Dino Brumec • nedjelja, 15.01.2012.

U nedjelju navečer odigran je i ostatak 19. kola španjolskog prvenstva. Barcelona je teže od očekivanoga svladala hrabri Betis, koji se otvoreno suprotstavio katalonskoj momčad, i tako došla na pet bodova zaostatka za Realom. Athletic Bilbao je odličnom partijom došao do sva tri boda u dvoboju s Levanteom, dok je Sporting Gijon u sudačkoj nadoknadi uspio svladati Malagu.

Barcelona je na domaćem terenu dočekala Real Betis uz imperativ pobjede, nakon što je u subotu Real Madrid slavio kod Mallorce i otišao na osam bodova prednosti. U sedmoj minuti igrač Betisa Jorge Molina izbija u situaciju jedan na jedan s vratarom Barcelone, ali Victor Valdes uspijeva obraniti njegov udarac. Minutu kasnije, nakon udarca iz kuta, Dorado puca glavom, ali Valdez opet brani.

Barca je u tim trenucima opasno živjela, no u desetoj minuti Alexis Sanchez uposlio je Cesca Fabregasa koji pogađa vratnicu, a na loptu natrčava Xavi i zakucava je u mrežu. Samo dvije minute kasnije akcija Barcelone po lijevoj strani, Andres Iniesta daje na stranu loptu Sanchezu koji centrira za Lea Messija, a on lagano pogađa za 2:0. U tim trenucima Barcelona je pokazivala koliko nogomet može biti nevjerojatno jednostavna igra.

Sljedećih desetak minuta Barca je dominirala, ali u 22 minuti Montero upošljava Castra koji nalazi Valdeza na krivoj nozi, ali ne uspijeva smanjiti rezultat i šalje loptu iznad mreže. Usprkos dominaciji domaćina, Betis je uspio smanjiti zaostatak pogotkom Castra, nakon što je Molina izbio sam pred Valdesa i zakomplicirao situaciju. Bio je to prvi pogodak kojeg je Barcelona primila na svom terenu u ovoj sezoni španjolskog prvenstva.

Nakon Betisova smanjenja rezultata, Barcelona je nastavila s ofenzivnom igrom koja je ostavljala puno prostora za protunapade gostiju. Do kraja poluvremena više nije bilo pogodaka, a bilo je to vrlo dinamičnih 45 minuta s obje strane. Betis nije podigao bijelu zastavu iako je u samo dvije minute primio dva gola, dok je Barceloni često nedostajalo završno dodavanje.

U sedmoj minuti nastavka gosti su se u potpunosti vratili u utakmicu. Tek što je u poluvremenu ušao u igru, Santa Cruz je oteo loptu Iniesti i dodao do Castra, a nakon povratne lopte pogađa za 2:2. Tri minute kasnije, Messi je mogao vratiti prednost Barceloni, no s petnaestak metara pogađa Betisova vratara Casta.

Dani Alves je nakon ulaska u igru unio dosta živosti u momčad Barcelone i našao se u nekoliko izglednih prilika, ali promjene rezultata i dalje nije bilo. U 69. minuti Iniesta je nakon pada u šesnaestercu tražio jedanaesterac, ali umjesto toga dobio je žuti karton zbog simuliranja.

Minutu kasnije vjerojatno ključan trenutak utakmice. Betisov igrač Mario dobio je drugi žuti karton nakon prekršaja na 25 metara od svoga gola i ostavio svoju momčad s deset igrača na terenu. Brojčanu nadmoć Barcelona je iskoristila 15 minuta prije kraja, kada je Alexis Sanchez povisio na 3:2, a pet minuta prije kraja iz sumnjivog jedanaesterca, nakon što je branič Betisa igrao rukom u šesnaestercu, Messi postavlja konačan rezultat.

Konačnih 4:2 izgleda realno, ali mora se priznati da je Betis pružio odličan otpor i pitanje je bi li Barcelona pobijedila da nije bilo crvenog kartona Betisovog braniča 20 minuta prije kraja susreta.

Domaća slavlja Athletica i Sportinga

U prvom susretu večeri Athletic Bilbao slavio je nad Levanteom uvjerljivom partijom, a krajnji rezultat bio je 3:0 za baskijsku momčad. Iako je Levante ovu utakmicu dočekao na visokom četvrtom mjestu, nije uspio pobijediti Baske. Već u 11. minuti Amorebieta je doveo Bilbao u vodstvo, a do poluvremena je Llorente povisio na 2:0. Konačnih 3:0 postavio je San Jose u sudačkoj nadoknadi nakon što Juanfran dobio crveni karton za goste.

Napeta utakmica odigrana je u Gijonu gdje je Sporting dočekao Malagu i pobjedom 2:1 pobjegao iz opasne zone. Najprije je Galvez u 36. minuti doveo domaćine u vodstvo, a taj rezultat stajao je sve do 88. minute kada je stari lisac van Nistelrooy udarcem s ruba šesnaesterca izjednačio rezultat. Ipak, sva tri boda ostala su kod domaćina, za što se pobrinuo Trejo u sudačkoj nadoknadi. Treba još dodati da je Mate Bilić u igru ušao u 82. minuti i samo minutu kasnije umalo postigao pogodak, ali je Caballero uspio obraniti udarac.

• Vugi716.01.2012. u 22:57
    Da... sva sreća pa vi ne komentirate Realove utakmice, pogotovo ovu zadnju... prebroji si tamo plusiČe (sa Č) ako ti je toliko stalo do njih.
    Vugi7
  • Obrisan korisnik16.01.2012. u 22:50
    a vi realovci ste mi stvarno jaki, vas ima više po Barcinim postovima nego po realovima, a to je dokazno ovim silnim plusičima koje si dobio na neobjašnjivo glup komentar sa krumpirom Xavija i Alexisa... vidim ja da ti imaš ogromne komplekse od Barce, a više pratiš Barcine rezultate nego realove... [više na forumu]
  • irilov16.01.2012. u 17:28
    kako bilbao počinje gazit...neka senor marcela, neka...