Damir Žbulj • subota, 24.09.2011.

Sedmo kolo njemačke Bundeslige ponovno nam je donijelo nekoliko zanimljivih dvoboja. Aktualni prvak, dortmundska Borussia, gostovao je u Mainzu. Poveli su domaći nakon pogreške gostujuće obrane, ali u nastavku susreta naš Ivan Peršić u 64. minuti postiže pogodak za izjednačenje, da bi Piszczek, na samom kraju utakmice, osigurao pobjedu svom sastavu. Wolfsburg je, uz sudjelovanje Lakića i Mandžukića, stigao do minimalne pobjede nad Kaiserslauternom, makar je čitavo drugo poluvrijeme igrao s desetoricom. Schalke je svladao Freiburg, dok je druga Borussia, ona iz Mönchengladbacha, pobjedom protiv Nürnberga, barem do završetka dvoboja Bayerna i Bayera zasjela na vrh bundesligaškog poretka.

Nakon prošlotjednog poraza svima je jasno kako aktualni prvak nije na najbolji način otvorio sezonu. I dok su se porazi na domaćem terenu protiv Herthe, ali i na gostovanju kod Hoffenheima još mogli upisati u rubriku iznenađenja, veliki preokret u posljednjih nekoliko minuta utakmice s Hannoverom, gdje su prokockali 0:1 te na kraju upisali i treći prvenstveni poraz, sigurno je uzdrmao temelje dortmundskog sastava.

U sedmom kolu stigli su u goste Mainzu, bivšem Kloppovom sastavu, koji također nije posebno uvjerljiv ove sezone te se činilo kako je ovo dobro mjesto za povratak izgubljenog samopouzdanja aktualnih prvaka. U sastav Borussije vratili su se kapetan Kehl i wunderkind Mario Götze, koji su odradili suspenziju zbog crvenih kartona, a u početnih 11 mjesto je pronašao i naš reprezentativac Ivan Perišić

Gosti iz Dortmunda i u ovoj utakmici igrali su svoju igri s puno kombinatorike, kratkih dodavanja, bili su opasni, ali pogodak u prvom poluvremenu nisu uspjeli postići. U desetoj minuti Lewandowski je glavom pucao s peterca, ali Heiz Müller na vratima domaćih loptu vadi ispod grede i odbija ju u korner. U 22. minuti Kagawa je odlično pucao i dobro protegnuo domaćeg golmana, a onda, ponovno šok za dortmundski sastav. Jednu ničiju loptu kod korner linije Piszczek pogrešno vraća prema svojim obrambenim suigračima, u duelu na petercu bolje se od Subotića snalazi Nicolai Müller i s travnjaka uspijeva zahvatiti loptu u zraku te na zbilja nevjerojatan, spretan, ali i majstorski način pronašao je put do mreže. Lewandowski je pred kraj poluvremena imao situaciju jedna na jedan s protivničkim vratarom, ali je traljavim udarcem upropastio priliku. Minimalnim vodstvom domaćih otišlo se na odmor.

U nastavku utakmice pritisak gostiju urodio je plodom u 64. minuti utakmice. Ivan Perišić odlično se izborio za poziciju na rubu kaznenog prostora, oslobodio se čuvara te je odmjerenim udarcem s 12-ak metara svladao protivničkog vratara. Pokušao je Klopp preokrenuti tijek utakmice uvođenjem i Lucasa Barriosa, koji se vratio u sastav nakon dugog izbivanja zbog ozljede. Imao je i domaćin priliku uzeti sva tri boda, ali Ivanschitz je u izglednoj poziciji, osam minuta prije kraja, pucao samo u vratara. U posljednjoj minuti regularnog vremena Borussia ipak stiže do pobjede. Ubacivanje s lijeve strane domaći vratar boksa izvan 16-erca, na loptu natrčava Piszczek, a ona kroz šumu nogu pronalazi put do mreže, za konačnih 1:2, ali i veliko slavlje igrača i trenera gostujuće ekipe.

Muke po Wolfsburgu nastavljaju se i u novoj sezoni. Prije ovog dvoboja, na domaćem terenu protiv Kaiserslauterna, u posljednjih pet susreta upisali su samo jednu pobjedu i čak četiri prvenstvena poraza. Magath je i prije ove utakmice prilično ispremiješao sastav. Od naših, Čale nije bio niti na klupi, u početnom sastavu zaigrao je Lakić, dok je Mandžukić preselio na klupu.

