Branimir Markota • nedjelja, 04.03.2012.

U popodnevnim nedjeljnim susretima 26. kola Serie A u središtu pozornosti bio je derbi na Olimpicu u kojem je Lazio svladao Romu. Fiorentina i Siena su ubilježile važne domaće pobjede, dok su Lecce i Genova i Udinese i Atalanta podijelili bodove.

U vječnom gradu su svoj 138. prvenstveni, a ukupno 170. Derby della Capitale odigrali ljuti gradski rivali Roma i Lazio. Iako su uoči derbija bili udaljeni samo dva mjesta na ljestvici Lazio je Romi bježao velikih sedam bodova, te je Vučica jednostavno morala uzeti tri boda kako bi ostala u utrci za Ligom prvaka.

Prvo poluvrijeme na Olimpicu ponudilo je pregršt uzbuđenja, ali i grubosti zbog čega je sudac Bergonzi iz Genove imao pune ruke posla. Već u desetoj minuti Vučica je bila u rezultatskom zaostatku, ali i brojčanom deficitu igrača na terenu. Naime, Klose je vješto izbjegao zaleđe i izašao pred Stekelenburga, koji ga ruši, a Bergonzi pokazuje na bijelu točku i isključuje Nizozemca. Brazilac Hernanes je rutinski svladao nezagrijanog Lobonta s kreča i donio veliku prednost nebesko-plavima.

No, unatoč velikom šoku izabranici Luisa Enriquea su se pribrali te su došli do izjednačenja u 16. minuti preko Borinija. Taddei je prošao po desnoj strani, proslijedio je loptu Juanu čiji udarac zaustavlja vratnica, no na odbijenu loptu dolazi Borini i u stilu Gerda Müllera zabija za 1:1.

Nakon izjednačenja, utakmica se malo primirila, a brojčani manjak uopće nije ostavio traga na igru Rome. Na prvu veliku priliku gledatelji su čekali do 30. minute kada je Matuzalem ubacio upotrebljivu loptu u peterac Rome, no Klose i Mauri kasne i velika prilika za Lazio odlazi u nepovrat. Do kraja poluvremena bilo je dosta grubosti i prekršaja, a vrlo malo igre.

Roma se dobro držala i početkom nastavka te je i prva zaprijetila. Totti je u 59. minuti iz daljine okušao svoj udarac, no lopta odlazi pored Marchettijevog gola. Ipak, u 62. minuti Biancocelesti dolaze u vodstvo. Ledesma je izveo slobodni udarac, lopta prolazi Rominu obranu, a na pravom mjestu se nalazi kapetan Lazija Mauri koji ljevicom matira Lobonta. Mogao je Lazio četiri minute poslije povećati svoje vodstvo, no Juan je spriječio Hernanesa u izglednoj situaciji.

Prijetio je Lazio potom i dalekometnom paljbom, no udarce Gonzaleza i Maurija zaustavlja Lobont. U 86. minuti brojčano stanje na terenu se izjednačilo. Scaloni je pokosio Bojana Krkića i zaradio drugi žuti karton. No, stanje na semaforu Olimpica do kraja utakmice nije se mijenjalo, te je Lazio ubilježio važnu pobjedu nad gradskim rivalom i pobjegao izravnom konkurentu u borbi za Ligu prvaka na velikih deset bodova.

U sjeni rimskog derbija Fiorentina je na domaćem terenu upisala važnu pobjedu protiv davljenika Cesene. Pobjednik je odlučen u drugom dijelu, a velike zasluge za pobjedu Viola ima i igrač Cesene Moras koji je pospremio loptu u vlastitu mrežu za 1:0 domaćina u 61. minuti. Konačnih 2:0 i Fiorentinin bijeg u sigurnu sredinu ljestvice postavlja nadareni 18-godišnji srpski internacionalac Matija Nastasić.

Uvjerljivu pobjedu zabilježila je Siena na domaćem travnjaku protiv Cagliarija. Bogdani je načeo goste u 41. minuti. Na 2:0 u 80. minuti je povisio Calaio, da bi konačnih 3:0 dvije minute kasnije osigurao Grosso.Dvije utakmice su završile bez pobjednika. Lecce i Genoa su u Pugliji na Via del Mareu odigrali 2:2, dok je Atalanta izvukla veliki bod na teškom gostovanju na Friuliju kod favoriziranog Udinesea.