Ivan Dominik • subota, 10.03.2012.

Nakon što je u petak započelo 27. kolo Ligue 1, u subotu navečer je odigrano pet utakmica, dok je središnji susret Lyona i Lillea zakazan za nešto kasniji termin. U pet odigranih utakmica uspješniji su bili gosti s tri pobjede, dva su susreta završila neodlučeno, a domaće ekipe nisu zabilježile trijumf.

Brest – Bordeaux

Na Bretanji je neugodni domaćin na svom Stade Francis-Le Bleu ugostio posrnule Žirondince, koji su se tada nalazili na devetom mjestu lige, a eventualnom su pobjedom mogli prestići jučer poraženi Marseille na osmoj poziciji lige. Brest, koji je čvrsto držao 12. mjesto je poznat kao neugodni domaćin te momčad s najviše remija u ligama ''petice''.

Sama je utakmica počela boljom igrom Bordeauxa, gosti su otpočetka preuzeli inicijativu te se najvećim dijelom igralo samo na gol domaćina. Najviše se u pokušajima gostiju isticao odlični Ludovic Obraniak, međutim, gol je ekipa iz Bordeauxa uspjela zabiti tek u 35. minuti, a to je za nogom pošlo Yoannu Gouffranu. Bio je to prvi gol u mreži Bresta nakon tri uzastopne utakmice te momčadi.

Na poluvrijeme se otišlo s tom minimalnom prednošću gostiju, a u nastavku se ništa nije promijenilo u igri obje momčadi. Gouffran se ovog puta našao u ulozi asistenta, a nakon samo tri minute u drugom dijelu na 2:0 gostiju povisio je ljevonogi Čeh, Jaroslav Plašil. Brest se nije mogao odupirati tehnički superiornijoj ekipi Žirondinaca, čiji su igrači u ovoj utakmici bili izuzetno raspoloženi.

Nakon tih događaja se otvorio i Brest, dok su gosti na sve moguće načine pokušali zatvoriti utakmicu. Obje ekipe se se našle u nekoliko izglednih prilika, no rezultat se nije mijenjao. Međutim, najveću su šansu imali domaći kada im je dosuđen kazneni udarac u 76. minuti. No, Bruno Grougi nije uspio zabiti i tako je propuštena posljednja velika prilika domaće momčadi da se vrati u utakmicu. Bordeaux do kraja dvoboja nije popuštao, u 89. minuti je strijelca Plašila zamijenio Francuz hrvatskih korijena Gregory Sertić, koji se u posljednjim trenucima ogleda uspio naći u nekoliko izglednih šansi, ali nije poentirao. Gosti su ovim slavljem došli iznad Marseillea na osmo mjesto, a Brest je ostao 12.

Evian – Sochaux

Najefikasnija utakmica igrana je nedaleko od švicarske granice u gradu Gaillardu gdje je domaći Evian ugostio posljednju momčad lige, Sochaux. Utakmica je bolje počela za domaće koji u posljednje tri utakmice nisu primili pogodak, a novi se poraz Sochauxa nazirao već u 25. minuti kada je iz najstrože kazne zabio Cedric Mongongu. No, samo pet minuta poslije je za izjednačenje zabio Brice Dja Djedje. Premda Evian još nije kod kuće poražen u ovoj sezoni kada je imao vodstvo od 1:0, gosti su priredili iznenađenje. Za 2:1 je u 44. minuti za goste zabio Vincent Nogueira te se s tim rezultatom otišlo na odmor.

Drugi je dio ponudio čvršću i tvrđu igru obaju ekipa, no više je sreće imao Sochaux koji je u 66. minuti zahvaljujući pogotku Edouarda Butina došao u veliku prednost od 3:1. Međutim, domaćini se nisu predali pa je već pet minuta potom na asistenciju Šveđanina Thomasa Kahlenberga za 3:2 glavom zabio Cedric Cambon. Do kraja utakmice nije bilo većih uzbuđenja, igru su umrtvile izmjene, a gosti su iznenađujuće odnijeli sva tri boda s gostovanja. Evian je ostao deseti, dok je Sochaux s ova tri boda napredovao za jedno mjesto te je posljednju poziciju lige prepustio Auxerreu.

Nice – Nancy

Na jugu Francuske su Nice i Nancy odigrali miroljubiv dvoboj te su na kraju podijelili bodove. Susret je bolje počeo za goste koji su poveli golom Daniela Niculaea već u 12. minuti, ali domaća ekipa nije dopustila da se s tim rezultatom završi prvih 45 minuta pa je Franck Dja Djedje u 37. zabio za poravnanje rezultata.

Do kraja prvog dijela nije bilo većih prilika s obje strane, a kako je završeno prvo, tako je počelo i drugo poluvrijeme. Najopasniji igrač u nastavku je kao i na cijeloj utakmici bio Niculae, no nije uspio zabiti do kraja dvoboja. Najbolja šansa gostiju dogodila se deset minuta prije kraja kada je Djamel Bakar pogodio stativu. No, rezultat se u drugom dijelu nije mijenjao pa je utakmica završena podjelom bodova s kojom, nakon svega viđenog, može biti zadovoljnija momčad Nice.

Toulouse – Lorient

Toulouse je nakon nekoliko izvrsnih predstava kod kuće dočekao nejaku momčad Lorienta i u tom je dvoboju domaćin slovio kao favorit. No, nakon relativno mirnog prvog dijela, drugo je počelo vatreno jer je Lucas Mareque pogodio svoju mrežu za 1:0 vodstvo domaćih. Međutim, to nije dalo vjetar u leđa domaćima, Lorient se više otvorio i počeo stiskati obranu domaćih, a sve to je rezultiralo izjednačenjem nakon gola Innocenta Emeghare.

Nakon tih zbivanja je Toulouse bio konkretnija i bolja momčad na terenu s više prilika no pokušaji Machada, Braatena i ostalih igrača domaćeg kluba nisu donijeli rezultatsku prednost. Utakmica je završena remijem, Toulouse je ostao peta momčad Le Championnata, dok je Lorient sada za deset mjesta niže plasiran, a ovo mu je bila deveta utakmica u nizu u kojoj nije osvojio tri boda.

Valenciennes – St. Etienne

Luda utakmica između Valenciennesa i St Etiennea je započela infarktno po domaćina jer im je nakon grubog starta već u četvrtoj minuti utakmice isključen jedan od dvojice zadnjih veznih Carlos Sanchez. To je donijelo kratki prekid utakmice, međutim kada je ona nastavljena, nije donijelo ništa novog, nego još jedno isključenje. U 33. minuti je ''pocrvenio'' gostujući igrač Mignot pa su se momčadi na travnjaku ponovno brojčano izjednačile. Prvo poluvrijeme nije obilovalo prilikama, ali je zato drugi dio donio čak tri pogotka.

Prvo veliko uzbuđenje na utakmici se dogodilo u 69. minuti kada je mrežu gostiju pogodio Vincent Aboubakar i doveo Valenciennes u vodstvo. Dvije minute kasnije je isti igrač uzdrmao i prečku pa je i publika domaćina ''oživjela''. No, u 73. minuti su domaći doživjeli šok jer je Pierre-Emerick Aubameyang izjednačio na 1:1. Samo četiri minute nakon toga gosti su i poveli, a strijelac je bio Bakary Sako. Svi ti događaji koji su se dogodili u svega nekoliko minuta rezultirali su porazom domaćih, koji se u tom metežu nisu snašli. St Etienne se s ovom pobjedom odvojio od Toulousea na četvrtom mjestu lige, a šokantno poraženi Valenciennes je trenutno na 11. poziciji ligaške ljestvice.