Manchester United na vrhu Premiershipa

Marko Domljanović • nedjelja, 11.03.2012.

Nakon neuspješno odrađenih europskih zadataka, vodeći dvojac engleskog prvenstva vratio se domaćim obvezama s dijametralno suprotnim uspjehom. Naime, Manchester United je bez previše teškoća upisao pobjedu kod kuće protiv West Bromwicha, a Manchester City je na neugodnom gostovanju kod Swanseaja morao potpisati predaju.

Nakon poraza od Sportinga iz Lisabona i Athletica iz Bilbaa, dvojac iz Manchestera nastavio je mrtvu trku za naslov engleskog prvaka, a njezina današnja etapa mogla bi se na kraju pokazati iznimno važnom jer je nakon nje došlo do promjene u vodstvu. Manchester United odlično je iskoristio kiks gradskih rivala i napokon sam zasjeo na vrh prvenstvene tablice.

Na Old Traffordu se gostujući West Bromwich prilično dobro držao prvih dvadesetak minuta tijekom kojih nijedna momčad nije uspjela stvoriti neku veliku priliku. Tada domaćini počinju preuzimati inicijativu, ponajviše zahvaljujući Scholesu i Carricku koji su bili vrlo raspoloženi i na sredini terena donosili prevagu. To se isplatilo u 36. minuti kada je Chicharito ušao u gostujući šesnaesterac i zapucao prema Fosteru, a Rooney mijenja putanju lopte i vara gostujućeg vratara za 1:0 na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme počelo je padom Odemwingieja u domaćem šesnaestercu nakon duela s Evrom, a nakon kojeg sudac ostaje nijem dok u 59. minuti Welbeck izlazi pred gostujućeg vratara, ali puca loše i lopta odlazi pored gola.

Gosti su u 66. minuti ostali i s igračem manje nakon što je Olsson zaradio drugi žuti karton zbog starta na Chicharitu, a samo pet minuta kasnije utakmica je riješena jer je Rooney pogodio i s bijele točke. Nakon toga uslijedilo je nekoliko izmjena na obje strane koje su usporile ritam utakmice, ali u posljednjih deset minuta utakmica je opet živnula.

Najprije u 81. minuti prijete gosti preko Longa čiji udarac De Gea dobro brani i omogućava svojoj momčadi brzi protuudar koji završava Youngovim udarcem glavom koji loptu šalje pored gola. Domaćini su do kraja utakmice stvari bez većih problema držali pod kontrolom i uz pokoji dalekometni pokušaj upisali pobjedu koja je na važnosti dobila nakon završetka utakmice u Walesu.

Naime, drugi klub iz Manchestera morao je na gostovanje kod Swanseaja, a domaćini su odlično otvorili susret i već u sedmoj minuti izborili najstrožu kaznu nakon što je Joe Hart srušio natrčalog Routledgea. Srećom po goste, engleski reprezentativni vratar uspio se iskupiti obranom jedanaesterca čiji je izvođač bio Sinclair.

Međutim, to nije obeshrabrilo domaćine koji su nastavili napadati i u potpunosti uspjeli potisnuti goste na njihovu polovicu. City je do daha došao tek u 23. minuti kada je Balotelli pobjegao obrani Swanseaja, ali njegov udarac odlazi preko gola. Velšani i nakon toga bolje stoje na terenu, a koliko je Mancini bio nezadovoljan igrom svoje momčadi svjedoči i podatak da je prvu izmjenu napravio već u 37. minuti kada je umjesto Barryja ušao Aguero.

To je u završnici poluvremena dalo neke rezultate jer se City uspio malo osloboditi i ozbiljnije zaprijetiti, no udarci Silve i Clichyja nisu bili dovoljno precizni pa se na odmor otišlo bez pogodaka.

Drugo poluvrijeme je vodeća momčad prvenstva otvorila mnogo bolje i počela s preuzimanjem inicijative što je u 56. minuti rezultiralo prilikom Clichyja koji se našao neometan u domaćem šesnaestercu i poslao loptu pored gola. Gosti su nakon toga nastavili s pritiskom i u 68. minuti Richards dobro puca, ali Vorm iz drugog pokušaja ipak hvata loptu.

Međutim, uskoro nakon toga je tempo utakmice pao, a to je Swansea vrhunski iskoristio i u 83. minuti šokirao goste iz Manchestera - Routledge je ubacio s desne strane i pronašao usamljenog Moorea, a ovaj glavom neumoljivo pogađa za vodstvo domaćina. Uzbuđenjima tu nije bio kraj jer je u 90. minuti Richards glavom pogodio mrežu domaćina, ali sudac zgoditak poništava zbog zaleđa, a to je na kraju značilo da Manchester City od danas zaostaje za gradskim rivalima na vrhu ljestvice za jedan bod.

• Obrisan korisnik13.03.2012. u 23:42
    nemaš više prijeđenih kilometara sigurno... no dobro...
  • Obrisan korisnik13.03.2012. u 02:02
    Ja sam 3 puta bio na otoku gledao ManU i u finalu LP. Znači ja imam više kilometara pređenih nego ti sa Cibaliom,jesam li ja onda veći navijač Manchester U. nego ti Cibalie?
  • Obrisan korisnik13.03.2012. u 00:14
    oprosti, ali tko to vi ? vidim "navijač" si Uniteda... i kako je na svim tim utakmicama na otoku... dobra atmosfera na stadionu ? trebam li objasniti razliku između "navijač" i "simpatizer"... čuj njega vi, a nije gledao tekmu večeg ranga od 1. županijske...jazavče
  • qvestor12.03.2012. u 07:50
    kao navijač Man utd-u sretan sam ali i pozivam na oprez po meni najveći problem je neiskusna obrana koja bi baš u ovim prijelomnim trenutcima  mogla puknut kao što je pukla i protiv Basela u LP. Vidića nema do kraja sezone a Jones i Evans su se nazabijali autogolova, s druge strane Man Utd... [više na forumu]
    qvestor
  • Obrisan korisnik12.03.2012. u 07:42
    Man Utd osvaja prvenstvo jer Man City neće ništa veče od kupa uzeti dok je Mancini na klupi.