Premiership, 28. kolo, 10.03.2012, 18:30 h
Everton
Everton 1:0 Tottenham
Tottenham

Josip Tolić • subota, 10.03.2012.

150. susret Evertona i Tottenhama na Goodison Parku u sklopu 28. kola engleske Premier lige odlučio je pogodak Nikice Jelavića u 23. minuti dvoboja koji je bio njegov prvi gol za plave. Spursi su tako nastavili sa serijom poraza, a Toffeesi dobrih rezultata.

U 150. ligaškom ogledu Evertona i Tottenhama na Goodison Parku dvojica hrvatskih reprezentativaca zaigrala su od prve minute. Domaći je napad predvodio Nikica Jelavić, dok je na drugoj strani svih 90 minuta očekivano dobio Luka Modrić.

Séamus Coleman prvi je iskušao svoj udarac u petoj minuti slabim pokušajem iz daljine, a 12 minuta potom isti je igrač nakon odbijene lopte pokušao ugroziti Brada Friedela, no nije bilo uspjeha. Fellaini je u 21. minuti nagovijestio dobar start Evertona koji je pretvoren u vodstvo u idućem napadu.

Baines je dodao dubinsku loptu Osmanu koji se othrvao Kaboula, dao povratnu loptu Jelaviću, a novi napadač Toffeesa iz prve neobranjivo pogađa daljnji kut za 1:0. Bio je to prvi gol Čapljinca u plavom dresu, poslije se pokazalo - ključnim u ovom meču. Već u idućoj minuti Friedel je ponovno bio na mukama pri Drentheovom pokušaju, no sjajnom je reakcijom spriječio potonuće Spursa.

Do kraja prvog poluvremena pokušali su gosti priprijetiti iz slobodnog udarca Garetha Balea u 30. minuti s više od 25 metara koji je prohujao pokraj gola, a na isti je način odgovorio Jelavić pet minuta potom te dao Friedelu da se iskaže još jednom bravurom.

Probudili su se gosti u prvih deset minuta nastavka. Jermaine Defoe prvo je htio iznenaditi Howarda brzim udarcem, a potom je s lijeve strane kaznenog prostora još jednim udarcem u okvir dao do znanja da sastav Harryja Redknappa ne želi tako lako priznati poraz. Imao je i Modrić priliku prije isteka jednog sata igre namučiti Amerikanca na vratima domaćih, no pucao je preko gola iz dobre pozicije.

Čuvar mreže sastava Davida Moyesa, koji idući tjedan slavi deset godina na klupi Evertona, iskazao se sredinom drugog dijela obranivši još jedan pokušaj Defoea, a rijetku priliku za domaće u nastavku imao je Osman u 71. minuti prisilivši Friedela na novu intervenciju. Napadač Tottenhama konačno je zatresao mrežu 13 minuta prije kraja na dodavanje Balea, no gol mu je opravdano poništen zbog zaleđa.

Jelavić je, ispraćen burnim pljeskom, igru napustio u idućoj minuti, a zamijenio ga je Stracqualursi. Redknapp je u drugom poluvremenu pokušao uvođenjem starog znanca tribina Goodison Parka Louisa Sahe promijeniti zbivanja na travnjaku, no ni on niti Rafael van der Vaart nisu uspjeli promijeniti nulu na strani gostiju, prvu u posljednjih 26 premijerligaških susreta, a Niko Kranjčar ostao je bez minutaže. Najbliže je pogotku u završnici utakmice bio Saha u sudačkoj nadoknadi kad je pogodio vratnicu iz blizine.

Jelavićev gol nanio je tako sastavu Tottenhama treći poraz u nizu u Premiershipu čime si je doveo u opasnost treću poziciju ispred Arenala i Chelseaja koji imaju četiri boda manje, a Topnici imaju i utakmicu manje. Everton je nastavio niz neporaženosti i trenutno je deveti, a može napredovati još više prema pozicijama koje vode u Europsku ligu jer ima utakmicu manje od ostatka društva.

• Obrisan korisnik11.03.2012. u 19:39
    Jelavić,pružio odličnu partiju..Mogao bi do kraja prvenstva dati još puno golova,jer Everton ima odličan trkački vezni red koji znaju dati loptu u prostor a tu je Jelavić jako dobar..
  • Obrisan korisnik11.03.2012. u 19:34
    Tottenham nije upao u krizu,ali tko prati prem.ligu,zna da Arsenal i Everton igraju jako dobar nogomet i do kraja prvenstva borba za 3/4 poziciju,bit će neizvjesna..Chelsea i Arsenal i Tottenham 50%..
  • Obrisan korisnik11.03.2012. u 13:21
    Harry valjda želi da dobije otkaz u Spursima pa da FA nemora plačati odštetu za repku.
  • Obrisan korisnik11.03.2012. u 10:33
    Vrhunski potez Jele na 0:51, Tottačev stoper je odblejao 3-4 metra u prazno prije nego je shvatio da više ne pokriva igrača..
  • Obrisan korisnik11.03.2012. u 09:20
    Prošli put je bilo još gore, Sando i Livermore u sredini, Modrić na lijevom boku?!?