' kaj mu reči kad mali uvijek ostavi dušu na terenu,pa eto čestitke mom (ne)znalcu luči i neka se sammir od tebe uči :-)
  • Mihalj04.08.2011. u 12:02
    zanimljivo mi je kak su svi zazirali od 4-2-3-1 sustava, sad ga svi prizivaju o tempora o mores
    Mihalj
  • Gips04.08.2011. u 11:03
    sustav se nece mijenjati jer bi time jurcic priznao da je pogrijesio
    Gips
  • Obrisan korisnik04.08.2011. u 10:31
    e sada u četvrtom pretkolu tko bi najbolje odgovarao, mogući protivnici su Wisla,Sturm,Genk,Plzen i Malmo, najbolje bi možda bilo dobiti Sturm
  • Obrisan korisnik04.08.2011. u 10:10
    Dok je rezultat dobar baš me briga kak igraju, nije bila igra za umrijet od ljepote, ali ne igra se nogometa za ljepotu, nego za rezultat i za navijače. Usput rečeno, jučer na tekmi nisu bili navijači nego gledatelji koji su očito pobrkali neke stvari. Na treneru je da vodi momčad, na igračima je... [više na forumu]