Već u desetoj minuti gosti su mogli do vodstva, priliku je propustio Kamerunac Kouemaha, a zanimljivo kako je prvi udarac domaćih u gol Kaiserslauterna uputio Träsch tek u 32. minuti utakmice. No, Wolfsburg je opasan i u 38. minuti, Ubacio je Schäfer, Lakić je propustio loptu, a branič gostiju Rodnei umalo loptu šalje u vlastitu mrežu. Na isteku 45. minuti šok za domaćine. Grk Kyrgiakos potegao je za dres Shechtera u prodoru prema golu, a sudac je procijenio kako je to bilo za crveni karton. Prekršaj je bio na rubu kaznenog prostora, Tiffert je opasno ugrozio suparnička vrata, ali na odmor se ipak odlazi bez postignutih pogodaka.

Od početka drugog poluvremena priliku je u domaćem sastavu dobio i Mandžukić, a iako s igračem manje Wolfsburg ipak dolazi do prednosti u 63. minuti utakmice. Dejagah je odlično reagirao na ubacivanje Schäffera te je glavom poslao loptu u mrežu gostiju. U 79. minuti utakmice poništen je gol Salihamidžića, zbog zaleđa u kojem se našao Mandžukić, koji mu je i proslijedio loptu glavom. Uspio je Wolfsburg sačuvati minimalnu prednost do kraja utakmice i taku upisati izuzetno važnu, treću ovosezonsku, pobjedu izborenu s igračem manje na terenu.

Schalke je na svom travnjaku ugostio momčad Freiburga. Šokantni odlazak trenera Ralfa Rangnicka, koji je zbog privatnih razloga i iscrpljenosti napustio kormilo kraljevsko-plavih, sigurno je utjecao na momčad. Na upražnjeno mjesto sjeo je malo poznati Josef Eichkorn, koji će pričuvati trenersko mjesto dok se na klupi ekipe iz Gelsenkirchena na pojavi trajno lice. Gosti su poveli već u drugoj minuti utakmice te su tako šokirali puni stadion, ali i protivničke igrače. Papiss Demba Cisse najavio je povratak u formu iz prošle sezone. Nakon pogreške i zbunjenosti domaće obrane, poslao je loptu iza leđa vratara Fährmanna.

Schalke je u 31. minuti propustio veliku priliku za izjednačenje, no, samo dvije minute kasnije Farfan je okrunio bolju igru domaćina. Nakon slobodnog udarca, lopta se odbija do Raula, koji ju vraća u kazneni prostor, gdje se najbolje snalazi Peruanac i glavom postiže izjednačujući pogodak.

Domaćin je u nastavku utakmice pritisnuo goste iz Freiburga, što je rezultiralo novim golovima u njihovoj mreži. Huntelaar je u 62. minuti glavom doveo svoj sastav u vodstvo, dok je na 3:1 povisio Holtby, na asistenciju strijelca prvog pogotka Farfana. Legendarni Raul 15 minuta prije kraja dvoboja povisio je na 4:1, dok je Jendrisek u 83. minut tek uspio smanjiti, za konačnih 4:2 Schalkea.

Borussia iz Mönchengladbacha na fenomenalan način je otvorila sezonu. Prije ovog kola smjestili su se na drugoj poziciji na ljestvici, sa dva boda zaostatka iza vodećeg Bayerna. Dugo je protiv Nürnberga na semaforu bilo 0:0, ali 15-ak minuta prije završetka susreta Pinola u kaznenom prostoru ruši Reusa. Siguran izvođač je kapetan domaćih Daems, koji svojoj ekipi u 76. minuti osigurava minimalno vodstvo, što je na kraju bio i konačni rezultat ovog dvoboja. Barem na nekoliko sati Borussija je ovom pobjedom preuzela vrh bundesligaškog poretka.

Novak u ligi Augsburg ugostio je Hannover, s kojim Mirko Slomka radi odličan posao. Odlična prošla sezone, okrunjena je plasmanom u skupine Europske lige, a prošlotjedna pobjeda nad dortmundskom Borussijom samo je vrhunac njihovog dobrog rada u posljednje vrijeme. Međutim, čvrstu i organiziranu ekipu Augsburga nisu uspjeli slomiti. Pogodaka na ovom susretu nije bilo te obje ekipe na kraju mogu biti zadovoljne podjelom bodova.

• cameosis24.09.2011. u 22:41
    mönchengladbach se ocito vraca vremenima kada su zajedno s münchenom gazili ostatak lige … svaka im cast. a perisicu, tako igraju omisani, odlican gol. :D
    cameosis
  • Obrisan korisnik24.09.2011. u 22:36
    vratio nam se barrios sad će bayern na****ti
  • Obrisan korisnik24.09.2011. u 21:14
    1china..šta ti znaš šta govoriš ti si jedan urbani... mogla je Borussia vodit u prvom, ali je tako i Mainz mogao zabiti u drugom...
  • Obrisan korisnik24.09.2011. u 20:30
    ficovg imao je Dortmund priliku na poluvremenu voditi dva razlike pa nije. Kakvi su ti to komentari, u rangu Srećka Bogdana
  • Obrisan korisnik24.09.2011. u 18:54