Premiership, 27. kolo, 04.03.2012, 13:00 h
Newcastle
Newcastle 1:1 Sunderland
Sunderland

Josip Tolić • nedjelja, 04.03.2012.

U prvoj nedjeljnoj utakmici 27. kola engleske Premier lige Newcastle United i Sunderland na St. James' Parku odigrali su bez pobjednika, 1:1. Domaćini su se spasili pogotkom Shole Ameobija u sudačkoj nadoknadi iako su posljednjih pola sata imali igrača više, a uspjeli su promašiti i jedanaesterac.

Vrlo zanimljiv i dramatičan bio je 134. ligaški derbi Tyne-Wear, okršaj Newcastle Uniteda i Sunderlanda na St. James' Parku. Već u prvoj minuti gosti su trebali ostati s desetoricom igrača jer je Cattermole s dvije noge ušao u Tiotéa. Sudac Mike Dean ipak nije htio ostaviti goste bez kapetana na samom startu utakmice te mu je dodijelio samo žuti karton.

Gosti su neočekivano poveli u 24. minuti. Williamson je u šesnaestercu povlačio Turnera, što je dalo priliku Sunderlandu da povede s bijele točke. Uspješan je bio čovjek s maskom Nicklas Bendtner. Crno-bijeli mogli su izjednačiti u 44. minuti nakon udarca iz kuta kada je u skoku bio Demba Ba, no iz blizine je glavom pogodio gredu.

Ključni trenuci zbili su se u 57. i 58. minuti. Prvo se vratar domaćina Krul iskazao s dvije obrane Bendtneru i McCleanu, a u idućoj je minuti isključen Beninac Sessegnon zbog udaranja laktom Tiotéa. Sve je izgledalo pomalo teatralno, no Crne mačke morale su posljednjih pola sata igrati s igračem manje.

Dramatična završnica počela je jedanaestercem za domaćine. U 81. minuti igrač s klupe Frazier Campbell srušio je u kaznenom prostoru Sholu Ameobija i Mike Dean pokazao je na bijelu točku. Ipak, Demba Ba nije uspio poravnati rezultat jer mu je vratar gostiju Mignolet sjajno pročitao udarac.

I kad se činilo kako će momčad Martina O'Neilla uzeti senzacionalna tri boda s desetoricom igrača, u samoj završnici utakmice, 91. minuti ukazao se Ameobi. Na drugoj je vratnici dočekao dodavanje Lovenkrandsa i uspio poslati loptu uz samu lijevu vratnicu gola Mignoleta za oduševljenje oko 50.000 domaćih navijača.

Newcastle je ovim bodom smanjio razliku za petoplasiranim Chelseajem, koji je zbog jučerašnjeg poraza od WBA-a ostao bez trenera, na dva boda, a Sunderland je prekinuo niz od dva poraza u nizu i trenutno je deseti.