Damir Žbulj • nedjelja, 30.10.2011.

U posljednja dva susreta 11. kola njemačke Bundeslige Köln se lagano obračunao s Augsburgom, dok je HSV, koji je više od sat vremena odigrao s igračem manje na terenu, dohvatio rezultatski zaostatak i stigao do važnog boda protiv Kaiserslauterna. U sastavu HSV-a zbog ozljeda nije bilo niti Petrića niti Iličevića, dok je u pobjedi Kölna Mato Jajalo sudjelovao do 73. minute utakmice.

Köln je na impresivan način stigao do pobjede protiv novaka u ligi Augsburga. Nastavili su igrači norveškog stručnjaka Stalea Solbakkena s toplo-hladnim izvedbama. Nakon što su u posljednjem prvenstvenom kolu poraženi kod dortmundske Borussije, ali i što su DFB Kupu preko tjedna izbačeni od Hoffenheima, ipak su se domaćim slavljem vratili na pobjedničke staze.

Augsburg je novak u ligi, koji je na takav način, sramežljivo, i odigrao dosadašnja bundesligaška kola. Slavili su samo jednom, skupili sveukupno osam bodova i već se nakon odigrane ove gotovo trećine prvenstva vidi kako im vjerojatno da kraja sezone predstoji grčevita borba za opstanak. U utorak su u DFB Kupu uspjeli dobiti Leipzig, plasirati se u iduću rundu, što im je sigurno bio i glavni ovotjedni cilj.

Na gostovanju u Kölnu nisu se imali čemu nadati jer je domaćin već u prvom poluvremenu, golovima Lukasa Podolskog praktički riješio susret u svoju korist. Hrvatski reprezentativac Mato Jajalo odigrao je 73 minute ove utakmice za Köln.

Podolski je zaprijetio već u trećoj minuti utakmice, opasnim udarcem s 15-ak metara, ali lopta je prošla pored vratnice. No, dobru igru domaći sastav u pogodak je pretvorio u 19. minuti utakmice. Naravno, strijelac je bio Prinz Poldi. Napadač domaćeg sastava sjurio se prema kaznenom prostoru po lijevoj strani, nitko mu nije ozbiljnije izašao u susret, vratar je bio na udarcu, ali lopta je svejedno završila iza njegovih leđa.

Samo četiri minute kasnije kazneni udarac je domaći sastav, Hosogai je zaustavio Clemensa, a Podolski je pogotkom s 11 metara rezultat postavio na 2:0. Domaćin je do kraja poluvremena kontrolirao utakmicu, a prije samog odlaska na odmor, u trećoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena, Jajalo je uspio zaslužiti i javnu opomenu.

Sve dvojbe oko pobjednika ovog dvoboja riješene su nakon desetak minuta igre u nastavku. Igrala se 56. minuta, ubačaj s lijeve strane u kaznenom prostoru ispred Jajala 'čisti' Lorenzo Davids, rođak poznatijeg Edgara, no, lopta dolazi do Slawomira Peszka, koji nakon što vara svog čuvara mirno, s pet metara, postiže i treći pogodak za svoju momčad. Jajalo je igru napustio u 73. minuti utakmice, samo tri minute kasnije gosti još ostali s desetoricom na travnjaku jer je izravan crveni zbog grubog prekršaja zaradio Oehrl, a Köln je bez previše muke i problema mirno priveo susret kraju.

S nova tri boda Köln se trenutno nalazi na 11 poziciji sa 16 osvojenih bodova, a u idućem kolu putuje u Bremen kod Werdera. Augsburg ne očekuju ništa lakši dani, samo osam osvojenih bodova ostavlja ih pri dnu bundesligaške ljestvice, a na njihovu žalost, u idućem kolu očekuje ih 'nemoguća misija' u potrazi za novim bodovima, jer im u goste dolazi Bayern.

U susretu HSV-a i Kaiserslauterna nismo imali prilike gledati hrvatske nogometaše. Mladen Petrić zbog ozljede još neko vrijeme neće biti na raspolaganju novom treneru hamburškog sastava Thorstenu Finku, dok je u posljednji trenutak bez mjesta u sastavu ostao i Ivo Iličević, koji je osjetio bol u mišiću te je susret protiv njegova bivšeg kluba odgledao s tribina. Očekuje se kako će se već idućeg tjedna vratiti u sastav HSV-a.

HSV se nakon katastrofalnog starta u sezonu ipak malo oporavio, u posljednja četiri dvoboja upisali su dvije pobjede, jedan neodlučeni rezultat i jedan poraz pa su ipak u malo boljem raspoloženju dočekali dolazak njemačkih Crvenih vragova, gostiju iz Kaiserslauterna., koji također u dosadašnjih deset odigranih kola nisu imali neku sezonu za pamćenje.

Već nakon 22 minute igre HSV si je zakomplicirao situaciju, jer su ostali s desetoricom igrača na travnjaku. Rajković je zbog udaranja kapetana gostiju Tifferta zaradio direktan crveni karton, a Kaiserslautern je brojčanu prednost na terenu kapitalizirao u 38. minuti utakmice. Sahan je ubacio, Fortounis mirno prima loptu u kaznenom prostoru, povratnom loptom pronalazi De Wita, koji postiže prvi pogodak na utakmici, za 0:1 gostujućeg sastava.

I domaćin je bio blizu pogotku, Jansen je odličnim udarcem iz daljini pogodio gredu, ali na odmor se ipak otišlo minimalnim vodstvom Kaiserslauterna. Međutim, uporni nogometaši HSV-a u nastavak utakmice ulaze odlučni da izjednače rezultat. Lopta je završila u mreži gostiju u 58. minuti, ali pogodak je poništen zbog procjene sudaca kako se Guerrero poslužio rukom.

Veselje tribinama stadiona u Hamburgu Guerrero je donio u 68. minuti. Töre je ubacio, a peruanski napadač glavom loptu šalje u mrežu, za pomalo iznenađujućih 1:1.

Domaćin je uspio sačuvati neodlučeni rezultat sve do kraja utakmice, ali s obzirom na razvoj situacije na terenu sigurno mogu biti zadovoljniji osvojenim bodom.