MAXtv Prva liga, 30. kolo, 12.05.2012, 19:00 h, Gradski stadion u Koprivnici, gledatelja: 1500
Suci: Mario Zebec (Cestica), Dalibor Conjar (Osijek), Mladen Lončar (Virovitica)

Remi Slavena za kraj sezone i uvod u europske podvige

Iz Koprivnice:Ivana Strahija • subota, 12.05.2012.

Remijem s Istrom 1961 Slaven Belupo ne samo da je potvrdio svoje sudjelovanje u Europskoj ligi, već je upisao još jednu crticu u klupskoj povijesti. Prvi je to puta naime da su Koprivničani treći na tablici na kraju sezone, 2008. godine bili su viceprvaci. Ipak je ostao dojam da je domaći sastav trebao pobijediti, no blijedom igrom u drugom poluvremenu Slaven je olakšao Istri put do 2:2.

U Koprivnicu je Istra stigla bez dosta igrača, kartoniranog Alena Pamića i ozlijeđenog Gorana Rocea, a premda je trener Igor Pamić najavio i Henrija Bellea u početnih 11, iako su putem medija izmijenili ne baš ljubazne riječi, igrača u konačnici uopće nije bilo u zapisniku.

Domaćem Slaven Belupu nedostajalo je par važnih karika, u prvom redu Davor Vugrinec koji je prošao operaciju koljena, a zatim i Elvis Kokalović, koji je izostao iz obrambenog reda zbog skupljenih kartona.

No, i jedna i druga strana najavila je borbu za sva tri boda, gosti kako bi stavili "šlag na tortu" odličnog proljeća, a domaćini kako ne bi morali ni misliti o utakmici Splita na Maksimiru za osiguravanje europske pozicije.

Ferečinino isključenje

Trener Slavena zaradio je u posljednjoj utakmici sezone svoje četvrto isključenje prvenstva te je tako dodao ulje na vatru onima koji smatraju da je koprivnički strateg prilično eksplozivna osoba.

Ovog puta isključenje je stiglo već u drugoj minuti, a službeno objašnjenje glasi "zbog neovlaštenog ulaska u teren za igru i svađe s gostujućim igračem br. 4." Ferenčina nije imao izbora te je utakmicu gledao s tribina.

Što se gole statistike tiče, ona je bila na strani Slaven Belupa, koji ni u jednom od šest susreta dvaju takmaca u Koprivnici nije izgubio. Istra je naime svega dvaput uspjela izvući bod, no ni jednom nije slavila. Također, Slaven je druga momčad po uspješnosti u domaćinskim utakmicama (10/14), dok je Istra 1961 u gostima pobijedila ove sezone samo dvaput.

Vrijedi spomenuti da je Slavenu "igrao" i bod za osiguravanje trećeg mjesta, zbog međusobnog omjera sa Splitom (U Splitu 1:1, u Koprivnici pobjeda 2:0), no domaći od samog početka susreta pokazuju kako žele sva tri. Ipak, prije no što su uopće stigli zaigrati kako valja, na isteku prve minute, došlo je do "susreta" lakta Bačelić-Grgića i lica Brezovca, krv je potekla, a sudac Zebec nije dvojio oko crvenog kartona. Čini se međutim da je i domaći trener imao nešto za reći, što se Zebecu nije svidjelo, pa je Ferenčinu poslao da pogleda utakmicu s tribina, a Pavo Crnac nastavio je ravnati ekipom.

Tako brojčano hendikepirani, gosti nisu dugo izdržali prije no što su od raspoloženih domaćina primili gol. U 21. minuti sjajna Grgićeva reakcija dovela je Slaven Belupo u priželjkivano vodstvo. Brezovec je izveo korner, Šaban je glavom loptu poslao na Istrin gol, no Prskalo brani, ali je tu Grgić koji bez krzmanja loptu šalje na pravo mjesto.

Nedugo potom, već je 2:0. Šaban je potegnuo po lijevoj strani, navukao na sebe Istrinu obranu, a potom precizno dodao za slobodnog Mujanovića, kojem je ostalo loptu poslati u praznu gostujuću mrežu.

No, ako su se nadali ostati na 2:0, onda su Koprivničani podcijenili protivnike. Iako su Koprivničani imali loptu više u nogama, Puljani nisu zaboravili povremeno ubosti u kazneni prostor domaćina. To se isplatilo u 34. minuti, kad je domaći kapetan Maras u svojih 16 metara srušio gostujućeg Križmana, a sudac Zebec pokazao je na bijelu točku. Sigurni realizator, za 2:1, bio je sam Križman.

U nastavku susreta mnogo manje sadržaja, a vjerojatno je za to bio zaslužan i jak hladni vjetar koji je brzo rashladio temperaturu s ugodnih 25 na oko 10 Celzijevih stupnjeva. Domaćini su igrali sve slabije, a publika je zahtijevala angažiraniju igru s obzirom na igrača više.

I opet je Istra kaznila dekoncentraciju Slavena, par minuta prije kraja. Nakon kratkog kornera lopta dolazi do Zgrablića pa do Marića, on je šalje do Havojića, a ovom ostaje matirati Rodića za 2:2. Time je završena utakmica.

Bilo kako bilo, Slaven Belupo je potvrdio Europu, a ujedno je ostvario još jedan dosad nezabilježen rezultat. Osvojeno treće mjesto je prvo u koprivničkoj povijesti, koja pamti i sezonu 2007./2008. te titulu hrvatskih viceprvaka. Sve u svemu, sezona za pamćenje.