Premiership, 28. kolo, 12.03.2012, 21:00 h
Arsenal
Arsenal 2:1 Newcastle
Newcastle

Marin Vuković • ponedjeljak, 12.03.2012.

Nogometaši Arsenala u dramatičnoj su utakmici na Emiratesu uspjeli u punoj mjeri iskoristiti subotnji poraz Tottenhama i približiti se trećoj poziciji na ljestvici na samo jedan bod zaostatka. U posljednjoj utakmici 28. kola u napetoj su završnici svladali Newcastle s 2:1, pogotkom Thomasa Vermaelena u petoj minuti sudačke nadoknade.

Prije nešto više od godinu dana Newcastle i Arsenal odigrali su na St. James Parku premierligaški klasik, utakmicu koja se rezultatom 4:4 i nestvarnim povratkom Svraka u utakmicu nakon četiri pogotka zaostatka zauvijek urezala u pamćenje ljubitelja engleskog nogometa. Premda su strijelci večeras bili slabije raspoloženi, drame i neizvjesnosti nije nedostajalo, a susret je riješen u posljednjoj minuti sudačke nadoknade.

Newcastle je šokirao domaćine u 14. minuti pogotkom Hatema Ben Arfe, no već minutu kasnije uzvratio je nevjerojatni Robin van Persie. Kada se činilo da će ogled završiti podjelom bodova, nakon dugotrajne opsade vrata Tima Krula gosti su slomljeni pogotkom Thomasa Vermaelena tek koju sekundu prije posljednjeg zvižduka suca Howarda Webba.

Arsenal je odlično otvorio utakmicu, a Theo Walcott s nekoliko prolaza desnom stranom poslao "pismo namjere", no njegove napore Robin van Persie nije uspio pretvoriti u pogodak. Što nije pošlo za rukom domaćinu, uspjelo je gostima, pa su u 14. minuti preko Hatema Ben Arfe došli do vodećeg pogotka.

Međutim, prednost gostiju trajala je tek 53 sekunde, a tada je nezaustavljivi Van Persie iskoristio još jedno dodavanje Walcotta, riješio se Mikea Williamsona i vratio Topnike u igru.

Usprkos sjajnom i obećavajućem početku, utakmica je nakon izjednačujućeg pogotka izgubila na tempu, a Newcastle uspijevao ukrotiti sve pokušaje domaćina, pa se na odmor otišlo rezultatom iz 15. minute.

Iz svlačionice je u nastavku izašla samo jedna momčad, ona Arsenea Wengera, i pravo je čudo da iz brojnih prilika do pobjedničkog pogotka nisu došli i ranije. Sjajno je sredinom terena dirigirao Tomaš Rosicky, očito zadovoljan tek potpisanim produžetkom ugovora s Arsenalom, a u 67. minuti upravo je on mogao dovesti Topnike u vodstvo.

Odigrao je Čeh lijepu kombinaciju s Walcottom i na povratnu loptu u čistoj prilici za pogodak iznimno loše reagirao i poslao je daleko od vrata Krula. Nekoliko minuta kasnije Rosicky je loptom nahranio Van Persieja, no i Nizozemčev pokušaj odlazi pored vratnice, a slično je bilo i u 79. minuti nakon dodavanja Gibbsa s lijeve strane.

Arsenal je napadao stihijski i sedam minuta prije kraja prilika se iznenada ukazala Gervinhu, koji nije najspremnije dočekao loptu, pa je njegov udarac odsjeo pored gola. U 90. minuti glavom je pokušao i Vermaelen, no iskazao se Krul i odličnom intervencijom poslao loptu preko grede.

Silna inicijativa Topnika ipak je nagrađena u posljednjoj od pet minuta sudačke nadoknade, kada Newcastleova obrana nije uspjela očistiti ubačaj Thea Walcotta. Lopta je pala pred Thomasa Vermaelena koji je iskoristio priliku i s pet metara je zakucao u mrežu za erupciju oduševljenja na Emiratesu.

• LivFan13.03.2012. u 15:01
    sad sam morao ic trazit pacijenta iz prosle godine, da vidim jel tam to objasnjeno i naiso sam na ovo: "Jednako tako vrijedi istaknuti da klubovi neće imati mogućnost pokrivati dugove kroz fantomske uplate sponzora, poput Manchester Cityja kojemu su svi glavni sponzori usko povezani s arapskim... [više na forumu]
    LivFan
  • Obrisan korisnik13.03.2012. u 11:38
    napravili su rekord premiershipa: 4 uzastopne utakmice su pobijedili preokretom,ubit ce me jednog dana majke mi..
    napravili su rekord premiershipa: 4 uzastopne utakmice su pobijedili preokretom
  • matbaric13.03.2012. u 09:29
    Nije los ovaj Arsenal, samo 15 iza velikog Uniteda...
    matbaric
  • Obrisan korisnik13.03.2012. u 08:57
    Mislim da sam probudio 2 okolna bloka zgrada kad sam sinoć vrisnuo u 95. minuti :)))) ..... GO GUNNERS !!!!