Brest u posljednjim sekundama osvojio bod

Ivan Dominik • subota, 11.02.2012.

Posljednje dvije subotnje utakmice u Francuskoj su odigrane na Bretanji, gdje su Brest i Rennes ugostili Dijon i ''fenjeraša'' Sochauxa. Brest se u posljednjoj minuti spasio od poraza, dok je Rennes očekivano i lako svladao posljednji Sochaux.

U posljednjih 13 utakmica u kojima je Rennes bio domaćin Sochauxu, klub iz Montbeliarda slavio je samo dva puta, dok je Rennes pobijedio devet puta. Stoga su domaćini i ovog puta slovili kao izraziti favoriti, pogotovo zbog toga što je Sochaux ove sezone loš i nalazi se na posljednjem mjestu ljestvice. Predviđanje pobjednika se na kraju i obistinilo.

Utakmica je počela žustro, a svoju je igru nametnuo Rennes, koji je ubrzo i poveo. Nakon početnih nekoliko prilika, već u 16. minuti je gol glavom zabio Turčin s francuskom putovnicom u napadu domaćina, Mevlut Erdinç, na asistenciju opasnog ofenzivnog veznog iz Burkine Faso, Jonathana Pitroipe.

U 25. minuti se Rennesu ozlijedio nigerijski stoper, Onyekachi Apam, koji je morao napustiti travnjak, međutim Rennes nije stao sa svojim napadima i boljom igrom u prvom dijelu. Nemoć Sochauxa je iskazao njihov kamerunski branič Yaya Banana, zaradivši prvi žuti karton na utakmici. Do kraja poluvremena nije bilo nikakvih promjena u odnosu na prvih pola sata utakmice, Rennes je neprestano napadao, a najopasniji su bili Pitroipa i Erdinç.

Nakon odmora se ništa važno na Stade de la Route de Lorientu nije dogodilo. Premda se Sochaux probudio, domaćin mu nije dopustio nikakvo iznenađenje pa je tako utakmica završena rezultatom 1:0, koji je semafor pokazivao punih 75 minuta. Erdinç je bio igrač utakmice i strijelac jedinog pogotka koji je neprestano prijetio vratima Crosa, a Rennes je zaradio nova tri boda s kojima se nalazi na šestom mjestu lige, a bodovno se izjednačio s Lilleom koji je na trećem mjestu ljestvice.

Brest i Dijon su odigrali mnogo zanimljiviju utakmicu na samom sjeverozapadu Francuske. Dijon je u međusobnim susretima uspješnija momčad, čemu svjedoči činjenica da je u posljednjih 15 ogleda šest puta pobijedio i izvukao neriješeno, a Brest je pobijedio samo tri puta. Utakmica je započela oprezno s obje strane, prvi žuti karton susreta, a peti u sezoni dobio je Cedric Varrault iz gostujuće ekipe.

Kod Bresta je u prvom dijelu najaktivniji bio Issam Jemaa koji je stvarao probleme gostujućoj momčadi, međutim najbolja prilika prvog poluvremena je pripala Dijonu. Odlično je u 32. minuti glavom pucao Benjamin Corgnet, a obrana domaćina je spasila situaciju. Bez pogodaka se otišlo na odmor jer su u igri i rezultatu ništa u posljednjih 15 minuta nije promijenilo.

Početkom nastavka zaredale su ozljede i žuti kartoni, a oboje je doživio branič Bresta, Jonathan Zebina, dok je zbog povrede igru morao napustiti domaći igrač, Alexandre Alphonse. Potom je Dijon počeo igrati bolje i povezanije, a u 76. minuti je i došao do vodstva od 1:0 nakon kornera. Strijelac je bio posuđeni igrač Chelseaja, Gael Kakuta, koji je samo pet minuta kasnije izašao iz igre.

Brest je tada jurnuo po izjednačenje, a zbog pretjerane je agresivnosti isključen Jemaa u 90. minuti, Međutim, domaći se nisu predavali te su uspjeli izjednačiti u posljednjim trenutcima dvoboja kada je zabio Santiago Gentiletti na dodavanje Brune Grougija. nakon petominutne nadoknade sudac je označio kraj zanimljive utakmice između dvaju ne baš popularnih klubova.

Brest je ovom podjelom bodova ostao 12., Dijon je napredovao za jedno mjesto i sada je 16., dok je Sochaux i nakon ovog kola posljednji i vrlo ga vjerojatno čeka druga francuska liga. Ekipi iz istočne Francuske je ovaj poraz bio čevrti u posljednjih pet utakmica, a društvo im na dnu ljestvice pravi Nica, koja također ima 19 bodova, ali uz bolju gol razliku koja ju čini boljom za jedno mjesto.