Borna Rupnik • subota, 05.05.2012.

Odigrano je posljednje kolo njemačkog nogometnog prvenstva, a pobjedom u Kölnu Bayern je svoje istoimene domaćine, uz pobjedu Herthe, poslao u drugu ligu. Unatoč asistenciji Mandžukića, Wolfsburg nije uspio izboriti Europu, a Borussia (D) je sa stilom proslavila naslov prvaka...

Hertha preskočila Kölnu i sačuvala nadu

Premda se Bayern na ljestvici nije mogao pomaknuti s drugog mjesta, a još ga čekaju finale Njemačkog kupa i Lige prvaka, trener Jupp Heynckes poslao je u Kölnu na teren svoj ubojiti trojac Ribery - Robben - Gomez, a Bavarci su svoje domaćine poslali u drugu ligu.

Hrvati u posljednjem kolu

Vedran Ćorluka (Bayer): Odradio je svih 90 minuta u pobjedi u Nürnbergu.

Ivica Olić (Bayern): Cijelu je utakmicu proveo na klupi za pričuve.

Danijel Pranjić (Bayern): Cijelu je utakmicu proveo na klupi za pričuve.

Mato Jajalo (Köln): Odlučujuću je utakmicu počeo u prvih 11, no na poluvremenu je svoje mjesto morao prepustiti napadaču Novakoviču.

Ivan Santini (Freiburg): Nije ulazio u igru u Dortmundu, ostao je na klupi.

Mladen Petrić (HSV): Utakmicu je počeo na klupi, a na teren je istrčao u 71. minuti umjesto Berga.

Ivo Iličević (HSV): Nije kandidirao za sastav Hamburžana.

Srđan Lakić (Hoffenheim): Sva je zbivanja pratio među pričuvnim igračima.

Ivan Perišić (Borussia Dortmund): Priliku je dobio u 64. minuti umjesto Kagawe.

Andre Mijatović (Hertha): Ni u posljednjem kolu zbog ozljede nije mogao pomoći svojim suigračima.

Mario Mandžukić (Wolfsburg): Odigrao je cijelu utakmicu uz asistenciju za vodeći pogodak.

Angažiranijom je igrom Bayern zasluženo stigao do vodstva u 34. minuti preko Müllera, nakon lijepe kombinacije, a početkom nastavka Riberyjev su ubačaj u vlastitu mrežu skrenuli McKenna i Geromel. Samo dvije minute poslije Robben je s desetak metara pogodio za 3:0.

Tračak nade domaćim navijačima vratio je Novakovič, no Bayern nije ispustio konce igre iz svojih ruku te je Müller pet minuta prije kraja postavio konačnih 4:1.

Poraz Kölna iskoristila je berlinska Hertha i uhvatila posljednji vlak spasa, razigravanje s trećeplasiranim drugoligašem, koji će biti poznat sutra. S dva gola Ben Hatire i jednim Raffaela Hertha je pobijedila Hoffenheim 3:1. Jedini pogodak za goste, koji su od kraja prvog poluvremena igrali bez isključenog Babela, postigao je Compper. Babel je u naguravanju s Kobiašvilijem zaradio dva žuta kartona.

Na proslavi naslova prvaka pred svojim navijačima Borussia iz Dortmunda rutinski je svladala Freiburg, a sve je bilo gotovo već u prvom poluvremenu. Poljaci Blaszczykowski i Lewandowski, svaki s po dva pogotka, do odmora su na semaforu ispisali uvjerljivih, slavljeničkih 4:0. Kloppovi su nogometaši tako upisali i 28. prvenstvenu utakmicu zaredom bez poraza, a prvenstvo su osvojili s rekordnim 81 bodom.

Schalke i Borussia (M) znali su i prije zadnjeg kola da će završiti treći, odnosno četvrti. Schalke je u Bremenu poveo preko Draxlera, a poravnao je Pizarro s bijele točke. Potom je dva puta pogodio Huntelaar, a Pizarro je tek smanjio na konačnih 3:2. Nizozemac je potvrdio titulu prvog strijelca lige s 29 pogodaka, ispred Gomeza s 26.

Borussia (M) pobijedila je u Mainzu 3:0, oproštajnim pogocima mladog Reusa te jednim De Camarga.

Wolfsburg bez Europe, Mandžukić asistent

Bayer iz Leverkusena osigurao je peto mjesto upisavši tri boda u Nürnbergu. Bilo je 4:1, uz hat-trick Kiesslinga i jedan gol Schürrlea, dok je počasni pogodak za domaće postigao Mak.

Unatoč pobjedi nad Wolfsburgom, Stuttgart je tako ostao na šestom mjestu. Magathovu je momčad u vodstvo doveo Helmes na dodavanje hrvatskog reprezentativca Mandžukića, a Russ je u 60. minuti povisio na 2:0. Međutim, Stuttgart je sve preokrenuo od 73. do 79. minute, kada Cacau, Maza i Traore donose veselje domaćim navijačima.

Posljednje mjesto koje vodi u Europu osvojio je Hannover, koji je svladao Kaiserslautern Krasimira Balakova 2:1. Fenjeraš je poveo preko De Wita već u sedmoj minuti, ali je prije poluvremena autogolom poravnao Bugera, a Ya Konan u nastavku upotpunio preokret.

Augsburg je pobijedio HSV 1:0 u ogledu momčadi koje su na kraju sretne što sezonu završavaju u prvoligaškom društvu, a čovjek odluke bio je Koo u 34. minuti.

• Obrisan korisnik06.05.2012. u 16:19
    Kako kaže croatman, izgleda da su ipak trebali u Kolnu ostaviti Soldu...
  • Obrisan korisnik06.05.2012. u 05:23
    nije mi jasno kak je dortmund tak loše odigral u ligi prvaka a u prvenstvu melju....
  • Obrisan korisnik05.05.2012. u 19:30
    Žao mi je Kolna,veliki je to klub i to je četvrti grad po broju stanovnika u Njemačkoj.Čitam kako će uprava penzionirati broj 10 u čast Podolskom.To je sramota,jer Podolski nije ni do koljena jednom... [više na forumu]
  • nido05.05.2012. u 18:35
    Kad ubrojis sve dimenzije ove lige moze se reci da je nabolja na svijetu :-) Naravno da me pogresno ne shvatite, ako kazemo to isto a pri tome gledamo samo kvalitetu nogometa onda naravno da nije najbolja liga ali je skroz blizu vrha :-) Obozavam bundesligu, svaka tekma je praznik!!!