Toulouse poražen, drama u Bordeauxu

Marko Domljanović • nedjelja, 02.10.2011.

U subotu je odigrano sedam utakmica devetog kola francuskog nogometnog prvenstva. Toulouse je na gostovanju kod Sochauxa doživio neugodan poraz, a slično se proveo i Valenciennes kod Lorienta. Svih ostalih pet susreta završilo je bez pobjednika.

Kada nakon devet kola dijelite prvo mjesto sa respektabilnih 17 bodova i idete u goste klubu koji je čvrsto u sredini ljestvice onda slobodno poraz od 3:0 možete označiti kao ozbiljan neuspjeh, a upravo se to dogodilo nogometašima Toulousea na gostovanju kod Sochauxa. Bio je to jedan od onih poraza koji su nezasluženo visoki jer je Toulouse dominirao susretom i imao veći posjed lopte, ali preciznost im je zakazala.

Da će ova utakmica loše završiti po goste dao je naslutiti Modibo Maiga pogotkom već u osmoj minuti. Nakon toga Toulouse preuzima kontrolu nad igrom, ali za svoju jalovost biva kažnjen na samom kraju utakmice još jednim pogotkom Maige u 87. minuti, a tri minute kasnije točku na i stavlja Cedric Bakambu.

I Lorient je upisao pobjedu u ovom kolu i to protiv gostujućeg Valenciennesa. Goste sa dna tablice je načeo Joel Campbell u 22. minuti, a priču na stadionu Yves Allainmat završava Yann Jouffre pogotkom u 68. minuti. Lorient se tako privremeno probio na peto mjesto dok su gosti ostali na pretposljednjem mjestu sa samo šest bodova.

Mnogo uzbudljiviju utakmicu odigrali su Caen i Nice. U prilično izjednačenom dvoboju nije bilo pogodaka sve do 80. minute kada za domaćine pogađa Pierre-Alain Frau. Caen se već ozbiljno ponadao pobjedi kada ih je na zemlju spustio Eric Mouloungui i gostima donio zasluženi bod.

Bodove su podijelili i Dijon i Ajaccio koji su na stadionu Gaston Gérard također odigrali 1:1. Gosti su u vodstvo došli u 18. minuti preko Mehdija Mostefe, ali Dijon to vodstvo ipak poništava četiri minute prije kraja poluvremena pogotkom Erica Bautheaca. U drugom dijelu se mreže nisu tresle pa će konačnim ishodom ipak malo zadovoljniji biti gosti koji se trenutno nalaze izvan zone ispadanja.

Nancy i Evian također su podijelil bodove rezultatom 1:1, ali ovaj put su golovi pali u drugom poluvremenu. Najprije je za domaćine pogodio Lossemy Karaboue u 53. minuti da bi novaci u ligi izjednačili devet minuta kasnije iz kaznenog udarca koji je realizirao Cedric Mongongu. Evian je tako nakon dobrog starta u sezonu počeo padati pa se trenutno nalazi na 14. mjestu sa samo osam bodova.

Dva ugledna protivnika ogledali su se na stadionu Geoffroy-Guichard, ali ni njihov dvoboj nije dao pobjednika. Gosti iz Auxerrea poveli su već u petoj minuti pogotkom Bena Sahara. Saint-Etienne tada kreće u opsadu protivničkog gola koja se isplatila u 38. minuti kada zabija Joshua Guilavogui. Na žalost domaćina, to je bilo sve. Usprkos potpunoj dominaciji na terenu, 20 udaraca na gol naspram Auxerreovih osam i 13 udaraca iz kuta naspram Auxereova dva, Saint-Etienne se morao zadovoljiti bodom koji ga ostavlja na skromnom 12. mjestu.

U posljednjoj utakmici dana Bordeaux i Montpellier su podijelili bodove. Šokantno, zar ne? Ipak, treba reći da je ovo bila jako zanimljiva utakmica u kojoj smo vidjeli četiri gola i dva isključenja. Krenimo redom - domaćini su u vodstvo došli golom Diabatea u 18. minuti. Samo sedam minuta kasnije Bordeaux ostaje s igračem manje s obzirom da je crveni karton pokazan Marcu Planusu. Ipak, domaćini uspijevaju sačuvati vodstvo do kraja poluvremena i početkom drugog dijela šokiraju Montpellier. Pet minuta igre u nastavku bilo je dovoljno da Ciani povisi na 2:0.

Kada je u 80. minuti Mapou Yanga Mbiwa dobio crveni karton i tako izjednačio snage na terenu, malo se tko nadao da će Montpellier do boda. Ipak, dvije minute prije kraja gosti iskorištavaju najstrožu kaznu zahvaljujući Younesu Belhandi, a samo dvije minute kasnije dolaze i do boda zahvaljujući Vitorinu Hiltonu koji tako uspijeva svoju momčad održati pri vrhu tablice.