Josip Tolić • srijeda, 02.05.2012.

Zaključeno je 34. kolo engleske Premier lige dvjema zaostalim utakmicama u kojima su viđeni prekrasni pogoci. Tottenham je na gostovanju kod Boltona, u utakmici u kojoj se na stadion Reebok vratio Patrice Muamba, svladao Bolton 1:4, a Newcastle je s 2:0 bio bolji od Chelseaja uz dva neviđena pogotka Papissa Cisséa.

Četveroboj za treće i četvrto mjesto na ljestvici Premiershipa, posljednja koja vode u Ligu prvaka, nakon srijede navečer vjerojatno je postao troboj. Tottenham i Newcastle ubilježili su pobjede koje ih drže na istom odstojanju, s jednakim brojem bodova, na četvrtom odnosno petom mjestu, dok se Chelsea domaćim porazom od Svraka vjerojatno oprostio od Lige prvaka, barem što se njezina osiguranja kroz ligaški plasman tiče.

Bolton - Tottenham 1:4 (0:1)

Tottenham je na gostovanju kod Bolton Wanderersa potpuno nadigrao domaćina i zasluženo uzeo sva tri boda, a gledatelje je prije početka utakmice na nogama došao pozdraviti Patrice Muamba koji se odlično oporavlja od srčanog udara. Prijetili su Spursi preko Garetha Balea, Emmanuela Adebayora i Rafaela van der Vaarta u prvih pola sata, no nije bilo pogotka. U 35. pokušao je i Bolton preko Davisa i N'Goga, ali jednom je gol gostiju spasio promašaj lopte, drugi put vratar Brad Friedel. I onda, osam minuta prije predaha, ukazao se Luka Modrić.

Van der Vaart izveo je korner s lijeve strane odigravši povratnu loptu prema hrvatskom reprezentativcu koji je prima na prsa, namješta na desnu nogu i potom iz voleja neobranjivo pronalazi lijevi gornji kut Bogdanova gola za četvrti pogodak ove sezone.

Ipak, početkom nastavka domaćin se vratio u utakmicu. Boyatin ubačaj sa strane dolazi do Daviesa koji daje N'Gogu. Francuz petom proigrava Reo-Cockera koji niskim udarcem vara Friedela za 1:1 u 51. minuti. Bio je to trenutak koji je razljutio Redknappove izabranike te su već do sredine poluvremena riješili pitanje pobjednika. Na isteku sat vremena igre Van der Vaart bez oklijevanja poteže za 1:2 na povratnu loptu Balea, a već u idućoj minuti Modrić pokreće akciju za novi gol. Dubinskom loptom asistira Lennonu koji upućuje loptu neposredno ispred gola, a tamo Adebayoru ne preostaje težak zadatak - potvrditi novi pogodak.

Sve je bilo riješeno u 67. minuti novim pogotkom Emmanuela Adebayora. Drugu je asistenciju ubilježio Bale, a drugi pogodak Togoanac koji ponovno nije imao težak zadatak jer je Velšanin zaobišao vratara. U domaćim redovima priliku je od 65. minute dobio Ivan Klasnić, dok na drugoj strani Nike Kranjčara nije bilo u sastavu zbog ozljede. Modrić je na terenu proveo cijelu utakmicu.

Chelsea - Newcastle 0:2 (0:1)

Trinaest pogodaka u 12 utakmica. Takav je učinak senegalskog asa Papissa Cisséa nakon ogleda Svraka i Chelseaja, finalista Lige prvaka, na Stamford Bridgeu. Newcastle je do svoje prve pobjede protiv Bluesa u desetom pokušaju te prve gostujuće pobjede nakon 26 godina stigao zahvaljujući dvama trenucima inspiracije Cisséa u 19. i 94. minuti.

Chelsea nije počeo loše, Sturridge je prijetio u prvih desetak minuta, a potom je i Demba Ba najavio dobru večer za goste promašajem "škarica". U vodstvo je sastav sa St. James' Parka stigao u 19. minuti. Davide Santon ubacio je s lijeve strane u šesnaesterac gdje loptu maestralno smiruje Cissé, a potom ljevicom iz voleja pogađa mrežu kraj nemoćnog Čecha.

Krajem prvog dijela Chelsea je imao dvije dobre prilike za izjednačenje; u 38. minuti Malouda je glavom promašio cijeli okvir na ubacivanje Torresa, a već u idućem napadu Ivanović neometan na drugoj vratnici ne uspijeva pretvoriti u pogodak udarac iz kuta koji je izveo Raul Meireles. Demba Ba je netom prije odlaska na odmor, također nakon udarca iz kuta, zatresao gredu, zaključivši tako uzbudljivo prvo poluvrijeme.

Dvije minute u nastavku trebale su Chelseaju da zakuha novu situaciju pred vratima Krula. Razigrani Torres petom je asistirao na drugu vratnicu gdje je Sheik Tiote blokom zaustavio pokušaj Meirelesa. Ružan trenutak dogodio se u 60. minuti; Obi Mikel laktom je u skoku nezgodno udario Tiotea koji je u prvi mah izgledao dobro, no potom je ostao ležati na travi i tek nakon osam minuta prekida igra je nastavljena. Bjelokošćanina su iznijeli na nosilima, no čini se da neće biti ozbiljnijih posljedica po njegovo zdravlje.

U tim trenucima Roberto Di Matteo uveo je Didiera Drogbu kao džokera s klupe koji je samo desetak minuta potom mogao vratiti stvari na početak. Dobro ga je pronašao Bosingwa na drugoj vratnici, no Williamson se ispriječio njegovu pokušaju, a u nastavku akcije Torres je pucao preko gola. Možda i najbolju priliku u nastavku Plavi su imali dvije minute prije kraja kada je Terry, nakon Matina kornera, glavom tražio gornji lijevi kut, no Davide Santon požrtvovnošću je spasio gol gostiju.

Nagrada za to i potvrda pobjede Newcastlea stigla je u četvrtoj od deset minuta sudačke nadoknade. Aut s lijeve strane Ameobi je primio na prsa, loptu proslijedio do Papissa Cisséa koji vanjskom stranom desne kopačke iz vrlo teškog kuta visokom parabolom pogađa same "rašlje" Čechova gola i postiže jedan od najljepših pogodaka sezone za 0:2. Chelsea je tako ostao peti, no uzbuđenja za Abramovičev sastav još nisu gotova; ovaj vikend slijedi ogled finala FA kupa protiv Liverpoola, potom i finale Lige prvaka.

• Obrisan korisnik03.05.2012. u 12:57
    Kupit ce City Jelavica i Cissea za 100 milijuna! :-)
  • Obrisan korisnik03.05.2012. u 11:40
    i onda mi kazu da je spanjolska liga bolja od engleske na to cu reci samo HA HA HA,newcastle koji je imao 7 pobjeda zaredo mako se ne varam izgubi od wigana koj ise bori za opstanak 4-0 da  bi iduce kolo taj isti newcastle pobjedio chelsija na stamford bridgu,chelsija koji je izbacio barcu i... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.05.2012. u 10:44