Liga prvaka, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 27.07.2011, 18:00 h, Helsinki, stadion Sonera, gledatelja: 10.000
Suci: Libor Kovarik, Emil Ubias, Krystof Mencl, Radek Prihoda (Češka)

Ante Zovko • srijeda, 27.07.2011.

Dinamo se iz Helsinkija vraća s pobjedom 2:1 koja predstavlja veliki kapital za uzvrat i prolazak u doigravanje Lige prvaka. Iako nisu pokazali pamtljivu igru, Modri slave za sebe netipičnu pobjedu.

Sebastian Sorsa
62'
10
Jari Litmanen
79'
15
Akseli Pelvas
82'
Antti Muurinen
10
(do 88')
21
(do 59')
Krunoslav Jurčić

Iako je krenulo nes(p)retno primljenim pogotkom, Dinamo je protiv HJK Helsinkija napravio preokret jednim autogolom i lijepim pogotkom Sammira. Igra nije bila za poželjeti, ali nju će vjerojatno većina brzo zaboraviti uz pogled na semafor koji puno obećava pred uzvrat za tjedan dana.

Helsinki je nešto aktivnije otvorio susret i u prvih pet minuta Kelava je bio najzaposleniji na terenu. Jedan je udarac "skinuo", a drugi je prošao pored okvira. Prva prilika za Dinamo ukazala se Sammiru u 11. minuti, ali njegov udarac preslab je da bi ugrozio finska vrata.

U 14. minuti Dawda Bah uputio je dugu loptu s domaće polovice usred Dinamove obrane. Tonel i Vida ispali su iz igre, između njih projurio je Alexander Ring, Kelava je prekasno istrčao, a napadač ga prebacuje i lijepo pogađa praznu mrežu.

Pribravši se malo, Modri su odlučili nametnuti svoj ritam držanjem lopte u svojem posjedu, ali nije bilo konkretnih akcija kojima bi se zaprijetilo Helsinkiju. Nakon što je Ibanez nerezonski opalio (i naljutio Jurčića), u 19. minuti Beqiraj je s desne strane uputio snažnu loptu u šesnaesterac. Ondje se u trku našao Rafinha i poklonio izjednačenje Dinamu.

Ritam utakmice nakon izjednačujućeg (auto)gola naglo je pao. S nešto više posjeda lopte u nogama Dinamovih nogometaša nije bilo previše pravih prilika. U 21. gosti su iz gužve prebacili okvir gola, a u 38. Beqiraj se nije najsretnije snašao u gostujućem kaznenom prostoru.

Još manje sretan bio je Ibanezov pokušaj iznuđivanja prekršaja u 39. minuti kad je naivno zaradio žuti karton, a samo minutu kasnije "požutio" je i Beqiraj zbog prekršaja u napadu.

U završnici poluvremena Krstanović je propustio izglednu šansu u Helsinkijevu šesnaestercu. Nakon što je predugo držao loptu, gurnuo je prema Beqiraju, ali Wallen je to dirnuo prije Crnogorca i propala je posljednja šansa u prvih 45 minuta.

I početkom drugog dijela Dinamo je nešto više držao loptu, ali domaćin je bio taj koji je prijetio. Četiri puta morao je intervenirati Kelava, a najopasnije bilo nakon kornera u 56. minuti kada je Dinamov vratar spasio loptu na crti.

U 57. minuti, nakon još jedne poduže akcije Dinama, Sammir je namjestio šansu za Badelja, ali kapetanov udarac odbija se od domaćeg braniča, taman toliko da Wallen odbije u korner.

Jedna izgubljena lopta mogla je skupo stajati Dinamo deset minuta poslije. Bah je sa svoje polovice povukao lijepu kontru i izbacio nekoliko protivničkih igrača iz igre. Nadovezao se Pukki dodavanjem i Sadik pokušajem realizacije, ali opet spašava Kelava koji se pritom i lakše ozlijedio kad ga zahvatio Ibanez.

Anemičnu predstavu Dinama u drugom poluvremenu pokušao je Jurčić razdrmati uvođenjem Rukavine i Kovačića, a napadač je uskoro opravdao povjerenje. U 77. minuti Badelj je pokrenuo lijepu akciju u tri poteza - njegovu loptu Rukavina je proslijedio Sammiru koji se našao ispred Wallea i lijepo, prizemno smjestio drugu loptu u mrežu.

Mogao je i taj veliki kapital Dinamo komprimitirati slabom obrambenom reakcijom u 81. minuti. Nakon dobre šanse Rukavine, Bah je u domaćem napadu vratio za Litmanena, ali nakon odbijanja lopta dolazi Kelavi. Ibanez je nešto kasnije dobro nabacio Rukavini, ali ovaj glavom puca pored stative.

• Obrisan korisnik28.07.2011. u 11:05
    Po meni Dinamo je ovu tekmu trebao rezultatski bolje odraditi! HJK je jednostavno momčad koja nije dorasla Dinamu, nešto kao u HNL-u Rijeka ili Slaven Belupo. Predaleko stoje od igrača, ne znaju i ne mogu iznjeti loptu sa svoje polovice kad ih se stisne, bez fizički snage, napadačke ideje i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik28.07.2011. u 10:11
    Čestitke Dinamu na pobjedi, ostvarili su ono po što su došli. Sad malo o igri:1. Ibaneza na hlađenje poslati na neko vrijeme - vratiti Cufrea čim ozdravi na lijevog beka2. Na desno krilo umjesto presporog Alispahića staviti Rukavinu, Kovačića ili Sylvestra da se dobije prodornost po krilima3... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik28.07.2011. u 09:33
    Samo 3 žuta ja mislio da će ih bit više.I ne kužim po kojoj logivi nama nestane snage pred zadnjih 20min pa da ja imam tolku plaću ja bi trčo 2 dana.Da sam na Mamićevom mjestu poet bi se spustio do svlačionica...
  • Obrisan korisnik28.07.2011. u 08:11
    i bez ovakvog Sammira van forme Dinamo bi bio slabiji 30%! Ljut sam kad ga vidim da diše na škrge u 85min. ali kontru ko on i zadrzat loptu ko on nezna niko! Krstanović će zbog ona dva gola Neftchiju igrat u prvih 11 još sljedećih 10 utakmica. A bećiraj će polagano ispaštat zbog toga ako ne zabije... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik28.07.2011. u 01:05
    rezultat je dobar a sve drugo loše. pobjedi se ne gleda u zube, bla, bla... sve to stoji, al je problem što dinamo protiv jako slabih protivnika igra daleko ispod svojih mogućnosti, ne pokazuje potencijal koji objektivno ima. igra je prespora, dosadna, a napadači jako pridonose takvoj igi jer... [više na forumu]