Ivan Dominik • nedjelja, 06.05.2012.

Francusko je nogometno prvenstvo došlo do svog 36. kola, a u nedjelju popodne su se u sklopu istog sastali momčadi Lyona te ekipa Bresta koja je u najlošijoj formi od svih francuskih klubova u posljednje vrijeme. U isto vrijeme je započeo susret između rasterećenog Eviana koji se nalazi u sredini tablice već dulje vrijeme i momčadi Ajaccia koji još uvijek nije osigurao prvoligaški status iduće sezone. Tim dvjema utakmicama započelo je kolo koje će se zaključiti utakmicama u ponedjeljak, dok se derbi igra kasnije navečer između Valenciennesa i PSG-a.

Lyon - Brest

Lavovi iz Lyona, kod kojih zbog ozljede nije bilo Hrvata Dejana Lovrena ni na klupi, započeli su svoj susret 36. kola protiv slabašnog Bresta, kluba koji u posljednja tri kola ne zna za bodove te se nalazi u zoni ispadanja na 18. mjestu. Lyon je inspiriran prilikom da zadrži četvrto mjesto Ligue 1 započeo susret protiv nezgodnih Bretonaca vrlo jako i žustro u namjeri da što prije povede.

Međutim, iako je Lyon bio bolji od samog početka susreta, ispromašivali su njegovi napadači i veznjaci koji nisu u početku utakmicu uspjeli svladati gostujućeg vratara Elanu. Kod Lyona su najbolje prilike promašili Bafetimbi Gomis glavom i Šveđanin Kim Kallstrom nogom, a najbolja se prilika za goste izrodila u 36. minuti kada je ponajbolji pojedinac bretonskog kluba, Bruno Grougi pogodio stativu gola Huga Llorisa.

Odmah potom se u prilici za postizanje pogotka domaćih našao istureni veznjak i kreator igre Lavova, Yoann Gourcuff, koji na dodavanje Mouhamadoua Daba uspio zabiti za vodstvo svoje ekipe. Minimalnom razlikom se otišlo i na odmor kojeg je osam minuta nakon pogotka za 1:0 označio glavni sudac utakmice Clement Turpin, a u nastavku je viđena slična igra na terenu, ali i drugačiji rasplet utakmice.

Lyon je nastavio gajiti napadačku igru u drugom dijelu utakmice, premda je vodio, a najviše su se kao i u prvom poluvremenu ispromašivali Lisandro Lopez i Bafetimbi Gomis. Premda Brest nije zabio niti gol u svoja posljednja tri nastupa prije gostovanja u središnjoj Francuskoj, na ovoj utakmici su Crveni ipak uspjeli zatresti mrežu svog protivnika. Dogodilo se to nakon kornera Bruna Grougija u 75. minuti, a strijelac za izjednačenje bio je branič Gregory Lorenzi.

Bio je to veliki šok za igrače Remija Gardea, koji su unatoč primljenom pogotku nastojali i dalje pobijediti te zabiti drugi gol, ali im to nije pošlo za nogom. Gourcuff je bio najaktivniji u završnici susreta u udarcima na gol Bresta, ali se rezultat nije mijenjao pa je dvoboj završen 1:1 podjelom bodova. Takav rezultat više paše Brestu koji je s novim bodom izašao iz zone ispadanja u koju je gurnuo Auxerre, a Lyon sad na četvrtom mjestu može prestići Rennes, koji ima tri boda manje.

Evian - Ajaccio

Igrači Ajaccia su došli napraviti iznenađenje u gostima kod Eviana i kako je utakmica krenula, činilo se da će Korzikanci u tome i uspjeti. Bolji ulazak u dvoboj kod gostiju je nagradio Benjamin Andre koji je asistenciju Paula Bastiena Lasnea pretvorio u pogodak pa je njegova momčad vrlo rano došla u vodstvo. No, samo minutu kasnije, točnije u 15. minuti, je domaćin uspio doći do izjednačujućeg pogotka, a on je bio djelo Cedrica Barbose.

Ludi početak utakmice se ipak nije pretvorio u efikasan susret, a do kraja poluvremena su mreže mirovale tako da je prvih 45 minuta završeno rezultatom 1:1. Međutim, odmah po početku nastavka je inicijativu na travnjaku preuzela domaća momčad te je uspjela nakon devet minuta igre u drugom poluvremenu doći u rezultatsku prednost. Za 2:1 Eviana zabio je Daniel Wass, a momčad gostiju se našla u bunaru iz kojeg se do kraja susreta bilo teško izvući.

Stoga je boljom igrom i u nastavku Evian uspio doći do trijumfa te potvrde osvajanja nova tri boda. Završilo je pobjedom domaćina od 2:1, a na kraju susreta je kod Korzikanaca samo Medjani uspio "pocrveniti". Njegova je momčad zato susret završila s desetoricom, a na ligaškoj je tablici ostala na 16. mjestu i u još uvijek izglednoj situaciji da nakon posljednjeg kola Le Championnata postane novi drugoligaš.

• Obrisan korisnik06.05.2012. u 20:57
    Montpelijeru če možda faliti ta dva neplanirano izgubljena boda. To bi im bila prva titula
  • Obrisan korisnik06.05.2012. u 20:54
    Sad im je svejedno.u Eropu ulaze osvajanjem Francuskog kupa
  • Obrisan korisnik06.05.2012. u 19:48
    Evianu povijesni uspjeh u prvu ligu tj. prvi put u njoj, opravdali su ulogu favorita i odlično završili sezonu, dok je Brest sada u solidnoj poziciji da ostane u prvoj ligi. Igraju kod kuće se Valencieneson(najlošiji gost) i idu u goste u Evian.