United dostigao City

Ante Zovko • ponedjeljak, 26.12.2011.

Na Boxing Day došlo je do bodovnog poravnanja na vrhu Premier lige. Manchester City i Manchester United dočekat će 19. kolo s 45 bodova, a Liverpool bez nova dva planirana boda.

Manchester City imao je očekivano težak zadatak protiv West Browmich Albiona na Hawthornsu, ali i iznenađujuće ostao bez bodova. Najefikasnija momčad prvenstva jednostavno nije uspjela slomiti otpor neugodnih domaćina.

U tvrdoj utakmici teško su se stvarale prilike i svaka je bila vrlo vrijedna. David Silva propustio je jedinu veliku za City u prvom dijelu kad je umjesto udarca po golu pokušao prebaciti vratara. Mario Balotelli u 54. s lijevog krila umjesto ubacivanja pogađa prečku.

U 64. minuti Gareth McAuley spašava domaće od pogotka spriječivši da ubačaj Jamesa Milnera stigne do Sergija Agüera. No, mogao je i WBA do bodova. Jerome Thomas u 73. pogađa stativu. Drugo poluvrijeme donijelo je dosta prilika s obje strane, no ni izmjene koje je Roberto Mancini napravio nisu urodile plodom i prvenstvo je postao zanimljivije.

Manchester United iskoristio je kiks sugrađana i uz laganih 5:0 protiv Wigana izjednačio se bodovno sa Cityjem. Nije ni gol-razlika zanemariva. Ryan Giggs danas je izjednačio rekord po broju nastupa u početnoj postavi za Manchester Uniteda koji je dosad držao Bobby Charlton (756).

United je okružio kazneni prostor Wigana na početku i brzo poveo. Patrice Evra obavio je većinu posla sjurivši se po lijevoj strani. Ji-sung Park čekao je u srcu šesnaesterca i lijepo matirao nemoćnog Alija Al-Habsija.

Uz posjed lopte katakterističan za Barcelonine utakmice s protivnicima sličnog ranga, Crvenim vragovima posao je dodatno olakšan u 38. minuti Connor Sammon dobiva izravni crveni karton nakon manjeg naguravanja Michaelom Carrickom. Irac je rukom prešao preko Carrickova potiljka kako bi "dokazao svoj slučaj", a Phil Dowd to je okarakterizirao kao prekršaj vrijedan izravnog isključenja.

U 42. minuti Dimitar Berbatov iz blizine je zabio drugi gol, nakon što Wiganovi braniči nisu uspjeli "očistiti" ubacivanje Darrona Gibsona. Bugarin u 58. zabija još ljepši gol. Antonio Valencia našao ga je u šesnaestercu, a napadač se okreće, izbacuje čuvara iz igre i lijepo pogađa iznad Al-Habsija.

Valencia se pobrinuo za četvrti pogodak prodorom s desne strane i snažnim prizemnim udarcem u suprotni kut. Berbatov je u 78. stigao do hat-tricka. Doslovno je bacio Al-Habsija na koljenima plasiravši lagano loptu u desni kut.

Ni Liverpool neće pamtiti Boxing Day po dobrom. Zaustavio ga je "fenjeraš" Blackburn koji je imao i malo sreće. Redsi su tako propustili veliku priliku skočiti na četvrtu poziciju. Kao i Chelsea dva sata ranije, Liverpool je ušao u susret prilično mlako. Najveće prilike upisivane su iz prekida. Najveću u 28. minuti propušta Andy Carroll. Jose Enrique ubacuje sa strane, a engleski napadač koristi kaos u obrani Roversa. Međutim, Mark Bunn brani mu pokušaj iz blizine.

Redsi su ostali u šoku na samom isteku prvog poluvremena. Morten Gamst Pedersen ubacuje iz kornera, Charlie Adam pokušava izbaciti, ali (ne)spretno nogom posprema loptu u vlastitu mrežu. Roversi su otišli u svlačionicu prezadovoljni, ali nisu se dugo veselili nakon izlaska. U 53. obrana ne uspijeva izbaciti loptu, a Maxi Rodriguez na suprotnoj stativi dočekuje sjajan ubačaj volejom Martina Škrtela i pogađa glavom za 1:1.

U drugom poluvremenu zaigrao je Steven Gerrard, prvi put od listopada, a Liverpool je sve žešće navaljivao po svoj drugi pogodak. Carroll se nije proslavio u prilikama koje su mu namjestili suigrači, a sve je mogao sve to kazniti Richard Dunn da mu se na putu nije našao suigrač Yakubu.

Ivan Klasnić igrao je 76 minuta i dobio žuti karton u porazu Boltona na Reeboku od Newcastlea 2:0. Prvu svoju pobjedu nakon 5. studenog gosti su osigurali u dvije minute drugog poluvremena. U 69. pričuva Hatem Ben Arfa s desetak metara matira Jussija Jääskeläinena nakon ubačaja Ryana Taylora s lijeve strane, a u 71. s druge strane ubacuje Gabriel Obertan. Egzekutor je Demba Ba.

Stanovnici sredine ljestvice, Sunderland i Everton, podijelili su bodove. Nakon sjajne akcije domaći vode od 20. minute pogotkom Jacka Colbacka. Konačni rezultat postavljen je u 51. minuti s bijele točke. Leighton Baines realizirao je jedanesterac kojeg zapravo nije ni trebalo biti. Leon Osman u prodoru je pokušao pucati, ali mu je lopta zapela u travnjaku dok je kontakt s protivnikom bio minimalan. Howard Webb to nije tako procijenio.

• Obrisan korisnik27.12.2011. u 18:12
    United se diže, City lagano pada gdje mu je i mjesto, Chelsea je strašno loš, kao i Arsenal, dok vjerojatno cijela engleska liga nije prokockala stopostotnih prilika kao Liverpool, ili da budem određeniji, kao Andy Caroll
  • Obrisan korisnik27.12.2011. u 15:00
    Nije uopce los pogled na tablicu-valjda se zato ne javlja Ležeran koji je prognoziral Unitedu totalni potop i cak neulazak u LP !
  • Obrisan korisnik26.12.2011. u 23:32
    ozljedio se evans, unitedu za 50% porasle šanse za obranu naslova !!!
  • LeBronWade26.12.2011. u 22:27