Evian 1:3 Lyon
Lyon

Lyon bez Lovrena slomio Evian u drugom poluvremenu

Ivan Dominik • četvrtak, 10.05.2012.

U francuskoj je nogometnoj ligi nadoknađeno i kompletirano 34. kolo, nakon što su svoj susret odigrali Lavovi iz Lyona protiv domaćeg Eviana. Time je omogućeno nastavljanje Ligue 1 na način da svi klubovi imaju isti broj odigranih utakmica pred ulazak u pretposljednje kolo koje se igra narednog vikenda...

EVIAN TG - LYON 1:3 (1:1)

Evian, stadion - Parc des Sports
Sudac: Tony Chapron

Strijelci: Sagbo 15'/ Kone 23', Briand 68', Lacazette 90' (pen.)

Evian TG: Andersen, Wass, Cambon, Angoula, Dja Djedje (od 32' Ehret), Sorlin, Tie Bi (od 74' Leroy), Barbosa (od 65' Farina), Rabiu, M'Madi, Sagbo.

Lyon: Lloris, Cissokho, Kone, Cris, Reveillere, Kallstrom, Gonalons, Lopez, Gourcuff (od 69' Pied), Briand (od 87' Dabo), Gomis (od 69' Lacazette).

Susret četvrto plasirane i devete momčadi Le Championnata nije obećavao vrlo zanimljivu utakmicu punu golova od samog početka susreta. Međutim, domaćin je ipak bio opasniji u uvodnim minutama utakmice te je preko svojih napadača u nekoliko navrata zaprijetio golu Huga Llorisa. Neznatna inicijativa domaćina u podosta mirnom susretu isplatila se ipak u 15. minuti kada je Daniel Wass pronašao svog najisturenijeg suigrača, Yannicka Sagba, koji je bio precizan za vodstvo domaćina.

Nakon tog pogotka utakmica se rasplamsala. Samo osam minuta je Evian proveo uživajući u minimalnom vodstvu, a onda ga je šokirao Lyonov stoper Bakary Kone koji je na asistenciju Yoanna Gourcuffa poslije kornera zabio za Lavove, izjednačivši rezultat na 1:1 te vrativši sve na početak.

Poslije izjednačenja je igra ponovno malo splasnula u dinamičnosti, iako je u završnici prvog poluvremena bolja momčad bio Lyon. Gosti su bili najviše opasni preko bokova, osobito preko Jimmyja Brianda koji je najčešće upošljavao Bafetimbija Gomisa. Međutim, napadi i pokušaji dvaju ofenzivnih tamnoputih igrača u redovima Lyona nisu dali ploda, kao ni prijetnje ponajviše strijelca Sagba s druge strane. Dobra taktička utakmica stoga je privedena kraju prvog dijela u kojem je ostao izjednačen rezultat.

Treba napomenuti da se u 32. minuti domaćima ozlijedio važan branič Brice Dja Djedje kojeg je zamijenio Fabrice Ehret. Evian je pružio i prikazao vrlo dobru igru u prvih 45 minuta, čime je potvrdio dobru formu koja je očita s obzirom na ne poraženost tog kluba u zadnja četiri dvoboja u Ligue 1. Nastavak susreta počeo je ponovno boljom igrom Lyona kod kojeg se aktivnošću i trudom najviše opet isticao francuski ofenzivac Jimmy Briand. No, utakmica je i dalje bila siromašna prilikama te dosta sterilna, iako je gost imao blagu terensku inicijativu.

Evian se nedugo zatim trgnuo i malo se više otvorio ponukan podrškom s tribinama, no to "buđenje" domaćih pokazalo se kao dvosjekli mač jer je Lyon konačno uspio kapitalizirati svoju upornost i trud, osobito Jimmy Briand, najbolji gostujući igrač susreta. Francuz je nakon brojnih pokušaja napokon uspio zatresti mrežu domaćeg vratara Andersena te tako razveseliti sve poklonike momčadi Remija Gardea. Strateg Lyona je nakon pogotka u 68. minuti povukao nekoliko poteza za zatvaranje utakmice, izvadivši Gomisa i Gourcuffa s terena, a uvevši mladiće Pieda i Lacazettea.

No, to nije djelovalo i utjecalo na igru Lavova koji su nakon vodećeg gola postali još opasniji po domaća vrata. Opasno je zaprijetio Lisandro Lopez, a nedugo nakon njega je prečku Evianova gola zatresao opasni Šveđanin iz drugog plana, Kim Kallstrom. U samoj se završnici susreta i domaćin odvažio krenuti u napad pa je udarcem u prečku Lyonovih vrata uzvratio Mohammed Rabiu. Do kraja susreta više nije bilo snage u nogama igrača domaćih da opasnije ugroze gol gostiju, a sve je riješeno u sudačkoj nadoknadi kada su već dekoncentrirani domaćini skrivili penal. S bijele točke je za konačnih 3:1 bio precizan Lacazette.

Evian je momčad koja zabija najmanje golova u ligi između 76. i 90. minute utakmice, samo 12 posto, a taj podatak je bio od iznimne važnosti za samu utakmicu jer je ona završena pobjedom Lyona od 3:1. Domaćin, dakle, nije uspio postići gol za izjednačenje do kraja susreta pa je Lyon zasluženo uzeo sva tri boda u francuskom gradiću na samoj granici sa Švicarskom. U idućem, 37. kolu najvišeg razreda francuskog nogometa Lyon gostuje na Korzici kod Ajaccioa, dok Evian također ide na put u Nicu. Hrvatski reprezentativac Dejan Lovren ozlijeđen je već neko vrijeme te ni u ovoj utakmici nije konkurirao za sastav Lyona.