QPR-u prva pobjeda u Premiershipu od 1996.

Ante Zovko • subota, 20.08.2011.

U poslijepodnevnom terminu odigrane su tri utakmice drugog kola Premier lige. Aston Villa oduševila je navijače u domaćem debiju novog trenera, povratnik Queens Park Rangers proslavio je prvu pobjedu među elitom nakon 1996. godine, a odigrana je prva utakmica Premier lige u povijesti u Walesu.

Aston Villa nije imala većih poteškoća s Blackburnom na domaćoj premijeri. S tri napadača stekla je brzo veliku prednost, a kad su gosti zaprijetili da će se vratiti, treći gol riješio je sve dvojbe i umrtvio utakmicu koja je završila 3:1.

Alex McLeish toplo je dočekan na Villa Parku na svojoj prvoj domaćoj utakmici nakon što je preuzeo momčad. Škot je prošle sezone vodio ljutog gradskog rivala Birmingham City.

Gotovo ništa što se događalo nije najavilo gol kakav je postigao Gabriel Agbonlahor u 12. minuti. Na lijevoj strani šesnaesterca "zavrtio" je Michela Salgada, uspio stvoriti malo prostora i iz teškog kuta zavrnuo sjajnu loptu u dalji kut Paula Robinsona.

Pokušao je uzvratiti Nzonzi u 22. kojem je blokirana izgledna šansa, a tri minute poslije novi šok za bivši klub Nikole Kalinića. U tri poteza domaći su igrači otvorili prostor za Emilea Heskeyja na vrhu šesnaesterca. Iskusnog su napadača braniči malo zaboravili, a on to odmjerenim, snažnim udarcem kažnjava pogotkom u kut Robinsonova gola.

Agbonlahor je na poluvremenu ostao u svlačionici, a Blackburnu nije dugo trebalo da se vrati u život. Hoilett se izborio na loptu na lijevom krilu te ubacio u peterac, Pedersen između dvojice stopera glavom svladava Givena.

Taman kad se činilo da bi Blackburn još nešto mogao reći u ovoj utakmici, nju je "umrtvio" treći pogodak Aston Ville. Stilian Petrov pucao je iz daljine, a odbijenu loptu pospremio je Darren Bent i kao da je odsvirao kraj utakmice jer se na njoj gotovo ništa spomena vrijedno nije događalo sve do kraja.

Povratnik u Premier ligu, Queens Park Rangers, najavio je tradicionalno teški uvod sezone za Everton. Protiv kluba iz Liverpoola na Goodison Parku slavio je 1:0 odbivši mnoštvo prilika domaćina koji je očajnički pokušavao doći barem do boda.

Evertonu je ovo bio zapravo prvi ogled u ovom prvenstvu jer je utakmica s Tottenhamom prije tjedan dana otkazana zbog nereda u Londonu. Bila je to ujedno i prva utakmica ovih protivnika od 8. travnja 1996. (pobjeda Rangersa 3:1).

Nakon što to nije uspio u četvrtoj minuti, kad je gađao pored stative, Tommy Smith zabio je prvi gol Queens Park Rangersa u Premier ligi nakon 15 godina u 31. minuti. Akos Buzsaky spremio mu je asistenciju, a Smith se oslobodio čuvara i pogodio pored Tima Howarda koji se ispružio koliki je dug.

Živnuo je malo domaćin u završnici poluvremena pa je Cahill prvo tražio jedanaesterac, zatim je Beckford pucao glavom ravno u gostujućeg vratara Kennyja, a posljednju priliku prije odmora propušta Cahill udarcem preko prečke.

Everton je davao sve od sebe kako bi se vratio u utakmicu, ali kao da je to bio "jedan od onih dana". Uveo je David Moyes i Louisa Sahu i Marouanea Fellainija, ali ništa nije htjelo u gol. U posljednjim trenucima baš je Fellaini promašio glavom u situaciji kad je bio neometan i Evertonu je propala i posljednja šansa za bod.

Odigrana je i prva utakmica Premier lige izvan Engleske. Velški debitant Swansea City pokazao je na svojem Liberty Stadiumu puno više od Wigana, ali su gosti bili najbliže golu, zbog promašenog jedanaesterca. Ovako su se i jedni i drugi morali zadovoljiti "nulom".

Graham je već u trećoj minuti mogao zabiti Swansaejev prvi pogodak u Premier ligi, ali je pucao s osam metara ravno u Al Habsija. Da to neće biti slučajnost, domaćin je pokazao i u ostatku prvog poluvremena u kojem je dominirao posjedom lopte, ali mnoštvo prilika je propalo.

Više od 70 posto posjeda lopte imao je Swansea u drugom dijelu, ali promašaji su se nastavili nizati. Prednjačio je u tome Routledge koji nekoliko puta nije iskoristio sjajna proigravanja Dyera.

A onda šok za domaćina. Prvo je Wigan u 70. minuti pogodio stativu, pa u 73. prečku, a u istoj minuti dosuđen je jedanaesterac. Međutim, vratar Vorm pročitao je niski udarac Bena Watsona i spasio Velšane od drugog poraza u dva kola.