Premiership, 2. kolo, 22.08.2011, 21:00 h
Manchester United
Manchester United 3:0 Tottenham
Tottenham

Ante Zovko • ponedjeljak, 22.08.2011.

Manchester United učinkovito je i atraktivno otvorio domaću prvenstvenu sezonu na svojem Old Traffordu. Tottenham je bio ravnopravan u prvom poluvremenu, ali se u nastavku raspao pod pritiskom Crvenih vragova koji su slavili s 3:0.

Mlada momčad Manchester Uniteda na kraju je apsolvirala prvi prvenstveni derbi sezone uvjerljivije nego što je to sugerirao dobar dio utakmice. Gledatelji na Old Traffordu vidjeli su dosta otvorenu, u prvom dijelu i ravnopravnu utakmicu, ali je u drugom krenuo "stisak" Uniteda koji je urodio uvjerljivom pobjedom za izjednačenje na vrhu tablice s gradskim rivalom.

Niko Kranjčar počeo je utakmicu u startnoj postavi i igrao do 74. minute (zamijenio ga je Pavljučenko), Vedran Ćorluka ušao je na početku drugog poluvremena, a Luke Modrića nije bilo u konkurenciji za nastup. Kako je objasnio Harry Redknapp, "glavom nije bio unutra", a službeno je objašnjenje bilo ozljeda prepona. Za Tottenham je prvi službeni nastup upisao vratar Brad Friedel.

United je dočekao utakmicu praktički bez pola obrane. Zbog ozljeda su pauzirali kapetan Vidić te Ferdinand i Rafael pa je Alex Ferguson na teren poslao prilično mladu momčad. Isplatilo se jer se pokazalo da za United "nema zime".

Isprva je United stisnuo goste, a Nani iskoristio grešku Van der Vaarta te nabacio Rooneyju. U njegovu udarcu glavom nije bilo siline i Friedel je upisao prvu "službenu" obranu. Nakon što je Amerikanac još bolje zaustavio i pokušaj Cleverleyja s ruba šesnaesterca, popustio je domaći stisak.

Oslobodili su se i Spursi te je utakmica ušla u ravnopravniju bitku. Međutim, u 25. minuti Young je nakon sjajne kombinacije s Rooneyjem već glavom bio svladao Friedela, ali udarac odlazi pored okvira. Bila je to jedna od rijetkih prilika za Crvene vragove jer su se gosti dobro držali u posljednjem redu.

Do kraja poluvremena Tottenham je pokazao kako se nije došao braniti pa su obje momčadi uputile gotovo po deset udaraca, a jedan od njih bio je i Kranjčarov, ravno u De Geu.

Za početak Friedel se pokazao kao Redknappov pogodak na golu jer je nastavio s dobrim intervencijama i u drugo dijelu (Young pa Rooney). S druge strane, Aaron Lennon upropastio je dobru priliku u 52. minuti kad nije povratnom loptom uposlio Van der Vaarta nego nabio ravno u Evansa.

Ritam s obje strane nije jenjavao i samo se čekao pogodak. Danny Welbeck unio je dodatnu zanimljivost očekivanim pogotkom u 60. minuti. Cleverley je nabacio, a ovaj neobranjivo pogađa u suprotni kut za vodstvo. Mogao je Rooney dokrajčiti Tottenham u 64., ali Friedel fantastičnom paradom sprječava veći minus svoje momčadi. Napadač Uniteda onda je s tridesetak metara poslao silovit udarac koji je prohujao iznad prečke.

Pritisak na gostujućoj polovici postajao je sve žešći i bilo je logično za očekivati povećanje vodstva. 15 minuta nakon prvog gola strijelac Welbeck petom je asistirao Andersonu nakon lijepe akcije, a on lagano zabija za 2:0.

Dotad prilično sigurni De Gea mogao je vratiti Tottenham u igru "zaplivavši" samo dvije minute nakon drugog gola na jedan ubačaj. Defoe pogađa stativu, a domaća to obrana brzo čisti. Rooney je mogao i ranije potvrditi pobjedu, u 81. minuti, kad je s pet metara nekako uspio prebaciti cijeli gol. Učinio je to ipak u 86. minuti glavom na Giggsov nabačaj.

• Obrisan korisnik23.08.2011. u 14:58
    dajte molim vas ne pričajte o manči kao skromnom klubu koji ne troši!! to je smiješno. pa to je najbogatiji klub na svijetu koji već dugo, jako dugo troši puno, ponajviše na svijetu. pare kod njih nisu nikad bile problem, a ove godine, iako su osvajači prvenstva i finalisti lige prvaka potrošili su... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik23.08.2011. u 14:09
    mourinho uvijek ode u klub di ce imat novaca, puno je teze radit kao SAF
  • Obrisan korisnik23.08.2011. u 13:15
    besa Mihalj, upravo tako. Zourinho je ka faca jer se dokaza na više mista. To je teško, priznajem, ali isto tako je jako teško to šta radi Pep već četvrtu godinu s Barcom, a da ne kažem SAF s Unitedom ... smjena generacija, nemaš uvik dovoljno novaca čak i kad vodiš united ili barcu, pada... [više na forumu]
  • Mihalj23.08.2011. u 11:55
    nisam siguran al mislim da je rodman bio ironičan u smislu da se pepu stalno prigovara da ćemo ga tek vidit u dr. klubu što su gluposti. s dr. strane mourinho dobija uvijek najbolje i može kupiti najbolje