Caen šokirao Gerland

Lovro Štrbinić • subota, 11.02.2012.

Prve utakmice 23. kola francuskog nogometnog prvenstva donijele su veliko iznenađenje na Gerlandu. Autsajder Caen je s 2:1 porazio Lyon, dok su mu se s pobjedama pridružili Montpellier i Valenciennes.

Momčad Lyona u ovotjednom je kolu Le Championnata ugostio Caen, klub iz donjeg dijela tablice, i navijači domaćina očekivali su osvajanje sva tri boda te približavanje vodećem dvojcu. Ipak, klub koji je posljednju pobjedu proslavio u studenom, a u posljednjih sedam utakmica doživio šest poraza, iznenadio je Lavove.

Gosti su poveli već u 13. minuti kad je u jednom protunapadu Hamouma pobjegao iskoristivši lošu reakciju stoperskog para Lyona te potom poentirao pokraj Llorisa. U nastavku prvog dijela domaćini su imali jalovu terensku inicijativu, koja nije rezultirala ničim drugim osim nekoliko neiskorištenih poluprilika.

U drugo poluvrijeme Lyon je ušao s jasnom namjerom da izjednači, ali nekoliko prilika u početnih 15 minuta nastavka nisu iskoristili. S druge strane su svoje malobrojne koristili nogometaši Caena. Igrala se 73. minuta kad je Benjamin Nivet pronašao Nababa, a ovaj zabio za 0:2.

Posljednji period dvoboja donio je domaćinima tek smanjenje zaostatka. Iz kaznenog udarca zabio je Lisandro Lopez u 86. minuti, a do kraja je ostalo 1:2. Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Drugoplasirani Montpellier nije, pak, imao većih problema u domaćem susretu protiv Ajaccija. Sve je riješeno blitzkriegom početkom nastavka. Prvo je Belhanda u 53. minuti realizirao najstrožu kaznu za vodstvo Montpelliera, a uskoro su uslijedila nova dva pogotka.

Remy Cabella je u 64. minuti udvostručio prednost svoje ekipe, a tri minute nakon toga je Oliver Giroud svojim 16. ovosezonskim prvenstvenim golom postavio konačni rezultat. Domaćini su tako "naplatili" dominaciju tijekom većeg dijela susreta i barem se na jedan dan poravnali s PSG-om na vrhu poretka.

Valenciennes je s minimalnih 1:0 na svom stadionu nadvisio Nancy i pobjegao iz zone klubova koji se bore za ostanak. Slavlje je domaćim navijačima omogućio Mamadou Samassa u prvoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena.

Auxerre i Lorient su podijelili bodove, a odluka je i ovdje pala u sudačkoj nadoknadi dvoboja. Domaćini su poveli pogotkom u 18. minuti, a dvije minute kasnije Lorient je ostao s igračem manje nakon isključenja Audarda. Ipak, u posljednjim trenucima dvoboja Emeghara je zabio za vrijedan gostujući bod.

Na rasporedu je u istom terminu bio i susret između Eviana i Marseillea, ali je odgođen.