Valenciennes
Valenciennes 3:4 Paris Saint-Germain
Paris Saint-Germain

Ivan Dominik • nedjelja, 06.05.2012.

Na samoj francusko-belgijskoj granici na sjeveroistoku države Galskih pijetlova, sastali su se u sklopu posljednje utakmice 36. kola Le Championnata domaći Valenciennes i drugoplasirana momčad PSG-a. Ekipa s Parka prinčeva je u goste 12. klubu ligaške tablice došla kao pretendent na naslov prvaka te je željela nova tri boda, kojima bi se izjednačila s prvim Montpellierom. Međutim, domaćima nije padalo napamet bez borbe položiti oružje pa se od samog početka susreta igrala vrlo otvoreno i napadački s obje strane...

VALENCIENNES - PARIS SAINT-GERMAIN 3:4 (2:3)

Valenciennes, Stadion - Stade du Hainaut
Sudac: Fredy Fautrel
Strijelci: Aboubakar 8', Gomis 11', Cohade 80'/ Nene 15', Maxwell 40', Matuidi 45', Menez 58'

Valenciennes: Penneteau, Bong, Gil, Isimat Mirin, Mater, Sanchez (od 77' Camara), Danic, Gomis (od 65' Saez), Cohade, Kadir (od 72' Dossevi), Aboubakar

Paris Saint-Germain: Sirigu, Maxwell, Camara, Alex, Jallet, Motta, Menez (od 74' Gameiro), Matuidi, Sissoko (od 78' Bodmer), Nene (od 87' Armand), Pastore

Vrlo zanimljiva i efikasna utakmica počela je u suludom ritmu na Stade de Hainautu, a obje su se ekipe nedugo nakon prvog zvižduka glavnog arbitra susreta, Fredyja Fautrela, našle u nekoliko odličnih prilika za postizanje pogotka. Međutim, tada su mreže ostale mirovati, ali ne zadugo. Već u osmoj minuti susreta je poveo domaćin golom njegovog najisturenijeg napadača Vincenta Aboubakara, koji je bio precizan za 1:0 Valenciennesa.

Poslije vodećeg pogotka, dok se Parižani još nisu ni snašli, domaćini su krenuli žustro i po drugi pogodak te su opet zaprijetili preko strijelca Aboubakara, čiji je udarac u okvir zaustavio PSG-ov vratar Sirigu. No, momčad kluba iz sjeveroistočne Francuske nije dugo čekala na drugi zgoditak dvoboja jer je već u 11. minuti njeno vodstvo udvostručio Remi Gomis i tako priuštio nove glavobolje Talijanu Carlu Ancelottiju na klupi gostiju.

No, PSG je pokazao karakter odmah nakon primljenog gola te je samo četiri minute poslije pada u deficit od dva gola zaostatka uspio postići svoj prvi zgoditak. Za 2:1 i smanjenje vodstva domaćina zaslužan je, između ostalih, bio i Jeremy Menez koji je pronašao najboljeg pojedinca gostujuće ekipe, Brazilca Nenea, a potonji je na kraju bio i egzekutor.

Nastavak susreta donio je nešto bolju igru gostiju, premda je i Valenciennes bio opasan, posebno preko veznjaka Carlosa Sancheza i Foueda Kadira. Za goste su najviše prijetili te su bili najaktivniji na terenu Jeremy Menez i najistureniji igrač pariškog kluba u ovoj utakmici, Javier Pastore. Bolja i konkretnija igra PSG-a morala se isplatiti Ancelottiju, a to je njegovoj ekipi uspjelo pet minuta prije kraja poluvremena kada je na 2:2 uspio izjednačiti Maxwell. Strijelac prvog gola gostiju, Nene, bio je asistent kod pogotka brazilskog lijevog beka i svog sunarodnjaka.

Tada su Parižani potpuno preuzeli kontrolu i posjed lopte te su imali veliku terensku nadmoć jer su "namirisali krv", a Valenciennes se nakon fantastičnog starta potpuno izgubio na svom travnjaku. Stoga je Paris Saint-Germain do isteka 45. minute susreta uspio zabiti i treći gol, koji je na asistenciju Argentinca Pastorea zabio Blaise Matuidi ponajbolji vezni igrač momčadi iz glavnog grada Francuske.

U ritmu kako je završio prvo poluvrijeme, tako je PSG započeo i drugo. Velikih prigoda nije bilo u početku nastavka, ali je u 58. minuti ponovno bljesnuo dvojac Nene - Menez, koji se za razliku od prvog gola Parižana našao u zamijenjenim ulogama. Ovog puta je asistent bio Brazilac, a strijelac mladi Francuz koji je postavio 4:2 svojim prvijencem na utakmici što je već bila osjetnija prednost kluba iz Grada svjetlosti.

Gostujuće momčad je nakon četvrtog pogotka počela zatvarati utakmicu te je prestala s tendencijom ofenzivne igre, dok se domaćini još uvijek nisu bili predali te je njihov strateg Daniel Sanchez pokušao ranijim izmjenama osvježiti igru i svoj sastav. Sanchezu se ta taktika isplatila jer je Valenciennes počeo bolje igrati u završnici susreta, a deset minuta prije kraja je Renaud Cohade uspio zatresti mrežu Parižana za smanjenje njihova vodstva i tada još uvijek aktivan rezultat za domaćina.

Posljednje minute utakmice donijele su ponovno žustru igru s obje strane, iako je vidljiv bio umor u oba sastava. Ancelotti je također osvježio svoju veznu liniju uvevši Bodmera i Gameira umjesto Sissoka i Meneza, a čvrstom je i zatvorenom obrambenom igrom PSG uspio obraniti stečenu prednost do kraja ogleda. Gostujući sastav je čak bio i opasniji do posljednjeg sučevog zvižduka prijeteći preko beka Christophea Jalleta i ofenzivnog Gameira, ali se rezultat nije mijenjao u korist Parižana.

Kako Valenciennes nije imao snage za povratak u samu utakmicu, PSG je nakon četiri posljednje sučeve minute nadoknade mogao podići ruke u zrak jer je pobijedio u infarktnoj utakmici 4:3 opasnog protivnika na njegovu terenu. Novim bodovima se pariški klub izjednačio s Montpellierom na vrhu tablice dok je domaćin ove utakmice ostao na istoj poziciji kao i prije nje.

• Obrisan korisnik07.05.2012. u 10:21
    Uvik je bilo tako u Francusku osim sta je cesto zadnja momcad bas na dno. To je jedina razlika ove sezone. Mislim da ce Auxerre da se spasi. Dijon,Brest i Ajaccio su moji favoriti za ispadanje. A posto je peto misto za Europa liga, mozda mi Bordeaux napravi cudo!!! hehe
  • Obrisan korisnik07.05.2012. u 07:45
    Pe-es-že ima utakmicu više od Montpelliera, koji doduše večeras ide na teško gostovanje u Rennes. Zanimljiva završnica u Ligue 1, velika borba za prvaka, za europska mjesta, ali i za ostanak.