Atletico u derbiju kola preokrenuo Malagu za napredak na ligaškoj ljestvici

Ivan Dominik • subota, 05.05.2012.

U derbiju pretposljednjeg 37. kola španjolske nogometne lige, a ujedno i u borbi za mjesta u Europi sljedeće sezone sastali su se madridski Atletico i Malaga na Vicente Calderonu, dok je Valencia dočekala "davljenika" Villarreal na Mestalli u još jednom zanimljivom ogledu istog kola. Subotnje su utakmice zaključili Sporting Gijon i Betis utakmicom u Asturiji, a u manje atraktivnoj utakmici u Pamploni je Osasuna igrala protiv opasnog Real Sociedada...

Atletico Madrid - Malaga 2:1 (0:1)

Susret Madriđana i gostujuće Malage bio je jako nabijen napetostima iz oba tabora jer se radilo o vrlo važnoj utakmici i borbi za pozicije za Ligu prvaka i Europsku ligu naredne sezone. Malaga je stoga bolje krenula u sam dvoboj jer si je pobjedom praktički mogla osigurati Ligu prvaka ove jeseni. Gosti su prvi i zaprijetili preko Isca i Joaquina Sancheza čiji su pokušaji bili neprecizni ili ih je vratar obranio.

No, unatoč i nekim vrlo dobrim prilikama domaćina, Malaga je imala inicijativu tijekom većine prvog dijela te je bila opasnije momčad na terenu. Sav pritisak se tek isplatio u 38. minuti nakon brojnih izglednih šansi gostiju, a gol za vodstvo svoje ekipe zabio je Eliseu. Do kraja prvog poluvremena promjena rezultata nije bilo pa je Malaga mirnija otišla u svlačionicu po osvježenje i odmor.

Nastavak je bolje otvorio Atletico koji se trgnuo nakon primljena pogotka te je počeo bolje igrati, jer je i njemu bio potreban dobar rezultat. U 69. minuti se napadačka i bolja igra Madriđana isplatila jer su izjednačili preko Kokea, igrača koji je u igru ušao 12 minuta ranije umjesto Marija Suareza. Nakon izjednačenja je zaredala grublja igra obje ekipe, žuti kartoni i igra je dosta splasnula kao i njena kvaliteta.

Međutim, u takvoj se situaciji najbolje snašao Adrian, napadač domaćih koji devet minuta prije kraja susreta zabija za 2:1 domaćina na oduševljenje svog trenera Diega Simeonea, suigrača, a i za ekstazu na Vicente Calderonu. Malaga poslije novog primljenog pogotka više nije imala snage za povratak u utakmicu u kojoj su čitavo drugo poluvrijeme odigrali loše njeni igrači. Stoga je do kraja susreta ostalo 2:1 za Atletico, koji se s nova tri boda pomaknuo na peto mjesto sa šestog s bodom više od Levantea, dok je Malaga ostala četvrta.

Valencia - Villarreal 1:0 (0:0)

Valencia je u prilično dosadnoj utakmici ugostila Villarreal na svojoj Mestalli, gdje je Žuta podmornica došla kao potpuni autsajder. Međutim, Žuti su odolijevali napadima domaćina gotovo cijelu utakmicu i bili uspješni u branjenju svog gola, no pokleknula je njihova obrana na samom kraju susreta.

Naime, u drugoj minuti sučeve nadoknade u Valenciji je prepuni stadion obradovao Jonas golom za konačnih 1:0, dok je gostima zbog tog gola "pao mrak na oči". Valencia se novom pobjedom i novim bodovima odvojila na šest bodova prednosti nad Malagom, dok je Villarreal ostao u donjem domu Primere.

Sporting Gijon - Real Betis 2:1 (1:1)

Sporting je kod kuće dočekao "zeleno-bijeli" klub iz Seville za oproštaj od svojih navijača i prve lige, a odličnu je utakmicu priuštio svim svojim obožavateljima jer je uspio upisati i novu domaću pobjedu, drugu zaredom. Domaći su poveli nakon 13 minuta igre preko Sangoya koji je bio precizan iz penala, a Sporting je i nakon pogotka nastavio svoju dobru igru. Međutim, kada su se već obje ekipe spremale za pauzu, Molina je zabio izjednačujući gol za 1:1 u 45. minuti utakmice pa se ipak u egalu završilo prvo poluvrijeme susreta.

U nastavku su ponovno bolje zaigrali igrači Sporting Gijona motivirani željom da pobjede u posljednjoj ovosezonskoj utakmici pred svojom publikom. Dobra igra se domaćima i isplatila već nakon deset minuta igre u drugom dijelu, a za 2:1 je ponovno zabio Sangoy te je time zaokružio svoju odličnu partiju. Do kraja susreta se Sporting malo i zatvorio, dok gostujuća ekipa nije uspjela pronaći put do njegove mreže pa je ogled završen pobjedom Asturijaca od 2:1. Mate Bilić je počeo susret na klupi, a ušao je u igru u 66. minuti te ostao bez značajnijeg učinka na travnjaku.

Osasuna - Real Sociedad 1:0 (1:0)

Posljednji susret pred svojim navijačima odigrala je i Osasuna u Pamploni te je također uspješno zatvorila domaće utakmice u ovoj sezoni. Gost, Real iz Sociedada bio je i više nego dostojan suparnik pet pozicija bolje plasiranoj ekipi. Osasuna je furioznim startom pomela Baske te je već u 14. minuti utakmice došla do vodstva od 1:0 golom Baldea. Momčad iz San Sebastiana se od tog gola nije oporavila do kraja prvog dijela, a kako se kasnije pokazalo, ni do kraja susreta.

Drugo je poluvrijeme prošlo u melankoličnom ritmu u kojem su obje ekipe imale svoje prilike, no niti jedna nije uspjela postići izjednačujući ili gol za udvostručenje vodstva. Domaćini su zatvorili sve prilaze svom golu tako da je Real Sociedad više imao inicijativu u drugih 45 minuta, a Osasuna se zbog grublje igra nakupila i žutih kartona. Međutim, na kraju je domaća ekipa napredovala na tablici minimalnim slavljem od 1:0 što je zadovoljilo i navijače, dok je baskijska momčad ostala pri dnu ligaškog poretka.