Bordeaux potopio Auxerre, Lille petim uzastopnim trijumfom održao nadu u obranu naslova

Ivan Dorian Molnar • ponedjeljak, 07.05.2012.

36. kolo Ligue 1 nastavljeno je u ponedjeljak, aktualni prvak Lille je lako svladao Caen i stigao liderima na samo dva boda zaostatka, dok je Bordeaux visokom pobjedom poslao Auxerre na sam rub ispadanja u drugu ligu. Važnu pobjedu ostvario je Sochaux, koji je kasnim pogotkom pobijedio Nancy i prepustio dno Auxerreu.

Na Stade de l'Abbe-Deschampsu Auxerre je dočekao Bordeaux u utakmici u kojoj domaćima bodovi život znače u borbi za opstanak, ali i gosti su hvatali svoje teoretske šanse za Europsku ligu sljedeće sezone. Krenulo je šokantno za domaću publiku, nakon prvih devet minuta semafor je pokazivao 0:3. Najbolji strijelac Žirondinaca ove sezone, Yoan Gouffran, poentirao je dva puta, a jedan pogodak dodao je Ludovic Sane.

U drugom dijelu gosti su povećali prednost preko Plašila, a za Auxerre su smanjili Traore i Kapo. Poraz je Auxerre gurnuo na dno ljestvice, a do kraja će spas momčad Jean-Guya Wallemmea tražiti u dvobojima s Marseilleom i pretendentom za naslov, Montpellierom. Mnogi će reći - nemoguća misija za klub koji pamti bolje dane, klub u kojem je svoju profesionalnu karijeru započeo legendarni Eric Cantona.

Lille je ponovno pokazao svoje raznoliko i ubojito oružje - napad kojeg predvode Nolan Roux i Eden Hazard. No, ovoga puta uloge strijelaca preuzeli su Tulio De Melo i Dimitri Payet, koji su potopili Caen. U prvom dijelu dva pogotka u pobjedi 3:0 ugradio je De Melo, dok je Payet potvrdio pobjedu na asistenciju Hazarda u 60. minuti. Ovim trijumfom Lille je došao na dva boda zaostatka za PSG-om, te svoju titulu ne misli predati bez borbe do samog kraja.

Momčad Sochauxa izvukla se sa samog dna vrijednom pobjedom protiv Nancyja pogotkom Roudeta pet minuta prije kraja susreta. Igračima sa Auguste Bonala u prilog su išli neodlučeni rezultati izravnih konkurenata za opstanak, Bresta i Dijona, pa su sada žuto-plavi izvan crvene zone. Toulouse je prepustio Žirondincima sedmo mjesto na ljestvici nakon mršavog remija s Nicom.

Dijon je odigrao susret bez pogodaka u Lorientu i sada je na pretposljednjem mjestu ljestvice, a ljubitelje Ligue 1 razočarao je također neodlučen susret dvije najtrofejnije momčadi francuskog nogometa, Saint-Etiennea i Marseillea, koji je završio 0:0. Zeleni su imali više prilika, ali nisu uspjeli iskoristiti loše raspoloženje Deschampsove momčadi, koja jedva čeka kraj sezone i teške agonije prepune razočaravajućih rezultata. Inače, OM je donekle spasio sezonu, osiguravši Europsku ligu sljedeće sezone osvajanjem Liga kupa pobjedom protiv Lyona.